2024 w Muzeum Powstania Warszawskiego

Rok 2024-ty dla Muzeum Powstania Warszawskiego był pełen wydarzeń, emocji i spotkań z i dla Powstańców Warszawskich.

 

:: GOŚCIE

W mijającym roku ponad 700 000 osób odwiedziło Muzeum Powstania Warszawskiego i jego oddziały (Fotoplastikon Warszawski i Cele Bezpieki) oraz wzięło udział w organizowanych przez nas wydarzeniach, a przewodnicy Muzeum Powstania Warszawskiego oprowadzili łącznie 4350 grup zorganizowanych.

Muzeum odwiedzali również politycy i oficjele przebywający z wizytą w Warszawie. W 2024 roku gościli u nas m.in. Roberta Metsola – Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego czy Horst Kohler – były prezydent Niemiec. A także: Daiga Mierina – Marszałek Sejmu Łotewskiego, Melanie Joly – Minister Spraw Zagranicznych Kanady, Josue Pesqueira – kapitan Legii Warszawa, Richard Marles – wicepremier Australii, Peter Pellegrini – Prezydent Słowacji, Albin Kurti – premier Kosowa, Andreas Norlen – przewodniczący Riksdagu Szwecji, Michael Kretschmer – premier Saksonii.

 

Statystyki za okres 1.01-17.12.2024 r.

 

:: EDUKACJA

1052 zorganizowanych lekcji muzealnych dla 24 595 uczniów z całej Polski oraz

  • 7 szkoleń dla nauczycieli online dla 822 uczestników
  • 8 warsztatów okolicznościowych dla rodzin z dziećmi dla 320 uczestników
  • 6 spotkań z fotografami z cyklu „Decydujący moment” dla 400 osób
  • 8 warsztatów fotograficznych „Portrety miasta” dla 116 uczestników.

W sumie w warsztatach i szkoleniach edukacyjnych i fotograficznych wzięło udział 1658 osób.

 

:: PAMIĄTKI

Do Muzeum trafiło 1451 PAMIĄTEK. Wśród nich m.in. zegar karetowy znaleziony w gruzach Warszawy, dziennik aktorki Aliny Janowskiej i te najcenniejsze dla Muzeum pamiątki, czyli opaski Powstańców Warszawskich m.in. Cypriana Odorkiewicza ps. „Krybar”, dowódcy Grupy Bojowej „Krybar”. Niezwykle cennym darem był zbiór dokumentów m.in. raporty szefa wywiadu „Parasola” ppor. Aleksandra Kunickiego „Rayskiego”, rozkazy, dokumenty związane z organizacją akcji likwidacyjnych, m.in. SS-Scharführera Franza Bürkla, SS-Brigadeführera Franza Kutschery i SS-Obergruppenführera Wilhelma Koppego.

:: WYSTAWA OBCHODOWA

„Rzeczywiste. 80 wyjątkowych przedmiotów z Powstania Warszawskiego”. Wystawa przygotowana w związku z osiemdziesiątą rocznicą wybuchu Powstania - złożona z obiektów w większości nieprezentowanych do tej pory na ekspozycji stałej; Prezentuje bezcenne przedmioty, które bezpośrednio uczestniczyły w wojennych zdarzeniach, wpisując się w losy mieszkańców walczącej Warszawy.

:: KORZENIE PAMIĘCI

Na koniec 2025 roku liczba członków społeczności „Korzenie Pamięci” liczy niemal 1 000 osób. Ponad 500 osób zrzeszonych w projekcie uczestniczyło w spotkaniach organizowanych w ramach obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Udało się nagrać 39 nowych rozmów z potomkami Powstańców Warszawskich, w tym również z obcokrajowcami mieszkającymi na co dzień za granicą. Odbyła się także trzecia edycja rodzinnego pikniku dla ponad 300 osób. To tegoroczny bilans „Korzeni pamięci” – projektu mającego sprawić, że pamięć o bohaterach będzie prawdziwie żywa.

 

:: WOLONTARIUSZE

W minionym roku z Muzeum współpracowało aż z 550 wolontariuszami zaangażowanymi
w 1300 projektów. Z czego największym była 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego i akcja „Wolność łączy”, w której wzięło udział 300 wolontariuszy. Ich działalność na rzecz Muzeum to ponad 24 250 tysięcy godzin. Wolontariusze pochodzą z 10 państw i 199 miast z Polski i ze świata.

 

:: KSIĄŻKI premiery

Osiem publikacji wydanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego, w tym dwa niezwykłe albumy fotograficzne: „Kolor Powstania” i album ze zdjęciami Sylwestra Brauna „Krisa”.

 

:: PAMIĘĆ

  • W minionym roku opowieść o Powstaniu Warszawskim była obecna na trzech kontynentach - w Europie, Afryce i Azji. Muzeum zorganizowało w sumie siedem wystaw zagranicznych: we Francji, Słowenii, RPA, Niemczech i Japonii.

 

  • Polsko-niemiecka konferencja naukowa „III Rzesza wobec Powstania Warszawskiego”. Dwudniowej konferencji towarzyszyła prezentacja pierwszego tomu źródeł niemieckich do historii Powstania Warszawskiego „Komendantura Wehrmachtu Warszawa i Grupa Korpuśna von dem Bach. Część 1: 8 marca – 7 sierpnia 1944 r.”

 

  • W tegorocznej edycji konkursu „Pamięć »W« kadrze” nadesłano rekordową liczbę prac – aż 3000 zdjęć, czyli o 800 więcej niż w ubiegłym roku. Konkursowe fotografie wykonano nie tylko w Warszawie, ale także w kilkudziesięciu miejscowościach w Polsce, między innymi Szczecinie, Gdańsku, Olsztynie, Poznaniu czy Białymstoku. Zdjęcia przysyłano również spoza granic Polski m.in. z Austrii, Belgii, Irlandii, Węgier i Wielkiej Brytanii, a nawet z obu Ameryk i Azji.

 

  • Medal Kuriera z Warszawy - Medal Kuriera z Warszawy otrzymał Estoński polityk i dyplomata, Toomas Hendrik Ilves. Swoimi działaniami i postawą wpisuje się w realizację celów i ideałów przyświecających Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu – wolności, demokracji, bezpieczeństwa, w tym przede wszystkim wzmacniania więzi między NATO a Europą, ze szczególnym uwzględnieniem krajów bałtyckich i Polski. Medal został ustanowiony w celu upamiętnienia postaci Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

 

  • Siódma edycja akcji „Paczka dla Powstańca” zorganizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego. W tym roku blisko 330 weteranów w całej Polsce otrzymało świąteczne upominki. W akcję zaangażowanych było ponad 150 wolontariuszy i harcerzy, którzy spakowali tysiące produktów do paczek.

 

  • W 2024 r. zrealizowano renowację 20 grobów (w tym 13 nagrobków Powstańców Warszawskich i 7 nagrobków ofiar cywilnych) na Cmentarzu Wojskowym przy Powązkowskiej, na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Leonidasa na Okęciu, na Cmentarzu Służewieckim przy ul. Wałbrzyskiej oraz Cmentarzu Parafialnym w Podstolicach (woj. małopolskie).

 

:: KULTURA

  • Pokój na lato odwiedziło ponad 10 450 gości podczas 81 wydarzeń kulturalnych, w tym m.in. koncert otwarcia zespołu Micromusic, Mięthy, Franka Leena czy Rubensa.

 

  • Na przełomie listopada i grudnia, pod hasłem przewodnim „Na karuzeli życia”, zorganizowaliśmy XIX edycję Festiwalu Warszawskiego Niewinni Czarodzieje. Tegoroczną hasło nawiązywało do słynnego serialu „Czterdziestolatek” z 1975 roku. Przez blisko dwa tygodnie uczestnicy festiwalu mogli wziąć udział w spotkaniach, dyskusjach, warsztatach koncertach czy dancingu – wydarzeniach, które przybliżały Warszawę tamtych lat.

 

  • W 2024 r. odbyła się druga edycja ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego Wolność na najlepszy spektakl o wolności, stworzony przez uczniów szkół ponadpodstawowych. Po obejrzeniu 47 przedstawień profesjonalne jury wybrało sześć, które zostały zaprezentowane w Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

:: 80. ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO 

  • 1 sierpnia Muzeum Powstania Warszawskiego odwiedziło ponad 2,6 tys. osób, a w sumie w wydarzeniach zorganizowanych przez Muzeum wzięło udział ponad 153 tys. osób.

  • Koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” 1 sierpnia zgromadził na pl. Piłsudskiego ponad 45 tys. osób, a przed telewizorami – 1 mln 600 tys. widzów.

  • Akcja „Wolność łączy”, zorganizowana również 1 sierpnia w Godzinę „W”, zgromadziła udział prawie 75 tys. osób.

  • Koncert „WAWA” Brodki zgromadził 4,2 tys. osób w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. 

  • W mediach społecznościowych Muzeum najpopularniejszy był utwór „Godzina «W»” nagrany przez Małe TGD, który na Facebooku miał ponad 1,2 mln wyświetleń. Premierowe wykonanie odbyło się 27 lipca podczas koncertu dla dzieci w Parku Wolności.



    To tylko kilka z wydarzeń, które zostały zorganizowane przez Muzeum wraz z Miastem Stołecznym Warszawa.

 

 

Plany na 2025 rok

Najważniejszym z zadań Muzeum Powstania Warszawskiego w 2025 roku będzie przygotowanie obchodów 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Program obfitować będzie w uroczystości oraz wydarzenia kulturalne skierowane do odbiorców wszystkich pokoleń. Jak co roku we współpracy z miastem stołecznym Warszawą MPW zorganizuje działalność Centrum Informacyjnego Obchodów oraz przygotuje koncert i płytę, Masę Powstańczą, Marsz Pamięci, akcję społeczną „Wolność łączy”, spektakl, premiery książek, wystawy, edukacyjną grę miejską. Po raz dziewiąty odbędzie się zlot harcerski z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego, po raz piąty zaprosimy rodziny Powstańców do udziału w akcji „Korzenie pamięci” i po raz siódmy zorganizujemy konkurs fotograficzny „Pamięć «W» kadrze”.

 

Zobacz także

Nasz newsletter