Zobacz, jakie wydarzenia organizuje Muzeum w najbliższym czasie
14 sierpnia 2022 o godz. 12.00 na Górze Lotników w Michalinie odbędą się obchody upamiętniające katastrofę alianckiego Liberatora KG 939, który uczestniczył w pomocy lotniczej dla walczącej Warszawy.
5 sierpnia 2022 roku, w dniu pamięci ludności zamordowanej podczas rzezi Woli, odbył się marsz w hołdzie ofiarom cywilnym Powstania Warszawskiego. Finałem marszu była wystawa plenerowa „Zachowajmy ich w pamięci” przygotowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego.
Irena Kwiatkowska, Jeremi Przybora, Stefan Kisielewski, Danuta Szaflarska, Mieczysław Fogg, Władysław Szpilman. Co łączy tak różne osoby, mające odmienne artystyczne talenty? Wszyscy brali udział w Powstaniu Warszawskim. Agnieszka Cubała zebrała historie i doświadczenia kilkudziesięciu artystów oraz artystek. Tak powstała książka „Artyści ’44”. Premierowe spotkanie z jej autorką odbędzie się 10 sierpnia w Sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Kto biłby się za Warszawę w 2022 roku: student czy kibic Legii? Skąd rosnąca popularność wstępowania do Wojsk Obrony Terytorialnej? 9 sierpnia o godz. 17.00 zapraszamy wraz z Centrum Myśli Jana Pawła II na debatę „WSTAŃ I WALCZ!”
Batalion „Golski” został sformowany na bazie kadry oficerskiej, pod oficerskiej i żołnierzy przedwojennego 3 Batalionu Pancernego. Formalnie powstał w czerwcu 1942 r., choć jego początki sięgają grudnia 1939 r. Był związany z „Pobudką”, konspiracyjną organizacją polityczno-wojskową o charakterze narodowym. Po podporządkowaniu ZWZ i następnie AK nastąpił dalszy rozwój oddziału, który przyjął nazwę „3 Batalion Pancerny AK”, a jego dowódcą został kpt. Stefan Golędzinowski „Golski”, we wrześniu 1944 r. awansowany do stopnia majora. W strukturze Okręgu Warszawa AK tworzył on VI Zgrupowanie w 3 Rejonie Obwodu I Śródmieście.
1 sierpnia 2022 roku po dwóch latach przerwy akcja muzyczna „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” wraca na plac Piłsudskiego. Pobierz śpiewnik na swojego smartfona!
W pierwszych dniach Powstania Warszawskiego na Woli doszło do zbrodni o znamionach ludobójstwa. Między 5 a 7 sierpnia 1944 r., wykonując rozkaz Adolfa Hitlera i Heinricha Himmlera, Niemcy zamordowali od 15 do 60 tys. osób: mężczyzn, kobiet i dzieci. Zbrodni dokonali żołnierze i policjanci, którymi dowodził Grupenführer SS Heinz Reinefarth...
Przejazd rowerowy szlakiem Batalionu AK „Golski”
Zapraszamy rodziny z dziećmi do udziału w grze plenerowej, która łączy w sobie elementy gry miejskiej, escape roomu, gry na czas oraz rekonstrukcji historycznej z udziałem aktorów i statystów.
5 sierpnia ulicami warszawskiej Woli przejdzie marsz upamiętniający ofiary cywilne, który zginęły lub zaginęły podczas Powstania Warszawskiego.
Wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy.
Akcja społeczna w miejscach pamięci Powstania Warszawskiego na terenie całej Warszawy.
Podaj email i dołącz do newslettera
Nie pamiętam hasła Zarejestruj się
pola obowiązkowe
Nie pamiętam hasła Zaloguj się