Kazimierz Franciszek Olesiński

Pseudonim:
"Sęp"
Data urodzenia:
1929-05-26
Data śmierci:
-
Funkcja:
łącznik
Miejsce urodzenia:
Błędowo
Imiona rodziców :
Jan - Zofia z domu Załuska
Młodość:
Pochodził z Pomorza (okolice Grudziądza). Po wybuchu wojny we wrześniu 1939 roku Niemcy rozstrzelali jego ojca.
Udział w konspiracji 1939 - 1944:
W konspiracji od 1942 roku, wprowadzony przez kolegę, Henryka Zalewskiego - Szare Szeregi - Ul ”Wisła – „Blok Reduta” (III Obwód AK Wola). Drużynowym był Jurek Zawadzki [Jerzy Zawadzki ”Jurek„ - poległ na początku sierpnia 1944 roku na ul. Pawiej - przyp. red.]. Zbiórki odbywały się w prywatnych mieszkaniach, a ćwiczenia w terenie organizowano w lasach koło Józefowa, Michalina, Świdra.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Sienna 93 m. 36
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - zgrupowanie "Chrobry II" - dołączył jako ochotnik do żołnierzy walczących w rejonie ulic: Srebrna, Wronia, Sienna, Towarowa, placówka "Kurza Stopka".
Szlak bojowy:
Śródmieście Połnoc.
Losy po Powstaniu:
Jak wspomina w swej relacji dla Archiwum Historii Mówionej został zdemobilizowany i nie przeszedł dalej z oddziałami na Stare Miasto. We wrześniu pozostawał w domu w rejonie ul. Siennej, pod opieką stryja. Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną drogą przez obóz przejściowy w Pruszkowie (Dulag 121). Z Pruszkowa wywieziony przez Niemców na roboty przymusowe w rejonie Drezna, do fabryki w Chemnitz (Karl-Marx-Stadt) w Saksonii. Wyzwolony w kwietniu 1945 roku przez Amerykanów.
Losy po wojnie:
Po wojnie kontynuował naukę, początkowo w szkole zawodowej przy Zakładach „Ursus”. Ukończył Liceum Mechaniczne i Oficerską Szkołę Samochodową w Pile (1953). Pracował jako kierownik transportu w Spółdzielni Transportowej „Transped", a później samodzielnie w transporcie ciężarowym.
Odznaczenia:
Odznaka Weterana Walk o Niepodległość (1997), Medal Pamiątkowy z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego – odznaczenie honorowe Związku Powstańców Warszawskich przyznawane żyjącym Powstańcom Warszawskim i osobom szczególnie zasłużonym w upamiętnianiu historii Powstania (2014).
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego - dokumenty kombatanckie oraz Ankieta Uczestnika Powstania Warszawskiego w zasobie Pokoju Kombatanta MPW, Urząd ds Kombatantów i Osób Represjonowanych - zaświadczenie, zaliczony okres służby od września 1942 do września 1944, w tym Powstanie Warszawskie.
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Ze zbiorów  Pana Kazimierza Olesińskiego „Sępa”. Skan wykonano w Muzeum Powstania Warszawskiego - Pokój Kombatanta MPW

Ze zbiorów Pana Kazimierza Olesińskiego „Sępa”. Skan wykonano w Muzeum Powstania Warszawskiego - Pokój Kombatanta MPW

Ze zbiorów  Pana Kazimierza Olesińskiego „Sępa”. Skan wykonano w Muzeum Powstania Warszawskiego - Pokój Kombatanta MPW

Ze zbiorów Pana Kazimierza Olesińskiego „Sępa”. Skan wykonano w Muzeum Powstania Warszawskiego - Pokój Kombatanta MPW

Nasz newsletter