Wystawa „Powstanie Warszawskie 1944” w Compiègne

Wystawa dokumentuje militarne, polityczne, historyczne i ludzkie aspekty walki o niepodległość podczas 63 dni Powstania w 1944 roku. Prezentowana jest w miejscu szczególnym, bo w Miejscu Pamięci Internowania i Deportacji w Compiègne powstałym w 2008 roku na terenie byłego obozu Royallieu, który podczas II wojny światowej był jednym z największych w Europie Zachodniej ośrodków tranzytowych dla ludności cywilnej, wysyłanej na wykończenie przez pracę przymusową w ramach niemieckiej polityki represyjnych deportacji.

 

W miejscu, w którym jest pamięć o okrucieństwach II wojny światowej, otworzyliśmy wystawę o naszej opowieści. Opowieści o Powstaniu Warszawskim; o tym, jak ono przebiegało, ale też o tym, co spotkało warszawiaków. Historia II wojny światowej w tym miejscu jest dramatyczna – to tu był największy obóz przejściowy internowania i deportacji. Dzięki temu, że Compiègne pamięta o tym dziedzictwie, możemy opowiadać o dziedzictwie, o którym również pamięta Warszawa i warszawiacy.

Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego

Wystawę otwiera cytat „Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać” z wypowiedzi  wicepremiera rządu RP Jana Stanisława Jankowskiego z 1 września 1944 r. Słowa te wyrażają sedno Powstania Warszawskiego. Wystawa dokumentuje militarne, polityczne, historyczne i ludzkie aspekty walki o niepodległość podczas 63 dni Powstania w 1944 roku.

Historia Powstania Warszawskiego pokazana jest w syntetycznej formie na dwudziestu modułach tematycznych. Pamiętając o tym, że odbiorcami docelowymi są obcokrajowcy, w narracji zawarliśmy podstawowe fakty, umiejętnie wprowadzając odbiorcę w historię Polski. Szczególnie ważna jest warstwa tekstowa wystawy, która opiera się na prostym i czytelnym przekazie, podkreślającym wartości powszechnie rozumiane (walka z uciskiem, dążenie do wolności, niezależności, godność, opór wobec totalitaryzmu).

Każdy moduł jest ilustrowany materiałem ikonograficznym z archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego, ze szczególnym uwzględnieniem fotografii z Powstania i obiektów ze zbiorów Muzeum. Wystawa francuska jest dodatkowo uzupełniona o 13 eksponatów takich jak furażerki, medalik, opaska powstańcza, listy czy ulotki. Odwiedzający będą dodatkowo mogli obejrzeć film „Miasto Ruin”.

Wystawa została stworzona na 70. rocznicę Powstania Warszawskiego przez Muzeum Powstania Warszawskiego i do tej pory była prezentowana zarówno przez polskie placówki dyplomatyczne jak i  instytucje muzealne na całym świecie: m.in. w Bratysławie, Sztokholmie, Budapeszcie, Dublinie, Nowym Jorku, Toronto, Tai'erzhuang (Chiny), Wiedniu. Wystawa powstała w wielu wersjach językowych: angielskiej, szwedzkiej, niemieckiej, polskiej, słowackiej, chińskiej czy gruzińskiej.

 

 

Wystawa „Powstanie Warszawskie 1944” jest wspierana przez Instytut Polski w Paryżu, Muzeum Mémorial de l'internement et de la déportation w Compiègne oraz Miasto Compiègne.

Wystawa jest czynna od 12 lutego do 19 maja 2024 r.

Miejsce: Mémorial de l'internement et de la déportation - Camp de Royallieu Compiègne, Francja.


 

Miejsce Pamięci Internowania i Deportacji w Compiègne powstało w 2008 roku na terenie byłego obozu Royallieu, 80 kilometrów na północ od Paryża, który podczas II wojny światowej był jednym z największych w Europie Zachodniej ośrodków tranzytowych dla ludności cywilnej wysłanej na wykończenie przez pracę przymusową w ramach niemieckiej polityki represyjnych deportacji.

Kiedy został otwarty w czerwcu 1941 r., został wyznaczony jako „stały obóz koncentracyjny dla aktywnych elementów wrogich” (Internierungslager) pod nazwą „Frontstalag 122”, a następnie szybko stał się „policyjnym obozem przetrzymania” (Polizeihaftlager) przez okupacyjną niemiecką administrację wojskową, której jako jedyny we Francji podlegał bezpośrednio. Obecnie Miejsce Pamięci obejmuje trzy budynki koszar wojskowych, w których utworzono obóz, i obejmuje muzeum, ogród pamięci oraz centrum dokumentacji i badań.



Zdjęcia Muzeum Powstania Warszawskiego
Crédit R. Dugovic Compiègne ARC

 

Zobacz także

Nasz newsletter