„Chcieliśmy być wolni” - podsumowanie projektu

Z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego odbyła się gra miejska dla rodzin z dziećmi, będąca połączeniem elementów inscenizacji historycznej z aktywnym udziałem uczestników. Główna część wydarzenia miała miejsce 27 lipca 2024 roku.

Uczestnicy gry przemieszczali się po terenie Śródmieścia Północnego Warszawy. Przy pomocy mapy odwiedzili punkty, na których czekali na nich aktorzy wcielający się w rolę Powstańców i mieszkańców miasta, a także specjalnie przygotowane zadania. Dzięki odwiedzaniu kolejnych miejsc gracze mieli okazję poznać historię stolicy sprzed 80 lat.

Podsumowanie odbyło się w formie finału, na którym uczestnicy wspólnie wykonali mural w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Projekt został przygotowany, aby uczcić pamięć o bohaterach walk i ludności cywilnej. Zwrócono uwagę na osobiste motywy udziału w Powstaniu lub pomocy walczącym. Przedstawiono różne oblicza walczącej Warszawy, codzienność Powstania, ale także wątpliwości i obawy, które towarzyszyły wówczas mieszkańcom miasta. Podkreślono także rolę naszej pamięci o przeszłości w myśleniu o przyszłości ojczyzny a także zwrócono odbiorcom uwagę na wartości, którymi kierowali się Powstańcy Warszawscy, a które w dzisiejszym świecie są niezwykle cenne dla budowania społeczeństwa obywatelskiego. 

W dniu gry rodzinnej miała miejsce także premiera ścieżki interaktywnej dla młodzieży i dorosłych prowadząca przez Śródmieście Północne i opowiadająca o powstańczych losach fotografa Eugeniusza Lokajskiego. Aplikacja do samodzielnego wykorzystania dostępna była w ramach projektu do 2 października na gra.1944.pl  

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. 

Materiały z projektu „Chcieliśmy być wolni” zamieszczone na stronie dostępne na licencji: Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0) 

Materiały do pobrania

Zobacz także

Nasz newsletter