Pseudonim:
„Maria”, "Sabina"
Data urodzenia:
1923-08-22
Miejsce urodzenia:
Piotrków Trybunalski
Adres zamieszkania przed wojną :
Warszawa, ul. Filtrowa
Udział w konspiracji 1939-1944:
Do konspiracji przystąpiła w 1942 roku, zaprzysiężona przez Kazimierza Kamlera. W czasie okupacji pozostawała również w bliskim kontakcie z ojcem Tomaszem Rostworowskim ps. Ksiądz Marek, Ojciec Tomasz - jezuitą, wychowawcą drużyn harcerskich i kapelanem Armii Krajowej.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Kaliska
Oddział:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - Grupa Artyleryjska "Granat" (poprzedni kryptonim "548")
Odniesione rany:
Ciężko ranna w ręce i nogę podczas walk na Mokotowie - przeniesiona przez kolegów do szpitala sióstr elżbietanek, a następnie do punktu sanitarnego Baszty przy ul. Wiktorskiej.
Losy po Powstaniu:
Wyjechała z Warszawy z rannymi. Leczona w Milanówku w Szpitalu utworzonym w pensjonacie „Perełka” - Szpital Chirurgiczny RGO nr 1
Nazwisko po mężu:
Maria Devrim - po wojnie wyszła za mąż za Nejada Devrima (1923 - 1995), malarza pochodzenia tureckiego, tworzącego we Francji i w Polsce.
Losy po wojnie:
Po zakończeniu działań wojennych przebywała na leczeniu w Paryżu, gdzie przyjechała zamieszkać i nauczyć się języka francuskiego. Absolwentka Sciences Po Paris, przez kilka lat pracowała w firmach konsultingowych, po czym objęła kierownictwo galerii Valmay (22, rue de Seine), gdzie wystawiała artystów z École de Paris, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet. W 1946 roku poznała w Paryżu Nejada Devrima, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Stambule, w pracowni francuskiego malarza Léopolda-Lévy'ego oraz członka awangardowej grupy Les Nouveaux. W 1952 roku wyszła za niego za mąż. Przez całe jego życie, Maria Devrim prezentowała twórczość męża, organizując dla niego wystawy we Francji i Turcji. W 1968 roku wyjechali z Paryża do Polski.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza Ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, informację o śmierci przekazano za pośrednictwem Działu Kombatanta
Archiwum Historii Mówionej: