„Norwid późnym wnukom” to opowieść o Norwidzie, która zrywa z typową „okolicznościową, jubileuszową wieczornicą”, gdzie znani artyści prezentują utwory poety przetykane znanymi piosenkami do jego słów.
W scenariuszu Jana Bończy Szabłowskiego nie ma wierszy Norwida „od kropki do kropki”, prezentuje on niektóre utwory we fragmentach wspierając je cytatami z listów poety. Dopełnia jej muzyka Jerzego Satanowskiego i animacje Hektora Weriosa.
Jak mówi autor scenariusza: „Chcemy zajrzeć w głąb duszy Norwida, pokazać stany ducha wielkiego Artysty, wrażliwego i samotnego. Ukazać Geniusza, w chwilach triumfu i zwątpienia, który zmagał się z niezrozumieniem, odrzuceniem. Wizjonera, który kochając Polskę i Polaków, nie wahał się powiedzieć im często prawdy bolesnej. Przywracał słowom ich wartość, ich pierwotny, zapomniany sens. Mamy w pamięci utwory Norwida śpiewane do muzyki Niemena, Gintrowskiego czy Kurylewicza. Odchodzimy od tamtych aranżacji i tamtych wykonań. Chcemy przeżyć je na nowo. W opracowaniu muzycznym Jerzego Satanowskiego nabierają nowych wartości, dostosowane są do wrażliwości współczesnego widza i słuchacza”.
19 października 2021 godz. 20.00
Muzeum Powstania Warszawskiego, Sala pod Liberatorem
Występują:
Artur Żmijewski
Mirosław Baka
Oskar Hamerski
Michał Mikołajczak
Wojciech Brzeziński.
Projekt ze specjalnym udziałem znakomitego pianisty Marka Brachy.
Układ tekstów, muzyka i reżyseria: Jerzy Satanowski
Scenariusz: Jan Bończa Szabłowski
Scenografia - animacje Hektora Weriosa, odnosząca się do poszczególnych etapów życia Norwida i okoliczności, w jakich powstały utwory.
Zespół: Wiesław Wysoki – saksofon, Wiktor Wysocki – klarnet, Robert Majewski – trąbka, Dawid Lubowicz – skrzypce, Marcin Majerczyk – gitara.
Organizator: Fundacja Republika Marzeń
Współorganizator: Muzeum Powstania Warszawskiego
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje 2021"
Partner główny: PKO BP
Partner: ZAiKS
Patroni medialni: Rzeczpospolita i Radio dla Ciebie