Data urodzenia:
1929-03-16
Miejsce urodzenia:
Brześć Kujawski
Imiona rodziców :
Władysław - Pelagia z domu Pańka
Wykształcenie do 1944 r. :
Po wysiedleniu razem z rodziną do Generalnej Guberni kontynuowała w Warszawie naukę w prywatnej szkole powszechnej. W ramach tajnych kompletów gimnazjalnych do wybuchu Powstania Warszawskiego ukończyła II klasę gimnazjum.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Szare Szeregi - jako łączniczka przenosiła meldunki i urządzenia telefoniczne.
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
1 sierpnia o 17.00 znalazła się na ul. Brackiej.
Oddział:
Szare Szeregi - Harcerska Poczta Polowa
Dzielnica:
Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu :
Po upadku Powstania, robotnicy przymusowi zatrudnieni przy budowie okopów w okolicach Dworca Zachodniego wyprowadzili Marię z Warszawy. Po śmierci rodziców i zakończeniu Powstania zamieszkała u swojego stryja w Zakopanem, gdzie kontynuowała naukę.
Losy po wojnie:
Prof. dr hab. Wydziału Chemii, Uniwersytetu Łódzkiego, obecnie, od 1999 roku na emeryturze. Po wojnie była drużynową szkolnej drużyny harcerskiej i reprezentantką Zakopanego w pływaniu i siatkówce. W roku 1948 uzyskała maturę w Gimnazjum im. Oswalda Balzera. W latach 1948–1952 studiowała chemię na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Łódzkiego, a następnie rozpoczęła pracę jako asystent w Katedrze Chemii Nieorganicznej UŁ, kierowanej wówczas przez prof. Eugeniusza Michalskiego. W roku 1962 uzyskała stopień doktora za rozprawę Pochodne akrydyny jako wskaźniki chemiluminescencyjne. W 1972 r. za pracę pt. Układy chemiczne generujące oscylacje elektryczne uzyskała stopień doktora habilitowanego, a w roku 1973 – stanowisko docenta (specjalność: chemia nieorganiczna). W 1990 r. została powołana na stanowisko profesora Uniwersytetu Łódzkiego (specjalność: elektrochemia).
Nazwisko po mężu :
Maria Turowska
Informacje dodatkowe - losy rodziny :
Rodzice Władysław Pawłowski i Pelagia z d. Pańka byli właścicielami młyna. Maria miała dwie starsze siostry Basię i Halinę. Jesienią 1940 r. rodzina Pawłowskich została wysiedlona z Brześcia Kujawskiego do Generalnego Gubernatorstwa. Po kilku tygodniach dotarli do Warszawy. W Warszawie dwie młodsze siostry podjęły naukę w szkole sióstr Goldman. Wstąpiły także do Szarych Szeregów. Ich ojciec, Władysław Pawłowski zmarł w czerwcu 1944 r. Gdy wybuchło Powstanie chora matka wraz z jedną z córek zostały na Mokotowie. Maria otrzymała przydział do Poczty Harcerskiej. Przez całe Powstanie pełniła służbę w Śródmieściu pod komendą ppor. hm. Przemysława Góreckiego ps. "Kuropatwa". Jej siostry również walczyły. Halina była sanitariuszką w oddziale AK na ul. Pięknej. Ostatnia z sióstr - Barbara Pawłowska po śmierci matki pod gruzami domu, została łączniczką.
Źródła :
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza ewidencyjna uczestników PW (Maria Turowska, ur. 1929), IPN - „Powstańcze biografie – łódzkie echa Powstania Warszawskiego”
Publikacje :
Nota biograficzna prof. Marii Turowskiej z d. Pawłowskiej w opracowaniu prof. dr hab. Henryka Scholla, www.uni.lodz.pl;
MARIA TUROWSKA z d. PAWŁOWSKA ps. Myszka - biogram w katalogu do
wystawy „Powstańcze biografie – łódzkie echa Powstania Warszawskiego” przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej i prezentowanej od 1 sierpnia do 3 października 2017 r. na Placu Katedralnym im. Jana Pawła II w Łodzi.
Archiwum Historii Mówionej: