W grudniu do instytucji kultury na Ukrainie wyruszyły kolejne trzy transporty z najpotrzebniejszymi rzeczami. Dotychczas Komitet Pomocy Muzeom Ukrainy pomógł blisko 90 ukraińskim placówkom muzealnym.
Komitet Pomocy Muzeum Ukrainy, w odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez ukraińskie instytucje, przygotował kolejne trzy transporty z materiałami niezbędnymi do funkcjonowania placówek muzealnych w czasie wojny. W grudniu wspólnie z Łotewską Biblioteką Narodową oraz Centrum Ocalenia Dziedzictwa Narodowego we Lwowie wysłano najpotrzebniejsze rzeczy do muzeów w Chersoniu, które ostatnio zostały ograbione i zbombardowane przez Rosjan. Pomoc dla muzealników obejmuje dostarczenie desek i sklejek drewnianych służących do zabezpieczania okien i budowy skrzyń. Ponadto jeszcze w grudniu do innych ukraińskich muzeów trafią generatory prądu oraz koce gaśnicze.
Od marca 2022 roku udało się zebrać i wysłać ponad 80 ton specjalistycznych akcesoriów do pakowania zbiorów, sprzęt do digitalizacji, narzędzia konserwatorskie, osuszacze powietrza, opakowania kartonowe i plastikowe, drewniane skrzynie oraz inne, drobniejsze przedmioty, które pomogą w zabezpieczaniu eksponatów. W sumie z Polski wyjechało 155 palet.
Wśród placówek, które zgłosiły takie zapotrzebowanie, znalazły się m.in. Muzeum Narodowe w Kijowie, Muzeum Przyrodnicze we Lwowie, Narodowy Rezerwat Historyczno-Kulturalny „Stolica Hetmańska” w Baturynie, Muzeum Sztuki Ludowej Huculszczyzny i Pokucia, Narodowe Muzeum Historyczne w Dniepropietrowsku czy Muzeum Krajoznawcze w Winnicy.
Od początku działalności Komitetu pomoc dotarła do blisko 90 placówek na terenie całej Ukrainy, m.in. w Kijowie, Czernihowie, Charkowie, Baturynie, Lwowie, Tarnopolu, Kołomyi, Zaporożu, Zbarażu, Winnicy, Równem, Truskawcu.
Partnerem Komitetu po stronie ukraińskiej jest przede wszystkim Centrum Ocalenia Dziedzictwa Narodowego we Lwowie. To ono zbiera zapotrzebowanie, a następnie dystrybuuje pomoc do poszczególnych instytucji – mówi Paweł Ukielski, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.
Dzięki staraniom Komitetu przekazano również kwotę ponad 140 000 zł na rzecz ukraińskich muzeów. Środki te w głównej mierze zostały wykorzystane na zakup sprzętu komputerowego dla kilkudziesięciu instytucji na Ukrainie oraz odbudowę Regionalnego Muzeum w Czernihowie.
Wsparcie finansowe i materialne jest możliwe dzięki uprzejmości i zaangażowaniu członków Komitetu oraz partnerów z Polski i zagranicy, m.in. Parlamentu Europejskiego, Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (ICOMOS), The Metropolitan Museum of Modern Art, Stiftung für Kunst, Kultur und Geschichte, Narodowej Biblioteki Estonii, Narodowej Biblioteki Łotwy, Muzeum Uniwersyteckiego
w Bergen i Blue Shield Danmark.
Komitet Pomocy Muzeum Ukrainy powstał na początku marca 2022 roku z inicjatywy Muzeum Powstania Warszawskiego. Do najważniejszych zadań Komitetu należy wsparcie muzeów i instytucji kultury na Ukrainie, pomoc w zabezpieczaniu zbiorów, najcenniejszych pamiątek oraz zabytków kultury ukraińskiej, a także wsparcie w dokumentacji, digitalizacji i inwentaryzacji zbiorów.
To nie jest przypadek, że Komitet powstał w Polsce i że to właśnie Polacy, jako pierwsi pomyśleli o tym aspekcie wojny, jakim jest zabezpieczenie dóbr kultury i dziedzictwa. W Muzeum Powstania Warszawskiego już po kilku dniach od wybuchu wojny zrozumieliśmy, że doświadczenie tego, co działo się z polskimi dobrami kultury i dziedzictwem narodowym w czasie okupacji oraz Powstania Warszawskiego może być przydatne we wsparciu Ukraińców o zachowanie ich dziedzictwa kulturowego – podkreślił Paweł Ukielski.
:: WSPARCIE FINANSOWE
Cały czas można wspierać ukraińskie muzea, które potrzebują materiałów i sprzętów umożliwiających im ochronę oraz konserwację zbiorów. Mogą to być wpłaty na konto, jak i na portalu Zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/b3p9p2. Uzyskane w ten sposób fundusze pozwolą na zakup niezbędnych materiałów oraz zorganizowanie ich transportu na Ukrainę. W imieniu Komitetu zbiórkę pieniędzy prowadzi Fundacja Instytutu Pawła Włodkowica.
Polskie muzea i instytucje, które pragną włączyć się w pomoc muzeom ukraińskim, zachęcamy do kontaktu z sekretariatem Komitetu w Muzeum Powstania Warszawskiego:
tel. 22 376 68 36 – numer obsługiwany w języku ukraińskim,
tel. 22 376 68 43 – numer obsługiwany w języku polskim i angielskim,
tel. kom. 451 056 094,
e-mail: info@muzealnicydlaukrainy.pl
Dane do wpłat w trzech walutach:
Numer PLN: 76 1050 1575 1000 0090 8156 1491
Nazwa banku: ING
Swift code: INGBPLPW
Odbiorca: INSTYTUT PAWŁA WŁODKOWICA
z dopiskiem: „Darowizna na rzecz muzeów Ukrainy”
Numer USD: 10 1050 1575 1000 0090 8157 6259
Nazwa banku: ING
Swift code: INGBPLPW
Odbiorca: INSTYTUT PAWŁA WŁODKOWICA
z dopiskiem: „Donation to the museums of Ukraine”
Numer EUR: 29 1050 1575 1000 0090 3137 2791
Nazwa banku: ING
Swift code: INGBPLPW
Odbiorca: INSTYTUT PAWŁA WŁODKOWICA
z dopiskiem: „Donation to the museums of Ukraine”