4 marca 2019 roku minie 25 lat od polskiej premiery jednego z najważniejszych filmów w historii kina. Wstrząsająca „Lista Schindlera” w reżyserii Stevena Spielberga, która poruszyła widzów nie tylko w Polsce, ale również na świecie, wraca do kin.
Muzeum Powstania Warszawskiego wzbociło się o kolejne listy z Powstania. Sześć korespondencji na ręce Jana Ołdakowskiego - dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego przekazał prof.dr.hab. Stefan Hahn.
Trwają ostatnie przygotowania do wystawy, która zaprezentuje część największej na świecie kolekcji poczty powstańczej. Ta część to zbiór listów i znaczków zakupiony na aukcji w Diisseldorfie Konserwatorzy z Muzeum delikatnie czyszczą k
Serdecznie zapraszamy 6 kwietnia (czwartek), o godz. 18.00 do kawiarni „Chłodna 25” na spotkanie warsztatowe z cyklu "Szuflada i telewizor", zatytułowane "Przedwojenna Warszawa: żydowska Warszawa".
Nie przypuszczaliśmy, że poezja z czasów Powstania Warszawskiego wywołuje tak duże emocje mieszkańców stolicy.
KAWA DLA POWSTAŃCÓW
W trakcie 25. Biegu Powstania Warszawskiego wystartuje Sztafeta Pokoleń. To symboliczny gest przekazania wartości, o które walczyli uczestnicy Powstania uczestnikom tegorocznej edycji biegu...
Prezentujemy listę nazwisk, które udało się odczytać z kolekcji Poczty Polowej, zakupionej na aukcji w Duseldorfie.
2 października obchodziliśmy rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego. Pragniemy jednak, żeby pamięć o nim trwała cały rok, nie tylko od 1 sierpnia do 2 października.
Zapraszamy na wystawę trójwymiarowych fotografii, wykonanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego, upamiętniające osoby tragicznie zmarłe 10 kwietnia 2010 roku, które związane były z historią i działalnością Muzeum...
Budynek Muzeum Powstania Warszawskiego był wczoraj zamknięty. Po zarzutach dziennika "Rzeczpospolita", że obiekt użytkowany jest bez zezwolenia, dyrekcja zdecydowała się nie wpuszczać zwiedzających.
W odpowiedzi na słowa Jamesa Comeya o roli Polaków w Holokauście szefowie najważniejszych polskich placówek edukacyjnych i muzealnych zaprosili dyrektora FBI do naszego kraju...
Prezentujemy listę osób, które przekazały pamiątki do Muzeum Powstania Warszawskiego. Dziękujemy wszystkim!
Jak opowiadać o przeszłości, by przekaz był czytelny, wierny, wiarygodny, a zarazem mógł trafić do współczesnego odbiorcy? To pytanie musi zadać sobie każdy, kto zetknął się z problematyką muzealnych ekspozycji historycznych, w tym przedstawiających dzieje XX-wiecznych wojen i totalitaryzmów. Przed takim problemem stanęli także twórcy Muzeum Powstania Warszawskiego. Przyjęliśmy założenie, że należy połączyć historię z nowoczesnością, miejsce pamięci ze współczesnymi środkami prezentacji i w ten sposób zakorzenić wydarzenia sprzed 60 lat we współczesnej świadomości narodowej.
Muzeum Powstania Warszawskiego zarządzają następujące osoby
Muzeum posiada dwa oddziały: Instytut Stefana Starzyńskiego i Fotoplastikon Warszawski oraz stałą ekspozycję zewnętrzną Cele bezpieki.
Skontaktuj się z Muzeum Powstania Warszawskiego
Zapoznaj się z historią Muzeum Powstania Warszawskiego
Przez 12 lat funkcjonowania Muzeum otrzymało wiele nagród
Muzeum Powstania Warszawskiego poszukuje osób na następujące stanowiska:
Zapraszamy do wirtualnego spaceru po Muzeum Powstania Warszawskiego
Bądź częścią projektów historycznych, edukacyjnych i kulturowych, upamiętniających Powstanie Warszawskie.
Muzeum Powstania Warszawskie jest usytuowane na warszawskiej Woli, w miejscu bardzo dobrze skomunikowanym z centrum miasta i innymi dzielnicami. Gości chcących zwiedzić Muzeum zachęcamy do korzystania z komunikacji miejskiej.
Serdecznie zapraszamy do udziału w wiosennej rekrutacji nowych osób do Wolontariatu Muzeum Powstania Warszawskiego! Prosimy o wypełnienie ankiety rekrutacyjnej. Ze wszystkimi kandydatami skontaktujemy się przed rozpoczęciem rozmów rekrutacyjnych.
września 1944
56 dzień Powstania
sierpnia 1944
14 dzień Powstania
25 dzień Powstania
51 dzień Powstania
61 dzień Powstania
12 dzień Powstania
2 dzień Powstania
1 dzień Powstania
58 dzień Powstania
23 dzień Powstania
46 dzień Powstania
48 dzień Powstania
18 dzień Powstania
października 1944
63 dzień Powstania
39 dzień Powstania
43 dzień Powstania
6 dzień Powstania
32 dzień Powstania
Już w maju 1944 samoloty sowieckie zrzucają nad Warszawą ulotki nawołujące do akcji zbrojnej. Obawy o wywołanie powstania przez ludzi Moskwy nie są więc bezpodstawne. Na terenach wyzwalanych przez Armię Czerwoną komuniści stosują strategię faktów dokonanych. 22 lipca wieczorem Radio Moskwa informuje o powstaniu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. 27 lipca radio podaje informację o zawarciu dnia poprzedniego umowy pomiędzy Stalinem a PKWN. Na jej mocy PKWN otrzymuje zezwolenie na organizowanie administracji na zachód od tzw. linii Curzona. Odcina ona od Polski 1/3 jej przedwojennego terytorium: urodzajną Galicję ze stołecznym Lwowem, Polesie i Wileńszczyznę. Jednocześnie PKWN podpisuje umowę o poddaniu jurysdykcji sowieckiej przestępstw popełnionych „w strefie działań wojennych”. Postawa Sowietów jest dwulicowa.
Nie pamiętam hasła Zarejestruj się
pola obowiązkowe
Nie pamiętam hasła Zaloguj się