Zobacz, jakie wydarzenia organizuje Muzeum w najbliższym czasie
W zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego znajduje się ok. 15 tys. zdjęć z Powstania Warszawskiego. Wytypowaliśmy 100 z nich, które poddaliśmy profesjonalnej koloryzacji. W ten sposób powstał poruszający historyczny fotoreportaż przybliżający wydarzenia, ludzi i emocje walczącej Warszawy.
13 grudnia 2022 r. Powstańcy Warszawscy spotkali się na Wigilii w Muzeum Powstania Warszawskiego. To pierwsze takie spotkanie od 2019 roku.
To ogólnopolski konkurs najlepszych spektakli tworzonych przez uczniów szkół ponadpodstawowych. Tematem jest walka o wolność w kontekstach zarówno historycznych, jak i współczesnych.
To kabaret podziemny, zainspirowany teatrem okresu stanu wojennego. Tego z lat 80. Wracamy do czasów kryzysu, mroku i chłodu, propagandy sukcesu i rosnącej cenzury, na które środowisko teatralne odpowiedziało bojkotem reżimowej telewizji publicznej.
Zapraszamy dzieci w wieku 8-10 lat na zajęcia, na których uczestnicy własnoręcznie ozdobią świąteczne pierniki o wyjątkowym kształcie.
Kryzys to słowo groźne. Zapowiada strach i niepewność. Gniew i niedostatek. Dla pokolenia wolnej Polski, wychowanego po 1989 roku, wyrażenie to długo było abstrakcyjne. Aż do momentu, gdy na kryzys klimatyczny nałożyła się pandemia, a potem wojna. Nagle powróciły zagrożenia znane dotąd jedynie z historii, a wraz z nimi nasiliła się obawa o przyszłość, pojawił się lęk przed jutrem. Na szczęście historia uczy nas, że możemy dać radę.
W 2022 roku pożegnaliśmy liczną grupę bohaterów i bohaterek Powstania Warszawskiego. Cześć ich pamięci!
Renowacji poddane zostały mogiły dwóch kawalerów Orderu Virtuti Militari: Wiktora Olszewskiego „Olchy” oraz por. Romana Rozmiłowskiego „Zawady” i jego siostry – łączniczki ZWZ-AK, Danuty Rozmiłowskiej „Ziuty” , a także grób łączniczki Ireny Pietrzak „Ireny” i jej męża – żołnierza AK Włodzimierza Pietrzaka „Balka”.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Sali pod Liberatorem tradycyjnie odbędzie się Koncert Niepodległości.
W ramach 4. edycji konkursu Muzeum Powstania Warszawskiego „Pamięć »W« kadrze” nadesłano rekordową liczbę 1650 zdjęć.
Zapraszamy serdecznie nauczycieli historii, WOS i wszystkich zainteresowanych na bezpłatne szkolenie online, przygotowujące do nauczania nowego przedmiotu „Historia i społeczeństwo” w liceach ogólnokształcących.
Muzeum Powstania Warszawskiego i wydawnictwo Egmont z przyjemnością prezentują drugi tom cyklu „Bazyliszki”. Album ukaże się 28 września br. Ta komiksowa opowieść osadzona w realiach przedwojennej Warszawy jest zaproszeniem do barwnego świata lat 30. To historia o mieście na progu nowoczesności i o ludziach, którzy tworzyli kolorową mozaikę największej metropolii II Rzeczypospolitej. Autorem scenariusza jest Tobiasz Piątkowski, a rysunki stworzył Wiesław Skupniewicz.
Podaj email i dołącz do newslettera
Nie pamiętam hasła Zarejestruj się
pola obowiązkowe
Nie pamiętam hasła Zaloguj się