Zobacz, jakie wydarzenia organizuje Muzeum w najbliższym czasie
Na przestrzeni 10 lat osoby współtworzące Nagrodę – zgłaszające kandydatów – uznały ponad 700 czynów, akcji i postaw życiowych za godnych uwagi oraz zasługujących na wyróżnienie, a członkowie Kapituły wybrali 126 „powstańców czasu pokoju”. Najmłodszym nominowanym do Nagrody był Mateusz Jarantowski z Poznania, który jako 9-latek uratował życie swojemu wujkowi. Najbardziej zaawansowana w latach spośród wszystkich laureatów była doktor Wanda Błeńska, która w momencie zgłoszenia jej kandydatury miała 101 lat.
W związku z organizacja gali finałowej Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody” 2 i 3 kwietnia 2022 r. (sobota, niedziela) Muzeum Powstania Warszawskiego będzie nieczynne dla zwiedzających. Przepraszamy za utrudnienia.
Znajdujący się od niedawna w naszych zbiorach 150-letni album z fotograficzną panoramą Warszawy autorstwa Konrada Brandla jest właśnie poddawany gruntownej konserwacji w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tak przebiegają prace nad okładką, a całość w nowej odsłonie zaprezentujemy już wkrótce.
„Nadzieja. Czym jest dla ciebie?” – to hasło tegorocznej edycji konkursu filmowego #63PL organizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Ambasadorem akcji został muzyk – Łukasz L.U.C. Rostkowski. Konkurs rusza 30 marca i potrwa do 17 kwietnia.
Komitet Pomocy Muzeom Ukrainy – powołany, aby nieść pomoc ukraińskim instytucjom kultury w obliczu rosyjskiej agresji – zaprasza do udziału w zbiórce, której celem jest pozyskanie środków na zakup sprzętu komputerowego, który wesprze ukraińskie muzea w digitalizacji zbiorów.
Kapituła Nagrody wybrała po pięciu kandydatów w trzech kategoriach. Laureatów poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 3 kwietnia.
24 marca br. w Muzeum Powstania Warszawskiego rusza cykl filmowy „Kino Ukraina”, w ramach którego zaprezentujemy wybrane filmy ukraińskich twórców.
Jakub Nowakowski ps. Tomek miał 19 lat, gdy walczył w Powstaniu Warszawskim. Jako starszy strzelec w Batalionie „Zośka” brał udział w walkach na Żoliborzu, m.in. w ataku na Dworzec Gdański. Gdy ranny przyjechał na urlop do domu, na budynek spadły bomby lotnicze... Dziś uważa, że patriotyzm jest największą cnotą człowieka. Sam jest nim przepełniony do granic możliwości i poszukuje osób, dla których ważne są te same wartości. Jak postrzega dzisiejszą Polskę? Warszawę? Ludzi? Jakie ma dla nas przesłanie?
Daniela Ogińska ps. Pszczoła była żołnierzem 7. Pułku Piechoty AK „Garłuch”. W Powstaniu Warszawskim uczestniczyła jako sanitariuszka działająca w służbach pomocniczych. Od 1941 roku należy do harcerstwa. Jak sama mówi, służbę pełni do dzisiaj. Całe życie kieruje się zasadami harcerskimi, osobiście nie zwolniła się z przysięgi wojskowej, ponieważ, jak podkreśla, jest żołnierzem sama dla siebie. Uważa, że zasady powinny prowadzić człowieka przez życie. Jak zatem przez pryzmat przysięgi harcerskiej i wojskowej postrzega dzisiejszy świat i dzisiejsze społeczeństwo? Z Panią Danielą porozmawialiśmy o pandemii, wojnie na Ukrainie, odgruzowywaniu Warszawy i wielu innych sprawach.
Rosyjska agresja na Ukrainę zagraża wielowiekowej spuściźnie kulturowej tego kraju. Zniszczeniu mogą ulec najcenniejsze dzieła kultury ukraińskiej. Polacy doskonale pamiętają, co oznacza zagłada dóbr kultury – zbiorów muzealnych, bibliotecznych i archiwalnych.
Przez najbliższe dwa tygodnie, od poniedziałku do piątku, w godz. 10.00–16.00, w Fotoplastikonie Warszawskim w Al. Jerozolimskich 51 będą się odbywały zajęcia dla dzieci z Ukrainy.
Agresja Rosji na Ukrainę powoduje niezliczone zbrodnie, cierpienie i ofiary. W takich okolicznościach najważniejsi są ludzie – ludność cywilna narażona na barbarzyńskie bombardowania, żołnierze walczący z agresorem. Ukraińcy dziś giną, broniąc swojej ojczyzny. Każda wojna to jednak także niepowetowane straty w dziedzictwie narodowym i kulturze.
Podaj email i dołącz do newslettera
Nie pamiętam hasła Zarejestruj się
pola obowiązkowe
Nie pamiętam hasła Zaloguj się