Data urodzenia:
1929-03-02
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Kazimierz - Adela z domu Muciak
Wykształcenie do 1944 r. :
Uczennica Państwowego Gimnazjum i Liceum Żeńskiego im. Emilii Plater w Warszawie.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Szare Szeregi. 3 maja 1940 roku przyjęta do 52. Żeńskiej Drużyny Harcerek, pełniła funkcję łączniczki. Jej drużynową była Maria Kosiewska. Spotkania konspiracyjne odbywały się na ul. Senatorskiej, zaś przeszkolenie sanitarne w Szpitalu Wolskim przy ul. Płockiej.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, Rynek Starego Miasta 30 m. 8
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
Śródmieście
Oddział :
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - Grupa "Północ" - Szpital polowy Długa 20, który stanowił główny punkt opatrunkowy dywizjonu artylerii "Młot". Do jej zadań należało m. in. zbieranie pościeli, odzieży i środków opatrunkowych.
Szlak bojowy :
Stare Miasto do 2 września 1944 r.
Losy po Powstaniu:
Po upadku Starego Miasta została wywieziona do obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen (niem. Konzentrationslager Groß-Rosen). Skierowana do pracy przymusowej w fabryce amunicji w Schleusingen w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, obóz pracy Sankt Kilian.
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu powróciła do Warszawy, jednak całe mienie rodzinne zastała zniszczone. Wobec tego rodzina przeniosła się do Łodzi, gdzie Gryzedla Dudzińska zdała maturę, a potem ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Łódzkim. Przez wiele lat uczyła młodzież języka polskiego w łódzkich liceach, m.in. w: I, III, V i XIX LO. Członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Prezes Środowiska Warszawskiego w Okręgu Łódź, wiceprezes Zarządu Okręgu Łódź ŚZŻAK.
Odznaczenia:
Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Partyzancki, Medal Zwycięstwa i Wolności 1945, Odznaka Pamiątkowa Akcji „Burza”, Medal „Pro Patria", Medal pamiątkowy „Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej”
Nazwiska po wojnie:
I-voto Terlecka, II-voto Markiewicz, III-voto Studzińska
Źródła:
UdsKiOR, decyzja DSE2-K0971-K8997083-5D/21 Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych z dn. 11.03.2021 o rozszerzeniu uprawnień kombatanckich z tytułu służby w Szarych Szeregach od maja 1940 roku do września 1944, w tym udziału w Powstaniu Warszawskim w VIII i IX 1944, materiały do Słownika Uczestników PW - zasób Pokoju Kombatanta, w tym MPW-ankieta uczestnika PW. Biogram na stronie
ŚZŻAK. Fot. ze zbiorów rodzinnych p. Gryzeldy Studzińskiej - skany fotografii legitymacyjnych wykonano w Muzeum Powstania Warszawskiego, 10/2021. O śmierci p. Gryzeldy Studzińskiej poinformował w mediach m.in. wicemarszałek województwa łódzkiego p. Piotr Adamczyk.
Archiwum Historii Mówionej: