Muzeum posiada dwa oddziały: Instytut Stefana Starzyńskiego i Fotoplastikon Warszawski oraz stałą ekspozycję zewnętrzną Cele bezpieki.
Instytut Stefana Starzyńskiego to oddział Muzeum Powstania Warszawskiego, który poprzez programy edukacyjne, badawcze, działalność wydawniczą ma propagować wiedzę na temat Warszawy, koncentrując się przede wszystkim na najnowszej historii stolicy oraz na kwestiach związanych z jej obecnym, dynamicznym rozwojem.
Swoją działalnością próbujemy przełamywać negatywne stereotypy o Warszawie. Dla nas Warszawa to przede wszystkim jej dawni i obecni mieszkańcy, którzy zapisali swoje historie w architekturze budynków i układzie urbanistycznym ulic. Sądzimy, że to oni nadawali i nadają niepowtarzalny klimat temu miastu, które jakby na przekór historii okazuje się żywotne, otwarte i wolne. To ludzie, którzy przyjeżdżali i przyjeżdżają tu z całej Polski tworzyli i tworzą to miasto, które dzięki nim jest tak różnorodne. Naszym celem jest pokazanie i budowanie tej różnorodności, która składa się na bogactwo Warszawy.
DZIAŁ PROJEKTÓW KULTURALNYCH
Kierownika Działu: Agnieszka Szulejewska
aszulejewska@1944.pl, tel. 22 539 79 51
Dział realizuje projekty kulturalne dotyczące historii i kultury Warszawy, takie jak spektakle, festiwale, działania multimedialne, muzyczne, teatralne, filmowe, literackie, produkcja filmów, projekty wydawnicze i in. Realizuje także projekty naukowe dotyczące historii i kultury Warszawy.
DZIAŁ EDUKACJI KULTURALNEJ
Kierownik Działu: Magdalena Sikoń
msikon@1944.pl, tel. 22 376 68 44
Do zakresu działalności należy opracowywanie i realizacja programów oraz projektów edukacyjnych skierowanych do różnych grup wiekowych, w odniesieniu do historycznych i współczesnych zjawisk kulturowych Warszawy, poprzez takie formy jak wykłady, konferencje, seminaria, warsztaty, szkolenia, laboratoria, prezentacje, publikacje. Dział promuje także nowatorskie formy edukacji wykorzystujące multimedia oraz rozwiązania interaktywne.
DZIAŁ PROJEKTÓW TEATRALNYCH
Kierownik Działu: Marta Kuźmiak
mkuzmiak@1944.pl, tel. 22 539 79 78
Adres: Al. Jerozolimskie 51 (oficyna)
www.fotoplastikonwarszawski.pl
tel. 022 629 60 78
Od 2 marca 2018 r. w oryginalnych pomieszczeniach dawnego aresztu możemy obejrzeć nowoczesną ekspozycję upamiętniającą czasy wszechwładzy komunistycznej bezpieki. Na ścianach można zobaczyć pozostawione przez więźniów ślady – wyryte na ścianach inicjały, rysunki, monogramy. Na ekspozycji znalazły się również pamiątki osób przetrzymywanych w komunistycznych zakładach karnych w całej Polsce. Cele bezpieki to miejsce, gdzie można zdobywać wiedzę o powojennych losach żołnierzy Armii Krajowej. Młodzi ludzie mogą tu „dotknąć” dramatów polskich bohaterów, których zamiast chwały i pomników spotkały pogarda i represje.
DZIAŁ OBSŁUGI EKSPOZYCJI
Kierownik Działu
dr Szymon Niedziela
ekspozycja@1944.pl
tel.22 539 79 33, 22 539 79 47
Adres: Ministerstwo Sprawiedliwości Al. Ujazdowskie 11, wejście od ul. św. Teresy
Ceny:
W poniedziałki wstęp do Muzeum jest bezpłatny.
Bilety ulgowe przysługują za okazaniem stosownych dokumentów, uprawniających do zniżki:
Wstęp bezpłatny przysługuje za okazaniem stosownych dokumentów:
REGULAMIN ZWIEDZANIA
Godziny otwarcia: ekspozycja czynna codziennie oprócz wtorków w godz. 10-18 (ostatnie wejście o godz. 17.00)
- max. liczebność grupy - 25 osób
- oprowadzanie z przewodnikiem, obowiązują zapisy mailowe celebezpieki@1944.pl albo telefoniczne +48 572 330 528
www.facebook.com/celebezpieki/