1 sierpnia 2022 roku po dwóch latach przerwy akcja muzyczna „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” wraca na plac Piłsudskiego. Pobierz śpiewnik na swojego smartfona!
W marcu 1943 roku w Warszawie, w mieszkaniu przy ulicy Polnej 46, z widokiem na Pole Mokotowskie i dawne lotnisko sportowe, dwie kobiety, matka i córka, składają przysięgę Armii Krajowej. Stanisława Kuszelewska-Rayska, lat 49, przyjmuje pseudonim „Elżbieta”. W AK zajmie się kwatermistrzostwem – będzie przygotowywać zaopatrzenie kuchni dla przyszłego powstania. Jej córka Ewa Matuszewska, 24-letnia studentka tajnej medycyny, ma być łączniczką oddziału dywersji „Agat”. Pseudonim „Mewa”, gra słowna imienia i nazwiska, pochodzi od nazwy szybowca, którym Ewa latała przed wojną.
Batalion „Golski” został sformowany na bazie kadry oficerskiej, pod oficerskiej i żołnierzy przedwojennego 3 Batalionu Pancernego. Formalnie powstał w czerwcu 1942 r., choć jego początki sięgają grudnia 1939 r. Był związany z „Pobudką”, konspiracyjną organizacją polityczno-wojskową o charakterze narodowym. Po podporządkowaniu ZWZ i następnie AK nastąpił dalszy rozwój oddziału, który przyjął nazwę „3 Batalion Pancerny AK”, a jego dowódcą został kpt. Stefan Golędzinowski „Golski”, we wrześniu 1944 r. awansowany do stopnia majora. W strukturze Okręgu Warszawa AK tworzył on VI Zgrupowanie w 3 Rejonie Obwodu I Śródmieście.
Baon został sformowany tuż przed wybuchem Powstania z komórek II Oddziału (informacyjno-wywiadowczego) KG AK. Na czele oddziału stanął oficer wywiadu AK mjr Alfons Kotowski „Okoń”. Początki oddziału sięgają jednak jesieni 1941 r., kiedy to w ramach Wydziału Bezpieczeństwa i Kontrwywiadu KG ZWZ-AK powstał oddział odpowiedzialny za wykonywanie wyroków śmierci na osobach skazanych przez sądy podziemne. Początkowo nosił on kryptonim „Wapiennik”, a następnie 993/W (Wykonawczy). Dowództwo nad oddziałem objął por. Leszek Kowalewski „Twardy”. W lipcu 1943 r. został jednak aresztowany przez Niemców i rozstrzelany. Na nowego dowódcę wyznaczono por. Stefana Matuszczyka „Porawę”. Zastępcą dowódcy był ppor. Tadeusz Towarnicki „Naprawa”.
Zapraszamy na spotkanie edukacyjne dla rodzin z dziećmi powyżej piątego roku życia.
Podaj email i dołącz do newslettera
Nie pamiętam hasła Zarejestruj się
pola obowiązkowe
Nie pamiętam hasła Zaloguj się