Muzeum Powstania Warszawskiego uruchomiło możliwość zwiedzania ekspozycji dla osób niewidzących, niedowidzących i niesłyszących. Nowoczesny system audioprzewodników pozwoli niewidzącym...
W Muzeum Powstania Warszawskiego nie wszystkie eksponaty są dostępne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Część zdjęć wyświetlana jest na monitorach umieszczonych w betonowych "studniach". Aby je obejrzeć, trzeba do nich z
W ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wspieranie Działań Muzealnych 2017” trwa modernizacja wybranych elementów ekspozycji stałej Muzeum Powstania Warszawskiego.
Darmowe zwiedzanie ekspozycji, wirtualny spacer po bulwarach wiślanych, wystawy specjalne – zapraszamy na Noc Muzeów w Muzeum Powstania Warszawskiego i w jego oddziałach.
W zbliżającą się Noc zapraszamy do darmowego zwiedzania ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego od 18.00 do północy. Tego samego wieczoru działalność zainauguruje „Pokój na lato”...
3 czerwca Muzeum Powstania Warszawskiego na nowo zostanie otwarte. Zmienią się godziny otwarcia, trasa i warunki zwiedzania. Goście, którzy odwiedzą Muzeum, będą mogli skorzystać z nowej ścieżki audio lub zwiedzić ekspozycję z przewodnikiem, przestrzegając zasad bezpieczeństwa. Osoby, które ograniczają wychodzenie lub mieszkają daleko, a także chciałyby zwiedzić ekspozycję, będą mogły posłuchać o wydarzeniach z sierpnia i września 1944 roku we własnym domu.
W sobotę 13 maja w Warszawie odbędzie się kolejna Noc Muzeów. Co przygotowaliśmy z tej okazji? Koncert na otwarcie Pokoju na lato, wystawę w Fotoplastikonie Warszawskim oraz bezpłatne zwiedzanie muzeum i ekspozycji stałej Cele bezpieki. Zapraszamy!
Z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przygotowaliśmy dla Was mnóstwo interesujących relacji i wydarzeń online – wszystkie będziemy transmitować 1 sierpnia na żywo, na Facebooku i YouTubie, od godz. 8.00 do godz. 22.00. Bądźcie z nami w ten wyjątkowy dzień!
W sobotę 2 października o godz. 19.30 zostanie otwarte Muzeum Powstania Warszawskiego. Tego dnia ekspozycja czynna będzie do późnych godzin nocnych lub do ostatniego zwiedzającego. Goście otrzymają specjalne wejściówki z informacją o godzi...
Nowe zasady funkcjonowania instytucji kultury spowodowały zmianę trasy zwiedzania, którą będzie można przejść z nowym przewodnikiem audio.
8 lutego 2021 r. Muzeum Powstania Warszawskiego zostanie ponownie otwarte dla zwiedzających. Zwiedzający będą mogli skorzystać ze ścieżki audio, która pozwoli na bezpieczne zapoznanie się z muzealną ekspozycją. Dodatkowo w lutym zwiedzanie wystawy z przewodnikiem będzie bezpłatne – goście zapłacą jedynie za bilet wstępu do Muzeum.
Informacje podstawowe dotyczące zwiedzania ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego. Dorosłe osoby indywidualne oraz rodzice z dziećmi mogą zwiedzać Muzeum bez wcześniejszej rezerwacji w godzinach otwarcia Muzeum.
Muzeum Powstania Warszawskiego otwarto w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XX w. u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej na Woli.
Jak opowiadać o przeszłości, by przekaz był czytelny, wierny, wiarygodny, a zarazem mógł trafić do współczesnego odbiorcy? To pytanie musi zadać sobie każdy, kto zetknął się z problematyką muzealnych ekspozycji historycznych, w tym przedstawiających dzieje XX-wiecznych wojen i totalitaryzmów. Przed takim problemem stanęli także twórcy Muzeum Powstania Warszawskiego. Przyjęliśmy założenie, że należy połączyć historię z nowoczesnością, miejsce pamięci ze współczesnymi środkami prezentacji i w ten sposób zakorzenić wydarzenia sprzed 60 lat we współczesnej świadomości narodowej.
Muzeum posiada dwa oddziały: Instytut Stefana Starzyńskiego i Fotoplastikon Warszawski oraz stałą ekspozycję zewnętrzną Cele bezpieki.
Muzeum Powstania Warszawskiego zarządzają następujące osoby
Muzeum Powstania Warszawskiego zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Skontaktuj się z Muzeum Powstania Warszawskiego
Zapoznaj się z historią Muzeum Powstania Warszawskiego
Przez 12 lat funkcjonowania Muzeum otrzymało wiele nagród
Muzeum Powstania Warszawskiego poszukuje osób na następujące stanowiska:
Zapraszamy do wirtualnego spaceru po Muzeum Powstania Warszawskiego
Serdecznie zapraszamy do udziału w wiosennej rekrutacji nowych osób do Wolontariatu Muzeum Powstania Warszawskiego! Prosimy o wypełnienie ankiety rekrutacyjnej. Ze wszystkimi kandydatami skontaktujemy się przed rozpoczęciem rozmów rekrutacyjnych.
sierpnia 1944
14 dzień Powstania
września 1944
51 dzień Powstania
61 dzień Powstania
12 dzień Powstania
2 dzień Powstania
1 dzień Powstania
58 dzień Powstania
23 dzień Powstania
46 dzień Powstania
48 dzień Powstania
18 dzień Powstania
października 1944
63 dzień Powstania
39 dzień Powstania
43 dzień Powstania
6 dzień Powstania
32 dzień Powstania
Już w maju 1944 samoloty sowieckie zrzucają nad Warszawą ulotki nawołujące do akcji zbrojnej. Obawy o wywołanie powstania przez ludzi Moskwy nie są więc bezpodstawne. Na terenach wyzwalanych przez Armię Czerwoną komuniści stosują strategię faktów dokonanych. 22 lipca wieczorem Radio Moskwa informuje o powstaniu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. 27 lipca radio podaje informację o zawarciu dnia poprzedniego umowy pomiędzy Stalinem a PKWN. Na jej mocy PKWN otrzymuje zezwolenie na organizowanie administracji na zachód od tzw. linii Curzona. Odcina ona od Polski 1/3 jej przedwojennego terytorium: urodzajną Galicję ze stołecznym Lwowem, Polesie i Wileńszczyznę. Jednocześnie PKWN podpisuje umowę o poddaniu jurysdykcji sowieckiej przestępstw popełnionych „w strefie działań wojennych”. Postawa Sowietów jest dwulicowa.
Nie pamiętam hasła Zarejestruj się
pola obowiązkowe
Nie pamiętam hasła Zaloguj się