Zobacz, jakie wydarzenia organizuje Muzeum w najbliższym czasie
Koncert dedykowany jest polskiemu duchowieństwu. Jego narracja ukaże zasługi dla Rzeczypospolitej, jakie na przestrzeni wieków oddawali duchowni Kościoła Katolickiego oraz innych wyznań.
W 2021 roku z żalem pożegnaliśmy kolejnych Powstańców Warszawskich. Każda z tych osób pozostawiła po sobie pustkę, którą trudno będzie wypełnić.
„Medaliony” Zofii Nałkowskiej są wyjątkowym utworem w naszej kulturze - to świadectwo, dokument, niemal literatura faktu, powstała w celu przekazania potomnym prawdy o zbrodniach wojennych.
Przekazanie opieki nad pomnikiem Gloria Victis odbyło się na mocy porozumienia zawartego między Okręgiem Warszawa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej a Muzeum Powstania Warszawskiego. Tym samym Muzeum stało się opiekunem tego najważniejszego dla historii Powstania Warszawskiego pomnika.
Podczas ostatniej, IX już edycji nagrody im. Jana Rodowicza „Anody”, po raz pierwszy przyznano nagrodę honorową. Otrzymała ją Wanda Traczyk-Stawska – urodzona w 1927 r. w Warszawie harcerka Szarych Szeregów, Powstaniec Warszawski, wieloletnia nauczycielka w szkole specjalnej oraz działaczka społeczna.
W przeddzień święta ku czci zmarłych zachęcamy do odwiedzenia naszej ekspozycji plenerowej w alei głównej parku Powstańców Warszawy na Woli. Wystawa „Zachowajmy ich w pamięci” przywołuje mieszkańców stolicy, którzy zginęli lub zaginęli bez wieści w trakcie Powstania Warszawskiego. Podświetlana nocą instalacja w symboliczny sposób upamiętnia tragiczne losy i życiorysy warszawiaków.
Zapraszamy serdecznie nauczycieli historii, języka polskiego i wszystkich zainteresowanych na bezpłatne szkolenie online pt. „Idee niepodległego państwa w myśli Polaków XIX i XX wieku”.
„Norwid późnym wnukom” to opowieść o Norwidzie, która zrywa z typową „okolicznościową, jubileuszową wieczornicą”, gdzie znani artyści prezentują utwory poety przetykane znanymi piosenkami do jego słów.
Za nami gala finałowa 3. edycji konkursu fotograficznego „Pamięć »W« kadrze”. W jej trakcie laureaci, których prace okazały się najlepszymi spośród 1400 nadesłanych zdjęć, odebrali dyplomy oraz nagrody.
13 października 2021 r. odbyło się uroczyste przekazanie aparatu żołnierza Armii Krajowej do Muzeum Powstania Warszawskiego. Swój aparat fotograficzny przekazał pan Ryszard Witkowski „Orliński”, który jako żołnierz NOW i AK fotografował nim przez cały okres II wojny światowej.
Zwiedzaj miasto na rowerze. Rozwiązuj zagadki i poznawaj tajemnice Wawra. Weź udział w Nawigacyjnym Rajdzie Rowerowym i powalcz o nagrody. Co ważne, sam decydujesz kiedy pojedziesz. Wystarczy tylko zarejestrować się na stronie, wsiąść na rower i ruszyć w trasę. Masz czas do połowy listopada.
Michał Zadara po 10 latach wraca do Muzeum Powstania Warszawskiego. Po autorskiej „Awanturze warszawskiej”, którą muzeum w roku 2011 prezentowało w ramach obchodów 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, reżyser sięga po prozę Zofii Nałkowskiej.
Podaj email i dołącz do newslettera
Nie pamiętam hasła Zarejestruj się
pola obowiązkowe
Nie pamiętam hasła Zaloguj się