Fotografia z Powstania Warszawskiego. Barykada przegradzająca brukowaną ul. Tamka zbudowana z ustawionych chaotycznie rozmaitych przedmiotów. Na pierwszym planie widoczne są beczki i skrzynki drewniane. Przed licem barykady ustawione w rzędzie butelki zapalające. Barykada nie zamyka ulicy - z prawej strony widoczne jest przejście. Przy nim stoją dwie dziewczynki ubrane w krótkie spodenki na szelkach. W tle widoczne budynki Tamka 40 (po lewej) i Tamka 38 (oba należące do "G. Gerlach Fabryka Instrumentów Geodezyjnych i Rysunkowych"). Nad bramami zatknięte biało-czerwone flagi.
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Elektrownia Miejska na Powiślu. Młody chłopiec w bluzie mundurowej i hełmie. Na ramieniu ma karabin, w lewej, obandażowanej ręce trzyma najprawdopodobniej zwinięty arkusz papieru, w lewej - granat z zawleczką (?) i menażkę.
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Powiśle. Listonosze Harcerskiej Poczty Polowej Mirosław Pietrzak i czternastoletni Waldemar Taperek "Żbik" (po prawej z lornetką i torbą) na ul. Tamka przy wylocie ul. Cichej. W tle po prawej dom Tamka 32, po lewej narożnik kamienicy Tamka 34. Chłopcy ubrani w harcerskie mundurki niosą gazety, na jednej z trzymanych przez M. Pietrzaka częściowo widoczny tytuł [BI]ULET[YN] - numer Biuletynu Informacyjnego z 15 sierpnia 1944. Chłopiec z prawej ma przerzuconą przez ramię torbę lub chlebak.
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Powiśle. Listonosz Harcerskiej Poczty Polowej czternastoletni Waldemar Taperek "Żbik" w harcerskim mundurku z biało-czerwoną opaską na prawym rękawie bluzy. Przez ramię ma przewieszoną torbę, na szyi - lornetkę. Chłopiec niesie gazety powstańcze o nieczytelnych tytułach, w prawej ręce nr 52/260 Biuletynu Informacyjnego z 15 sierpnia 1944. W tle posesje na ul. Cichej: otoczony parkanem tył posesji przy Tamce 32 oraz kamienica przy Cichej 4.
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Dwunastu harcerzy - listonoszy harcerskiej Poczty Polowej - zgromadzonych w gmachu Konserwatorium Muzycznego przy Okólnik 1. Jest to prawdopodobnie zbiórka drużyny Zawiszaków przed pogrzebem lub upamiętnieniem jednego z nich, piętnastoletniego Zbigniewa Banasia "Banana", poległego 17 sierpnia 1944 r. Część chłopców jest w mundurkach, pozostali mają na sobie ubrania cywilne. Na rękawach dwóch chłopców z przodu widać biało-czerwone opaski z lilijką. W tle zdjęta ze ściany tablica ogłoszeniowa.
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Dwunastu harcerzy - listonoszy harcerskiej Poczty Polowej - zgromadzonych w gmachu Konserwatorium Muzycznego przy Okólnik 1. Jest to prawdopodobnie zbiórka drużyny Zawiszaków przed pogrzebem lub upamiętnieniem jednego z nich, piętnastoletniego Zbigniewa Banasia "Banana", poległego 17 sierpnia 1944 r. Część chłopców jest w mundurkach, pozostali mają na sobie ubrania cywilne. Na rękawach dwóch po lewej widoczne biało-czerwone opaski z lilijkami. W głębi na wieszaku przy drzwiach wisi marynarka bądź kurtka mundurowa z opaską z krzyżem, należąca do powstańca z służby medycznej. Ścianę po prawej stronie ozdabiają łańcuchy splecione z bibuły.
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Być może okolice Konserwatorium Muzycznego przy ul. Okólnik 1. Przejście przebite w murze rozdzielającym dwie posesje. Poniżej otworu hałda ziemi ułatwiająca przechodzenie. W przejściu chłopiec w spodniach zawiniętych powyżej kostek, odwrócony tyłem do obiektywu. W tle słabo widoczna zabudowa sąsiedniego podwórza.
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Na pierwszym planie na chodniku mężczyzna i chłopiec odwróceni tyłem do obiektywu, idący ul. Warecką. Mężczyzna w niemieckiej czapce polowej z daszkiem z naszytą biało-czerwoną baretką, przy pasie ma kaburę pistoletu. Chłopiec w długich, podwiniętych spodniach, za dużej czapce z daszkiem, przez ramię ma przewieszony chlebak. Od prawej widoczne posesje: Warecka 11, Warecka 9, po lewej tylna elewacja kamienicy Mikulskiego przy Nowym Świecie 53.
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Zbigniew Bornsteadt ps. Sokół i idący za nim chłopiec na ul. Wareckiej. Powstaniec ubrany w kombinezon spięty pasem, z opaską na prawym ramieniu, na głowie ma czapkę z daszkiem, w prawej dłoni pistolet opuszczony lufą do ziemi, na szyi zawieszona lornetkę. Chłopiec w długich, podwiniętych spodniach, za dużej czapce z daszkiem, przez ramię przewieszony chlebak, na prawym rękawie opaska. Za nimi ubrana po cywilnemu kobieta wchodzi w bramę, przy której widać szyld "Fryzjer". W tle widoczne samochody zamykające ulicę. Na drugim planie posesje: po lewej Warecka 11a (dom Spółdzielczości Rolniczej im. Stefczyka), po prawej Warecka 12, boczna elewacja Poczty Głównej, kamienica Sienkiewicza 2 róg pl. Napoleona 3 (obecnie pl. Powstańców Warszawy). Sienkiewicza 4 i Sienkiewicza 6, w oddali dachy dawnego Towarzystwa Ubezpieczeń "Rosja" przy Marszałkowskiej 124/128.