Pseudonim:
"Świteź", "Mrówka", "Zosia"
Data urodzenia:
1924-10-28
Stopień:
plutonowy (1944)
Numer legitymacji AK:
3.707 / c
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Aleksander - Helena z domu Kozłowska
Pseudonimy:
"Świteź", "Zosia"
Wykształcenie do 1944 r. :
Do września 1939 roku była uczennicą gimnazjum "Współpraca". W okresie okupacji kontynuowała naukę w ramach tajnych kompletów.
Udział w konspiracji 1939 -1944:
W konspiracji od 1942 r. - Warszawski Okręg Armii Krajowej - I Obwód „Radwan” (Śródmieście) - 1. Rejon „Róg” - batalion „Bończa” - 101. kompania. Odbyła przeszkolenie sanitarne (1942) i została przydzielona do plutonu sanitarnego 101. kompanii batalionu „Bończa”. Przyjęła pseudonim „Świteź”, ale nazywana była również „Mrówką„ oraz "Asią". W okresie okupacji podjęła pracę na nocną zmianę w drukarni PKO przy ul. Bugaj w dziale introligatorskim, dzięki czemu mogła dostarczać urzędowe druki niemieckie organizacjom w konspiracji. W tej samej kompanii znalazł się także ojciec Zofii - Aleksander Aksenow pr. Orlik, aresztowany w marcu 1944 roku, stryjowie Roman ps. Malarz i Jan ps. Cedro oraz stryjenka Maria Aksenow ps. Czarna z synami Jankiem, Zygmuntem i Olkiem, którzy pełnili funkcje łączników.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Samborska 2 m 29
Wrzesień 1939 r.:
We wrześniu 1939 r. brała udział w obronie Warszawy jako telefonistka komendy Obrony Przeciwlotniczej.
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Róg" - batalion "Bończa" - 101. kompania
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ :
odcinek Plac Zamkowy, Kanonia, Katedra Św. Jana, ul. Celna i Piwna, kanały, Powiśle
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - skierowana do obozu przejściowego dla jeńców AK w Ożarowie, a następnie osadzona w obozach jenieckich: Stalagu XI B Fallingbostel, Bergen i Stalagu VI C Oberlangen. Wyzwolona przez żołnierzy 1 Dywizji Pancernej w kwietniu 1945.
Losy po wyzwoleniu:
Po wyzwoleniu wyjechała do Anglii, gdzie ochotniczo pełniła służbę w oddziałach lotnictwa polskiego, wcielona do PLSK - Pomocniczej Lotniczej Służby Kobiet (PLSK, Waafki) ang. Women's Auxiliary Air Force Service. Po demobilizacji wraz z mężem pilotem Włodzimierzem Bernhardtem i synkiem Witoldem wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Od 1957 roku miała obywatelstwo USA. Będąc na emigracji pracowała w firmach ubezpieczeniowych. Działała także w organizacjach kombatanckich, m. in. jako członek samopomocy Koła Lotników i Koła AK w Londynie i Los Angeles, w Okręgu USA. W kraju należała do Związku Powstańców Warszawskich.
Odznaczenia:
Krzyż Armii Krajowej (Londyn 1967), Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Partyzancki, Medal Lotniczy od dowództwa RAF, Londyn
Nazwisko po mężu :
Zofia Bernhardt
Informacje dodatkowe:
Do awansu przedstawiona przez komendantkę Janinę Marię Płoską ps. Urszula Rakieta.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Aksenow Zofia, Studium Polski Podziemnej - akta weryfikacyjne, archiwum rodzinne
Archiwum Historii Mówionej: