Data urodzenia:
1929-02-08
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Jan - Zofia z domu Synowiecka
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od maja 1943 roku, wprowadzony do Szarych Szeregów przez kolegę szkolnego Mieczysława Barbulanta ps. Czarny Mietek (Ul „Wisła„ - Warszawska Chorągiew Harcerzy Szarych Szeregów - Blok ”Zamek„ - Hufiec Śródmieście). Przysięgę złożył w lokalu przy ul. Żulińskiego (obecnie ulica nie istnieje), między ul. Poznańską a ul. Marszałkowską, przed drużynowym o ps. ”Iwo„ (NN). Zastępowym był Mietek Barbulat ”Czarny". Zbiórki odbywały się na ul. Polnej w wypożyczalni i naprawie sprzętu sportowego (miejsce określane przez harcerzy jako "u Mirka") oraz w mieszkaniu pp. Majewskich ze względu na dogodny układ mieszkania i drugie tylne wyjście "dla służby" ułatwiające ucieczkę w przypadku najścia przez Niemców. Uczestniczył w wyjazdach do Celestynowa i Śródborowa, gdzie odbywały się szkolenia z terenoznawstwa. Następnie: Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział III (Operacyjno-Szkoleniowy) - Wydział Lotnictwa ”Bociany„ - Baza Lotnicza ”Łużyce„ - 4. kompania, dowódca kpt. Jerzy Marcinkowski.
Oddział:
Armia Krajowa - batalion "Zaremba"-"Piorun" - 2. kompania "Jura" - poczet dowódcy
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną. Pracował przymusowo we Wrocławiu i Jeleniej Górze, gdzie zastała go kapitulacja Niemiec. W maju 1945 r. powrócił do Warszawy.
Losy po wojnie:
Na początku lat pięćdziesiątych pracował w Fabryce Samochodów Osobowych, a następie służył w Technicznej Szkole Wojsk Lotniczych w Zamościu.
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy
Miejsce pochówku:
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki), kwatera 266, rząd 3, grób 6.
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Jego ojciec do 1939 roku był urzędnikiem w Ogrodzie Pomologicznym w Warszawie (był to sad owocowy pełniący funkcję parku, który w latach 1870–1944 znajdował się między ulicami: Nowogrodzką, Emilii Plater, Wspólną i Tytusa Chałubińskiego. Obecnie nie istnieje - zniszczony w czasie Powstania Warszawskiego, a jego pozostałości zostały zlikwidowane w latach 50. XX w.). W czasie wojny Jan Majewski trudnił się drobną mechaniką rowerową - naprawą rowerów i riksz.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, informację o śmierci zgłoszono za pośrednictwem Działu Kombatanta MPW (14.12.2023)
Archiwum Historii Mówionej: