Kapituła Nagrody wybrała po pięciu kandydatów w trzech kategoriach. Laureatów poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 3 kwietnia.
Karol Wesołowski – trzydziestolatek z miejscowości Łąkie w województwie lubuskim. W drodze do pracy zauważył tonące w stawie auto. Kilka chwil wcześniej prowadząca je kobieta straciła panowanie nad pojazdem. Woda zaczęła szybko wypełniać wnętrze samochodu, z którego kobieta nie mogła się wydostać. Pan Karol bez wahania wskoczył do wody, otworzył drzwi i uratował kobietę, wyciągając ją na brzeg.
Marek Czerwiński – nauczyciel informatyki i historii w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W lipcu 2020 roku dwóch agresywnych mężczyzn zaczepiło na przystanku autobusowym czarnoskórego mężczyznę. Za próbę obrony młodego Kongijczyka pan Marek został pobity przez napastników, którzy następnie uciekli z miejsca zdarzenia. Pan Marek trafił do szpitala.
Marek Rogalski – ogniomistrz w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Błoniu pod Warszawą. Podczas urlopu nad rzeką Wkrą ruszył na pomoc mężczyźnie, który z dzieckiem na rękach wpadł w wir rzeki. Ojciec, chcąc ratować malucha, rzucił go w kierunku pana Marka, a ten wyciągnął dziecko z wody i przekazał je osobom stojącym na brzegu. Następnie pomógł mężczyźnie, którego udało się bezpiecznie wyprowadzić z rzeki.
Marcin Piotrowski – informatyk z Grodziska Mazowieckiego, pełni też służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej. Kiedy w jednym z mieszkań w Grodzisku wybuchł pożar, pan Marcin natychmiast dostał się do lokalu przez okno i wyprowadził przerażoną dziesięcioletnią córkę sąsiadów. Gdy wrócił do płonącego mieszkania, żeby sprawdzić, czy nikt tam nie został, doznał rozległych obrażeń i poparzeń, których skutki musiał leczyć przez długi czas.
Bhudev Sharma – obywatel Indii mieszkający od kilku lat w Polsce. 19 stycznia 2020 roku nad ranem w jednej z poznańskich kamienic wybuchł pożar. Kiedy Bhudev Sharma dowiedział się od lokatorów, że w płonącym domu pozostał niepełnosprawny sąsiad, wbiegł do środka i pomógł mężczyźnie wydostać się z budynku. Później wraz z żoną organizował zbiórki i pomoc dla pogorzelców.
Kinga Franczyk – prezeska Fundacji Tośka i Przyjaciele działającej na rzecz osób z zespołem Downa. Pomysłodawczyni informatora „Pierwsze kroki w Gliwicach – rodzice rodzicom” – przewodnika skierowanego do rodziców, którzy po otrzymaniu diagnozy o niepełnosprawności dziecka nie wiedzą, gdzie szukać pomocy. Dzięki tym informacjom rodzice mogą więcej czasu poświęcić swoim dzieciom. Ponadto stworzyła grupę wsparcia na Whatsappie, w ramach której rodzice mogą dzielić się doświadczeniami oraz informacjami o lekarzach, zabiegach i kontaktach.
Jakub Nowak – prezes Fundacji Action-Life, instruktor harcerstwa, maratończyk. Współtwórca wielu akcji charytatywnych. Od marca 2020 roku, podczas epidemii COVID-19, koordynował działania Pogotowia Harcerek i Harcerzy ZHR w województwie mazowieckim. Stworzony przez niego zespół we współpracy z licznymi organizacjami i instytucjami wspierał osoby samotne oraz starsze. Niemal 500 wolontariuszy codziennie robiło zakupy, dostarczało posiłki i dary.
Jakub Sieczko – lekarz z Warszawy, koordynator akcji Medycy na Granicy – inicjatywy lekarzy, pielęgniarek, ratowników i strażaków. Zaangażowany w pomoc medyczną uchodźcom, którzy przedostali się przez polską granicę na Podlasie. Medycy udzielili pomocy ponad 200 osobom. Dziś pomaga Ukraińcom uciekającym przed wojną.
Magdalena Trzebińska-Gawin – żołnierka 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie; działa na rzecz dzieci z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Nagłowicach, której sama jest wychowanką. Od wielu lat urządza zbiórki rzeczowe, dzięki którym może spełnić marzenia dzieci o nowych butach czy komputerach do nauki zdalnej, ponadto organizuje wyjazdy edukacyjne i kolonie. Utrzymuje stały kontakt z wychowankami placówki, pomaga im rozwiązać każdy problem. Zachęca do niesienia pomocy inne osoby.
Tomasz Zieliński – prezes Akademii Komunikacji z Bydgoszczy. Twórca „Okienka”, czyli inicjatywy, w ramach której rozmawia przez telefon z dziećmi w sytuacjach kryzysowych, także po próbach samobójczych. Pan Tomasz udziela również porad rodzicom, którzy nie potrafią komunikować się ze swoimi dziećmi, prowadzi warsztaty. Pokazuje, jak istotne jest uważne słuchanie młodych ludzi. Zainicjował projekt „Usłyszeć na czas”, którego celem jest budowa ośrodka terapeutycznego dla dzieci.
Tadeusz Adamiec – dyrektor Instytutu Głuchoniemych w Warszawie. Przekształcił Instytut w nowoczesne centrum edukacyjne i kulturalne dla niesłyszących. Organizuje olimpiady, zawody sportowe, kursy języka migowego dla rodziców, otwiera nowe kierunki kształcenia dla młodzieży niesłyszącej. Opiekuje się swoimi podopiecznymi. Jest strażnikiem pamięci o głuchoniemych Powstańcach Warszawskich. Kawaler Orderu Uśmiechu.
Sebastian Grzywacz – społecznik i aktywista, przewodnik po warszawskiej „Niewidzialnej wystawie” przybliżającej świat osób niewidomych. Współzałożyciel Fundacji Ponad Słowami działającej na rzecz osób niepełnosprawnych i marginalizowanych. 13 lat temu stracił wzrok w wypadku motocyklowym. Od tamtej pory pracuje z dziećmi z domów dziecka, chorymi z oddziałów onkologicznych i hospicjów. Ze swoim psem przewodnikiem jeździ pociągiem po Polsce i prowadzi warsztaty na temat osób niepełnosprawnych.
Danuta Kowalczyk – współzałożycielka i przewodnicząca Towarzystwa Rodzin Wielodzietnych w Krośnie. Od 30 lat niesie pomoc potrzebującym z Podkarpacia. Inicjatorka takich akcji, jak „Dzieciństwo bez przemocy”, „Dożywianie dzieci”, „Stop eksmisji”, „Nie – uzależnieniom”, „Dorastam bezpiecznie”, „Tolerancja – tak”. Organizuje kolonie, obozy i wycieczki. Swoich młodych podopiecznych uczy tolerancji i wpaja im ideę wolontariatu. Od kilkunastu lat wspiera ciężko chore dzieci.
Adam Król – emerytowany wykładowca Politechniki Gliwickiej, inżynier budownictwa. Na początku lat 90. przeniósł na grunt polski idee amerykańskiej organizacji Habitat for Humanity, dzięki czemu powstała Habitat for Humanity Poland, która pomaga niezamożnym rodzinom budować i remontować lokale mieszkalne. Organizacja promuje model pracy metodycznej i przywraca ideę wspólnotowości, angażując do wspólnej budowy domów zarówno przyszłych mieszkańców, jak i specjalistów od budownictwa, darczyńców, lokalną społeczność oraz wolontariuszy z różnych krajów. Dzięki tej współpracy wybudowano ponad 120 mieszkań. W ciągu 30 lat działalności organizacja Habitat for Humanity Poland pomogła ponad 1,5 tys. rodzin.
Dominika Madaj-Solberg – psychotraumatolożka z Katowic. Jest trzecią mamą w Europie, której dziecko ze zdiagnozowanym rozszczepem kręgosłupa przeszło operację w okresie prenatalnym. W 2008 roku założyła Fundację Spina, która wspiera osoby z rozszczepem kręgosłupa i ich rodziny, nie tylko na Śląsku, ale i w całej Polsce. Pomaga im uwierzyć, że są w stanie wiele osiągnąć i normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Mobilizuje podopiecznych do działania.