Data urodzenia:
1915-05-24
Funkcja:
dowódca plutonu sanitarnego
Pseudonimy:
"Kora", "Anna"
Miejsce urodzenia:
Kraków
Imiona rodziców:
Jan - Maria z domu Morozowicz
Nazwisko panieńskie:
Szczepkowska
Wykształcenie:
Absolwentka Szkoły Sztuk Zdobniczych i Malarstwa w Warszawie.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Milanówek
Udział w konspiracji 1939-1944:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział II (Informacyjno-Wywiadowczy) - Biuro Studiów Wywiadu Przemysłowo-Gospodarczego ("Arka", "194", "C-4", "Telesfor", "W-d 64")
Oddział:
Armia Krajowa - batalion "Zaremba"-"Piorun" - 1. kompania "Ambrozja" - I pluton
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
W Powstaniu brał udział także jej mąż por. Adam Mickiewicz „Konrad”
Losy po Powstaniu:
Po upadku Powstania oboje z mężem wyszli z Warszawy jako osoby cywilne. Dotarli bezpiecznie do Milanówka.
Losy po wojnie:
Po wojnie rodzina doświadczyła represji ze strony bezpieki. W nocy z 29 na 30 listopada 1950 r. został aresztowany mąż Hanny - por. Adam Mickiewicz „Konrad”. Funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa przeszukali dom Mickiewiczów chcąc odnaleźć mikrofilmy miesięcznych meldunków Biura Studiów Przemysłowych. (Hanna Mickiewiczowa dopiero w listopadzie 1991 r. zdecydowała się je ujawnić.) a Adam Mickiewicz wyszedł na wolność po ciężkim śledztwie, dzięki usilnym staraniom żony w maju 1953 r.
Miejsce śmierci:
Zmarła po długiej chorobie 23 września 2006 r. w Milanówku.
Informacje dodatkowe:
Córka profesora Jana Szczepkowskiego - rzeźbiarza, dyrektora miejskiej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Malarstwa w Warszawie i Marii Morozowicz-Szczepkowskiej - literatki i aktorki. Po wybuchu wojny już w 1940 r. włączyła się do pracy w konspiracji i stosunkowo szybko, bo już w następnym roku, została łączniczką do zadań specjalnych mjr. Mariana Drobika "Dzięcioła”, który początkowo był zastępcą, a później szefem Oddziału II Komendy Głównej ZWZ-AK. Pod koniec 1942 r. przeniesiono ją do Biura Studiów Przemysłowych Oddziału II KG AK, w którym pełniła tę samą funkcję. Szefem Biura - od października 1942 r. - był jej mąż por. Adam Mickiewicz „Konrad”. Biuro Studiów Przemysłowych przygotowywało meldunki miesięczne na podstawie informacji otrzymywanych od wywiadowców, praktycznie z terenu całej Europy. Raporty wysyłane były następnie do Londynu, gdzie trafiały do Sztabu Naczelnego Wodza. Dotyczyły one głównie przemysłu zbrojeniowego Rzeszy. Wśród nich poczesne miejsce zajmuje jedno z największych osiągnięć polskiego wywiadu - rozpracowanie produkcji niemieckich rakiet V1 i V2. Przez wiele lat Hanna Mickiewiczowa brała czynny udział w działalności środowisk żołnierzy Armii Krajowej - w Zgrupowaniu Żołnierzy Batalionu „Zaremba-Piorun” oraz Światowym Związku Żołnierzy AK. Była wieloletnim członkiem Komisji Socjalnej Okręgu Warszawskiego Związku. Kilka tygodni przed śmiercią została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wcześniej była też uhonorowana m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Armii Krajowej, Odznaką „Akcja Burza” i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia. Polski. Otrzymała również odznakę „Zasłużony dla m.st. Warszawy”. Przez wiele lat współpracowała z Tow. Miłośników Milanówka w upowszechnianiu wiedzy na temat walki mieszkańców naszego miasta z hitlerowskim okupantem oraz wspomnień dotyczących Powstania Warszawskiego i działalności Biura Studiów Przemysłowych Oddziału II KG AK.
Archiwum Historii Mówionej: