Spacer po powstańczej Warszawie z Jerzym Majewskim

10.10.2024, 17.00

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na spacer z Jerzym Majewskim - varsavianistą, historykiem sztuki i współautorem „Przewodnika po powstańczej Warszawie”. Podczas spaceru będziemy odkrywali historie budynków, odnajdując ślady powstańczych walk zarówno na fasadach, jak i we wnętrzach. Spacer zaczniemy przy ul. Zakroczymskiej, obok poszatkowanego pociskami ogrodzenia Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, która w sierpniu 1944 roku była ważną redutą powstańczą.

Stare i Nowe Miasto wraz z najbliższym otoczeniem to powstańcza Starówka. Pod koniec sierpnia 1944 roku, gdy Niemcy przypuścili generalny atak na tę dzielnicę, zamieniła się ona w piekło. Była bombardowana przez samoloty, ostrzeliwana z ciężkich moździerzy, dział, wyrzutni rakietowych, a nawet z kanonierki pływającej po Wiśle. Niszczycielski ostrzał pokazują zdjęcia niemieckiej kroniki filmowej – „Die Deutsche Wochenschau”, dokumentującej walki w czasie Powstania Warszawskiego. Na gęsto zabudowanej Starówce walczono niemalże o każdy dom. Niemiecki szturm zamienił historyczne serce Warszawy w rumowisko. Zniszczona została zabytkowa zabudowa wznoszona od wielu pokoleń. Upadek Starówki 2 września 1944 roku był strategiczną katastrofą Powstania. Otwierał Niemcom drogę do zaatakowania kolejnej dzielnicy Warszawy zajmowanej przez Powstańców.
Po zakończeniu wojny rekonstrukcja zabytków Starego Miasta oraz rdzenia Nowego Miasta wzdłuż ul. Freta była przedsięwzięciem pionierskim w skali całego świata. Do dziś w rejonie Starego i Nowego Miasta zachowały się liczne wojenne ślady utrwalone w trakcie powojennej odbudowy.
 
𝐒𝐩𝐚𝐜𝐞𝐫 𝐨𝐝𝐛𝐞̨𝐝𝐳𝐢𝐞 𝐬𝐢𝐞̨ 𝟏𝟎 𝐩𝐚𝐳́𝐝𝐳𝐢𝐞𝐫𝐧𝐢𝐤𝐚 𝟐𝟎𝟐𝟒 (𝐜𝐳𝐰𝐚𝐫𝐭𝐞𝐤) 𝐨 𝐠𝐨𝐝𝐳. 𝟏𝟕.𝟎𝟎. 𝐖𝐬𝐭𝐞̨𝐩 𝐰𝐨𝐥𝐧𝐲.
𝐒𝐭𝐚𝐫𝐭 𝐧𝐚 𝐬𝐤𝐫𝐳𝐲𝐳̇𝐨𝐰𝐚𝐧𝐢𝐮 𝐮𝐥𝐢𝐜 𝐙𝐚𝐤𝐫𝐨𝐜𝐳𝐲𝐦𝐬𝐤𝐢𝐞𝐣 𝐢 𝐊𝐨𝐧𝐰𝐢𝐤𝐭𝐨𝐫𝐬𝐤𝐢𝐞𝐣.
𝐒𝐩𝐚𝐜𝐞𝐫 𝐩𝐨𝐭𝐫𝐰𝐚 𝐨𝐤𝐨ł𝐨 𝟐 𝐠𝐨𝐝𝐳𝐢𝐧.
 
 
 
_________________________________________________
Przewodnik po powstańczej Warszawie
Jerzy S. Majewski i Tomasz Urzykowski
Wydanie trzecie, zaktualizowane, poprawione i poszerzone
 
1 sierpnia 1944 roku wybiła Godzina „W”. Powstańcy przez kilkadziesiąt dni walczyli o wolność, o Polskę. Budynki fabryk i kościoły stały się miejscem walk, w poprzek ulic budowano barykady, kanały były drogą ewakuacji. Stolica pełna jest miejsc, które zasługują na upamiętnienie. Przewodnik po powstańczej Warszawie to zapis pewnego stanu pamięci. Dziś coraz trudniej dostrzec na elewacjach domów ślady powstańczych bitew. Czas zaciera pamięć, odchodzą uczestnicy i świadkowie Powstania. Zapewne za kilka lat znikną kolejne ślady i pamiątki po walkach z 1944 roku. Dlatego pragniemy zachować je choćby w tej formie – subiektywnego przewodnika, opowiadającego o losach uczestników Powstania – zarówno jego żołnierzy, jak i cywilów. Wskazującego miejsca, gdzie mimo upływu lat i wielu modernizacji można niemalże dotknąć historii.
Publikacja została wzbogacona o fotografie archiwalne oraz współczesne, a także poglądowe mapy terenu.
Przewodnik można zakupić w sklepie muzealnym: Przewodnik po Warszawie
 

Zobacz także

Nasz newsletter