W przeddzień święta ku czci zmarłych zachęcamy do odwiedzenia naszej ekspozycji plenerowej w alei głównej parku Powstańców Warszawy na Woli. Wystawa „Zachowajmy ich w pamięci” przywołuje mieszkańców stolicy, którzy zginęli lub zaginęli bez wieści w trakcie Powstania Warszawskiego. Podświetlana nocą instalacja w symboliczny sposób upamiętnia tragiczne losy i życiorysy warszawiaków.
***
Edward Lehnart vel Lenart (syn Marii z d. Bazańskiej i Jakuba)
Urodził się 5 października 1909 r. w Warszawie. Ostatnim miejscem jego zamieszkania była ul. Drewniana 3/21. Z zawodu był drukarzem. Po upadku Powstania na Powiślu Niemcy wypędzili go do obozu Dulag 121 w Pruszkowie. Stamtąd został wywieziony do obozu koncentracyjnego Dachau, zarejestrowany w obozie pod nr 106201; następnie trafił do Natzweiler, nr obozowy 37047. Zmarł z wycieńczenia 25 stycznia 1945 r. w podobozie Frankfurt Katzbach.
***
Władysław Witold Cajzner (syn Stanisławy z d. Kierskiej i Henryka)
Urodził się 18 października 1917 r. w Warszawie. Ostatnim miejscem jego zamieszkania była ul. Płocka 55/57. 5 sierpnia 1944 r. został rozstrzelany przed swoim domem. Jest pochowany na Cmentarzu Powązkowskim.
***
Krystyna Urbańska (córka Sabiny i Władysława)
Urodziła się ok. 1931 r. w Warszawie. Mieszkała przy ul. Dynasy 8. Zginęła 7 września 1944 r. wraz ze swą matką Sabiną i siostrą Danutą przy ul. Szczyglej 4/6.
W bazie ofiar cywilnych Powstania Warszawskiego takich historii znajdziemy kilkadziesiąt tysięcy. Lista ofiar prezentowana jest również na plenerowej wystawie Muzeum Powstania Warszawskiego.
Od momentu otwarcia pierwszej edycji wystawy w 2015 r. na stronie www.1944.pl znajduje się lista osób, które zginęły z rąk niemieckiego okupanta. Dział Archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego dokłada starań, aby zbiór ten był jak najbardziej kompletny i – dzięki Państwa zaangażowaniu – weryfikowany.
Zachęcamy do włączania się w uzupełnianie bazy o nieznane dotąd nazwiska poległych w Powstaniu Warszawskim. Jeśli posiadają Państwo dane lub materiały dotyczące mieszkańców stolicy – ofiar Powstania, prosimy o wypełnienie formularza dostępnego na stronie: https://www.1944.pl/ofiary-cywilne/nowa-osoba-polegla.html lub o bezpośredni kontakt z Działem Archiwum MPW: tel. 22 539 79 31, e-mail: ofiarycywilne@1944.pl. Wszelkie nowe informacje zostaną poddane weryfikacji merytorycznej.
Fot. Katarzyna Stefańska, Michał Zajączkowski/Muzeum Powstania Warszawskiego
Koncepcja merytoryczna wystawy „Zachowajmy ich w pamięci”: Jan Ołdakowski, Dariusz Gawin, Paweł Kowal
Konsultacje historyczne: prof. Tomasz Szarota, dr hab. Michał Kopczyński, dr Maciej Wyrwa
Projekt architektoniczny i graficzny: Justyna Czerniakowska, Ola Kot, Michał Paszke
Realizacja: ABN Studio
Projekt finansuje m.st. Warszawa