Data urodzenia:
1926-12-16
Funkcja:
łączniczka, sanitariuszka
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stefan - Helena z domu Smółkowska
Wykształcenie:
W czasie okupacji uczennica Gimnazjum Kupieckiego przy ul. Królewskiej 16.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od października 1942, początkowo w organizacji "Miecz i Pług", następnie - Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Karpaty" - kompania K-2. Początkowo kolportowała prasę, następnie przeszła szkolenie sanitarne.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Marii Kazimiery 3 m.13
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk „Baszta” - batalion „Karpaty” - kompania K-2. Jako sanitariuszka zabezpieczała natarcie żołnierzy batalionu „Karpaty" Tor Wyścigów Konnych na Służewcu. współorganizowała punkt sanitarno-ratowniczy przy ul. Puławskiej 246. Jednym z ocalonych przez nią Powstańców był
Zbigniew Kupczyk, późniejszy
operator filmowy, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych.
Szlak bojowy:
Mokotów do 27 września 1944.
Losy po Powstaniu:
Aresztowana 27 września 1944 w grupie dziewcząt z Powstania, została wywieziona do KL Stutthof. Oznaczona numerem 101 985 jako wiezień polityczny. W niewoli w Stutthofie przebywała do dnia 25 stycznia1945, czyli do rozpoczęcia pierwszej ewakuacji obozu. Uciekła w czasie „marszu śmierci” podczas krótkiego postoju w Pruszczu Gdańskim i znalazła schronienie w Gdyni.
Losy po wojnie:
Pilot rajdowy, sędzia sportu samochodowego stopnia międzynarodowego, kierownik ekip gokartowych i samochodowych w latach 1960-1966. Działaczka Automobilklubu Polski (AP) i Polskiego Związku Motorowego. Członek Okręgowej Komisji Sportu Samochodowego PZMot w Warszawie oraz Koła Seniorów AP.
Nazwisko po mężu:
Stefania Paszkowska - w 1956 roku wyszła za mąż za kierowcę rajdowego Władysława Paszkowskiego z którym w 1957 roku zdobyła jako pilot wicemistrzostwo w Samochodowych Mistrzostwach Polski.
Odznaczenia i awanse:
Krzyż Walecznych, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Oświęcimski, Odznaka Weterana Walk o Niepodległość. Po wojnie awansowana do stopnia porucznika WP
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochówku:
Pochowana została 25 października 2007 r. na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie, kw. 12A, rząd 2, miejsce 21-22
Informacje dodatkowe:
Po upadku Powstania została wywieziona jako "Polnische Banditen" do obozu koncentracyjnego Stutthof. Dokument znajdujący się w Muzeum obozu koncentracyjnego potwierdza, że Stefania Zawierowska ur. 16.12.1926, została przywieziona do KL Stutthof w dniu 29.09.1944 przez SIPO Warschau.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza Ewidencyjna Uczestników Powstania Warszawskiego, Zawierowska Stefania Helena, Archiwum rodzinne p. Moniki Manghi, wnuczki, w tym
wspomnienia Niny Paszkowskiej - maszynopis, 8 stron.
Archiwum Historii Mówionej: