Fotografia z Powstania Warszawskiego. Osłona pomiędzy kamienicami Tamka 34 (róg Cicha) a Tamka 36, z ułożonych poziomo płyt chodnikowych u podstawy obsypanych ziemią. Dalej widoczny mur sąsiedzki kamienicy z tablicą ostrzegawczą "Uwaga obstrzał".
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Budowa barykady na ul. Topiel nieopodal Drewnianej. Widoczny jest nasyp z płyt chodnikowych i ziemi biegnący wzdłuż krawędzi rowu. Przy nim dwie kobiety w cywilnych ubraniach, z łopatami w dłoniach przerzucają ziemię formując stok nasypu. Na drugim planie po prawej kamienica Topiel 19, na lewo od niej w oddali blok przy Bartoszewicza 1c oraz kamienica przy ul. Dynasy 4.
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Budowa barykady przecinającej ul. Topiel nieopodal Drewnianej. Widoczny nasyp z płyt chodnikowych i ziemi biegnący wzdłuż krawędzi rowu. Przy nim kobieta w cywilnym ubraniu, z łopatą w dłoniach przerzuca ziemię formując stok nasypu. Dalej widoczne sylwetki dwóch mężczyzn w cywilnych ubraniach pracujących w rowie, dwóch kolejnych stoi na jego krawędzi. Nasyp dochodzi do płotu z pionowo ustawionych desek i narożnika kamienicy Topiel 19. Przy narożniku dwaj mężczyźni przechodzą przez nasyp, jeden z nich niesie worek zdjęty z rikszy stojącej przy kamienicy. Pod płotem widoczny mężczyzna w długim płaszczu.
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Budowa barykady przecinającej ul. Topiel przy Drewnianej. Widoczny jest fragment nasypu dobiegającego do narożnika kamienicy Topiel 19 i płotu z pionowo ustawionych desek. Przy budynku stoi riksza z platformą do przewozu towarów załadowaną workami najprawdopodobniej przeznaczonymi do budowy barykady. Za rikszą częściowo widoczny mężczyzna w okrągłej czapce z daszkiem, zdejmujący jeden z worków. Po lewej, już za nasypem, widoczny jest drugi mężczyzna z workiem na plecach, idący wzdłuż płotu.
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Pośrodku mężczyzna i kobieta - Halina Bukowska, żona autora fotografii - niosą wybrukowaną ul. Drewnianą płytę chodnikową; za nimi kolejne dwie osoby (widoczny mężczyzna z prawej) niosą drugą. W głębi po lewej słabo widoczne sylwetki ludzi z łomami lub łopatami demontujących kolejne płyty. Widok od strony ul. Topiel w kierunku Dobrej. Od lewej widoczne posesje:: Drewniana 12 (mieszkanie autora), posesja Drewniana 10, gmach szkół powszechnych Drewniana 8 róg Dobra. Od prawej: zabudowania fabryki słodyczy Franciszek Fuchs i Synowie S.A. (Drewniana 9/11/13), kamienica przy Drewnianej 7, kamieniczka Dobra 38 róg Drewniana 3, wysoka kamienica przy Drewnianej 1. Widok zamyka kotłownia nr I Elektrowni Miejskiej z wysokimi kominami.
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Budowa barykady przegradzającej ul. Topiel przy Zajęczej. Jądro barykady stanowi niski nasyp z ziemi i kamieni brukowych obłożony różnymi przedmiotami. Od lewej widoczne są m.in. drzwi i fragment szoferki samochodu ciężarowego, rama podwozia i bliżej nieokreślone elementy metalowe. Za barykadą tłum mężczyzn i kobiet w cywilnych ubraniach, układających na nasypie kolejne elementy, przede wszystkim fragmenty płyt chodnikowych. Z lewej widoczny narożnik otynkowanej kamienicy z drzwiami zasłoniętymi deskami - Topiel 8/róg Zajęcza. Nad drzwiami szyld, widoczny napis "Mydlarnia". Obok na ścianie tabliczka "ulica Topiel". Dalej kolejna narożna kamienica - Topiel 6 róg Zajęcza 15 - długi dwukondygnacyjny budynek kryty dwuspadowym dachem. Na ścianie widoczna tabliczka "ulica Zajęcza". Od lewej do budynku dostawiona jest niewielka parterowa oficyna z wysokim dwuspadowym dachem krytym dachówką. Barykada w poprzek ul. Topiel przy ul. Zajęczej. Od lewej: Topiel 8 róg Zajęcza, Topiel 6 róg Zajęcza 15.
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Fotografia z Powstania Warszawskiego. Budowa barykady przegradzającej ul. Topiel przy Zajęczej. Jądro barykady stanowi niski nasyp z ziemi i kamieni brukowych obłożony różnymi przedmiotami. Od lewej widoczne są m.in. fragmenty ramy podwozia i bliżej nieokreślone elementy metalowe. Za barykadą tłum mężczyzn i kobiet w cywilnych ubraniach, układających na nasypie kolejne elementy, przede wszystkim fragmenty płyt chodnikowych. Na pierwszym planie kobieta w spódnicy i kraciastej koszuli niosąca kamień brukowy, za nią kobieta podnosząca fragment płyty chodnikowej, za nimi mężczyzna pracujący kilofem. W tle fragment dwukondygnacyjnej narożnej kamienicy krytej dwuspadowym dachem - Topiel 6/róg Zajęcza 15. W tle Topiel 6 róg/Zajęcza 15; po lewej fragment posesji Zajęcza 13.
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Fotografia z Powstania Warszawskiego. Budowa barykady przegradzającej ul.Topiel przy Zajęczej. Jądro barykady stanowi niski nasyp z ziemi i kamieni brukowych obłożony różnymi przedmiotami. Od lewej widoczne są m.in. fragmenty szoferki samochodu ciężarowego, ramy podwozia i bliżej nieokreślone elementy metalowe. Za barykadą tłum mężczyzn i kobiet w cywilnych ubraniach układających na nasypie kolejne elementy, przede wszystkim fragmenty płyt chodnikowych. Na pierwszym planie dwóch mężczyzn układa fragment nieokreślonego przedmiotu metalowego, obok kolejny oparty o barykadę. W tle fragment dwukondygnacyjnej narożnej kamienicy krytej dwuspadowym dachem (Topiel 6 róg Zajęcza 15). Od lewej sąsiaduje z nią parterowa oficyna; dalej mur ogradzający podwórze posesji Zajęcza 13 z zatkniętą biało-czerwoną flagą. Na lewo fragment kolejnej dwukondygnacyjnej kamienicy Topiel 11.
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Budowa barykady przegradzającej ul. Topiel przy Zajęczej. Jądro barykady stanowi niski nasyp z ziemi i kamieni brukowych obłożony różnymi przedmiotami. Za barykadą tłum mężczyzn i kobiet w cywilnych ubraniach układających na nasypie kolejne elementy. Na pierwszym planie widoczna grupa kilku mężczyzn kopiących rów biegnący równolegle do lica barykady. W tle fragment dwukondygnacyjnej narożnej kamienicy krytej dwuspadowym dachem - Topiel 6 róg Zajęcza 15. Dalej posesja Zajęcza 13 i ściana boczna kamienicy Zajęcza 11.
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Barykada w poprzek ul. Tamka, zbudowana z ustawionych chaotycznie rozmaitych przedmiotów. Na pierwszym planie widoczne są dwukołowe wózki transportowe i drewniana skrzynka, dalej beczki, skrzynki, deski, fragmenty mebli. Z prawej strony przed barykadą stoi dziewczynka ubrana w krótkie spodenki na szelkach. Od lewej budynki: Tamka 46, Tamka 44, Tamka 42 i Tamka 40 (G. Gerlach Fabryka Instrumentów Geodezyjnych i Rysunkowych). Na balkonie budynku Tamka 42 zatknięta biało-czerwona flaga.
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Barykada przegradzająca brukowaną ul. Tamka zbudowana z ustawionych chaotycznie rozmaitych przedmiotów. Na pierwszym planie widoczne są beczki i skrzynki drewniane. Przed licem barykady ustawione w rzędzie butelki zapalające. Barykada nie zamyka ulicy - z prawej strony widoczne jest przejście. Przy nim stoją dwie dziewczynki ubrane w krótkie spodenki na szelkach. W tle widoczne budynki Tamka 40 (po lewej) i Tamka 38 (oba należące do "G. Gerlach Fabryka Instrumentów Geodezyjnych i Rysunkowych"). Nad bramami zatknięte biało-czerwone flagi.
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Osłona pomiędzy kamienicami Tamka 34 (róg Cicha) a Tamka 36, z ułożonych poziomo płyt chodnikowych u podstawy obsypanych ziemią. Dalej widoczny mur sąsiedzki kamienicy z tablicą ostrzegawczą "Uwaga obstrzał".
Fotografia z Powstania Warszawskiego. Ul. Drewniana przegrodzona barykadą wykonaną z kostek sprasowanej słomy. Po lewej gmach szkół powszechnych przy Drewnianej 8 róg Dobra, po prawej fragment domu Dobra 38 róg Drewniana 3; w oddali kominy kotłowni nr I Elektrowni Miejskiej.