Włodzimierz Rajmund Caban

Pseudonim:
"Kajtek"
Data urodzenia:
1929-05-04
Data śmierci:
2007-03-21
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Zakroczym
Imiona rodziców:
Stefan - Irena z domu Bartczak
Pseudonimy:
"Kajtek", "Ryś"
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1942 roku - Szare Szeregi - 16. Drużyna im. Władysława Jagiełły
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Elbląska 45
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Parasol" - 1. kompania - ochotnik, dołączył na Woli
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ
Odniesione rany:
W sierpniu dwukrotnie ranny podczas walk w ruinach getta i na Starym Mieście; leczony w Centralnym Szpitalu Chirurgicznym przy ul. Długiej 7, powrócił do oddziału. Po przejściu do Śródmieścia ciężko ranny w prawe ramię odłamkami pocisku artyleryjskiego. Umieszczony w szpitalu polowym w Domu pod Orłami (Bank Towarzystw Spółdzielczych - ul. Jasna 1 róg Zgoda), następnie w Kinie "Atlantic" na ul. Chmielnej, skąd został przeniesiony do szpitala polowego przy ul. Mokotowskiej 55. Tam nie zgodził się na amputację ręki.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - wywieziony z grupą rannych powstańców do lazaretu Stalagu XI A Gross Lübars (podobóz Stalagu XI A Altengrabow), w 1945 r. przeniesiony do podobozu w Aschersleben (zakłady produkujące części samochodowe), gdzie przebywał do zakończenia wojny.
Numer jeniecki:
46930
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu był leczony w szpitalach amerykańskich w Niemczech. Do 1946 służył w oddziałach armii amerykańskiej, po czym na przełomie 1946/47 powrócił do kraju, i jako inwalida wojenny (bezwład prawej ręki) ujawnił swoją akowską przeszłość przed organami bezpieczeństwa. Leczony początkowo w Szpitalu Praskim, jednak do końca życia nie odzyskał pełni władzy w ręce.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Archiwum Historii Mówionej:
Włodzimierz Rajmund Caban Pseudonim: "Kajtek", "Ryś" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter