To ogólnopolski konkurs najlepszych spektakli tworzonych przez uczniów szkół ponadpodstawowych. Tematem jest walka o wolność w kontekstach zarówno historycznych, jak i współczesnych.
Pierwsza edycja Festiwalu Teatralnego Wolność za nami. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz widzom i gratulujemy zwycięzcom.
Nagroda główna w wysokości 5000 zł powędrowała do twórców spektaklu „Rozdroża” w reżyserii Małgorzaty Baryły z Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 3 w Zabrzu.
Jury w składzie Danuta Stenka, Dorota Kowalkowska oraz Łukasz Maciejewski przyznało również wyróżnienie aktorskie dla Klary Baron za rolę w spektaklu „Rozdroża”.
Również widzowie mogli oddać głos na swoje ulubione przedstawienie. Nagroda publiczności trafiła do spektaklu „Męczeństwo Piotra Oheya” z Domu Kultury w Rawiczu.
Pierwsza edycja Festiwalu Teatralnego Wolność odbyła się 18 i 19 kwietnia 2023 r. w Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas wydarzenia zaprezentowaliśmy 5 finałowych spektakli wybranych spośród 22 zgłoszonych do udziału w konkursie na najlepszy spektakl o wolności:
Pociągi pod specjalnym nadzorem / Nieformalna grupa teatralna „Teatr na Zamku” przy Gminnym Centrum Kultury w Inowłodzu;
Przeżyto / Fundacja POLZA w Białymstoku;
Nasza rzecz / Młodzieżowy Dom Kultury - Pracownia Teatralna FormaT - Teatr „Z jednej gliny” w Bolesławcu;
Męczeństwo Piotra Oheya / Dom Kultury w Rawiczu;
Rozdroża / Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 3 w Zabrzu.
Zespoły zaproszone do udziału w festiwalu nie tylko zaprezentowały swoje spektakle na muzealnej scenie, ale również wzięły udział w warsztatach, które poprowadzili: reżyserka Justyna Sobczyk, aktor Bartosz Porczyk oraz choreograf Leszek Bzdyl. Udział w festiwalu dla zaproszonych zespołów był bezpłatny, wszyscy uczestnicy mieli zagwarantowane noclegi oraz posiłki.
Serdecznie dziękujemy za udział w pierwszej edycji festiwalu i zapraszamy na kolejną, która już w kwietniu 2024 r. Niebawem ogłosimy regulamin i warunki, jakie muszą spełniać spektakle, by wziąć udział w drugiej edycji konkursu na najlepszy spektakl w wolności.
Właściwie sami się zastanawiamy, dlaczego tak późno wpadliśmy na ten pomysł.
Po pierwsze, Muzeum Powstania Warszawskiego odwiedzają codziennie tysiące osób z całej Polski. Młodzi ludzie chętnie spędzają tu całe godziny, ponieważ potrafimy opowiadać o historii w atrakcyjny sposób.
Po drugie, Muzeum Powstania Warszawskiego to jedyne muzeum w kraju, w którym teatr ma swoje stałe miejsce. Co roku zapraszamy do współpracy najlepszych reżyserów i reżyserki, którzy konfrontują swoją wyobraźnię i wrażliwość z wyjątkową przestrzenią historii i pamięci. Tylko my organizujemy premiery teatralne 1 sierpnia o północy. Kto z nami współpracował? Na pewno znacie takie nazwiska jak: Krystyna Janda, Andrzej Seweryn, Michał Zadara, Agata Duda-Gracz, Agnieszka Glińska, Borys Szyc, Magdalena Cielecka, Ewa Błaszczyk, Agnieszka Grochowska, Iwan Wyrypajew czy Jan Klata. A to przecież tylko niektórzy artyści związani ze sceną w Muzeum Powstania Warszawskiego.
W trakcie zwiedzania, na lekcjach muzealnych i na naszych spektaklach spotykamy tych samych młodych ludzi, którzy szukają dla siebie i swoich pomysłów przestrzeni artystycznej wolności. Dla nich właśnie organizujemy Festiwal Teatralny Wolność.
A dla wszystkich zainteresowanych teatrem przygotowaliśmy darmowe webinary z twórcami. Możecie je obejrzeć TUTAJ
Za nami spotkania z reżyserem Michałem Zadarą, aktorką Dominiką Kluźniak, dramatopisarką Weroniką Murek, scenografką i kostiumografką Anną Marią Karczmarską oraz choreografem Leszkiem Bzdylem.
Informacje dotyczące wymogów formalnych znajdziecie w regulaminie festiwalu: LINK
Gdybyście mieli jakiekolwiek pytania, piszcie tu: festiwalwolnosc@1944.pl
Patronat medialny nad projektem objął portal e-teatr