Zobacz, jakie wydarzenia organizuje Muzeum w najbliższym czasie
Dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Powstania Warszawskiego realizuje zadanie "Modernizacja części ekspozycji stałej Muzeum Powstania Warszawskiego". Prace zakończą się w grudniu 2023.
Do Muzeum Powstania Warszawskiego w 2021 roku został przekazany eksponat – portfel Eugeniusza Lokajskiego „Broka”. To dar od Marianny Domańskiej. Do tej pory było w konserwacji i trafi na stałe do zasobów MPW.
W ciągu niemal 20 lat istnienia Muzeum Powstania Warszawskiego zgromadziło obszerną kolekcję zdjęć dokumentujących wojnę, okupację i walkę z sierpnia i września 1944 roku. Szczególne miejsce w muzealnej kolekcji zajmują fotografie ukazujące Żydów – w 1939 roku liczyli oni ponad 350 tysięcy. Stanowili oni istotny element fotograficznego pejzażu Warszawy.
Z około 12 tys. kobiet, które walczyły w Powstaniu Warszawskim, żyje jeszcze około 250. Większość z nich mieszka w Warszawie. Z okazji 79. rocznicy Powstania Warszawskiego Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało wystawę czasową „Podróż bohaterek. Powstanie kobiet”. To opowieść o bohaterkach, mitycznych boginiach, a każda z nich patronuje odrębnej grupie Powstańczyń. Na wystawie prezentujemy ponad 60 sylwetek bohaterek.
„Rodzinne spotkania z historią” to propozycja na zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego w gronie bliskich.
Godzina „W”, uroczystości przy pomniku Gloria Victis, koncert Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki, otwarcie wystawy „Podróż bohaterek. Powstanie kobiet” – zapraszamy do obejrzenia zdjęć z najważniejszych wydarzeń obchodowych.
Jest 15 sierpnia 1944 r. Bitwa o Warszawę trwa już dwa tygodnie. Od rana toczą się zaciekłe walki o Śródmieście i Starówkę, w ogniu staje gmach Prudentialu, na miasto spadają pierwsze pociski z olbrzymiego moździerza Karl-Mörser Gerät 040 „Ziu”. Ta data ma jednak również inne znaczenie. Komendant Okręgu Warszawa Armii Krajowej, gen. Antoni Chruściel „Monter”, w swoim rozkazie na ten dzień przypomina: „Uznojeni frontową pracą żołnierską nie zapomnijmy, że to dzisiaj Święto Żołnierza”.
Przejazd rowerowy szlakiem II Obwodu AK Żoliborz. Będziemy jechać obok historycznych miejsc związanych z powstańczym Żoliborzem, m.in. obok dawnego Chemicznego Instytutu Badawczego, który był jednym z głównych punktów wyprowadzania ataków niemieckich, Klasztoru i Gimnazjum ss. Zmartwychwstanek (w Powstaniu Szpital Polowy nr 100, następnie jeden z bastionów obrony Żoliborza – „Twierdza Zmartwychwstanek”), Parku im. Żołnierzy Żywiciela i Pomnika Żołnierzy Żywiciela, Szkoły Głównej Służby Pożarniczej (reduta powstańcza), pl. Wilsona (który był m.in. miejscem koncentracji wychodzących oddziałów po kapitulacji).
O sanitariuszkach i łączniczkach, ale również o kobietach pełniących funkcje dowódcze, walczących na pierwszej linii frontu i o tych, które podejmowały codzienną walkę o przetrwanie swoich rodzin, będzie można dowiedzieć się na wystawie czasowej „Podróż bohaterek. Powstanie kobiet”, dostępnej dla zwiedzających od 3 sierpnia 2023 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Akcja „Wolność łączy”, w tym roku organizowana już po raz siódmy, jest ważnym elementem obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Jej celem jest zwrócenie uwagi mieszkańców Warszawy na miejsca pamięci Powstania Warszawskiego znajdujące się na terenie całego miasta.
Tradycją stał się już koncert powstańczych, niezakazanych piosenek, wykonywanych wraz z Chórem Warszawiaków 1. sierpnia na placu Piłsudskiego. Pobierz śpiewnik powstańczych utworów!
Informujemy, że 1.08 Muzeum Powstania Warszawskiego będzie czynne dla zwiedzających w godz. od 10.00 do 18.00.
Podaj email i dołącz do newslettera
Nie pamiętam hasła Zarejestruj się
pola obowiązkowe
Nie pamiętam hasła Zaloguj się