Pseudonim:
"Jurand"
Data urodzenia:
1926-09-26
Data śmierci:
2021-09-12
Funkcja:
łącznik
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Gawłówek powiat płoński
Imiona rodziców:
Jan - Felicja (Feliksa) z domu Rębecka [inne wersje: Rembecka]
Harcerstwo przed wojną :
Do ZHP wstąpił w 1937 roku przy Szkole Powszechnej nr 3 w Legionowie. Jego zastępowym był druh Tadeusz Natanek, przybocznymi drużyny Matusiak i Stefan Coghen, drużynowym Stanisław Biernat a hufcowym hm. Stanisław Godlewski.
Wykształcenie do 1944 r. :
W 1940 roku wstąpił do Gimnazjum Kupieckiego w Legionowie.
Udział w konspiracji 1939-1944:
VII Obwód „Obroża” (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej, - 1 Rejon „Brzozów” (Legionowo). W okresie konspiracji od września 1942 roku jako członek „Szarych Szeregów” na terenie Legionowa, gdzie pełnił funkcję zastępowego w drużynie Jerzego Latochy ps. Dąb. Do tzw. „zastępu zastępowych” należeli: Zbigniew Wiśniewski „Mars„, Edward Piekarski ”Lupus„, Michał Jakubowski ”Rój”. W 1942 roku do swojego zastępu Ewaryst Bafeltowski zwerbował swoich kolegów z tajnego gimnazjum: Bogusława Piątka „Kalifa„, Wiesława Budkiewicza ”Lorenca„, Mieczysława Domańskiego ”Małego„, ”Miecza„, Kazimierza Burzę ”Groma" oraz Tadeusza Kuleszę. Zbiórki odbywały się w jego domu w Legionowie przy ul. Batorego 16. Przyrzeczenie harcerskie całego zastępu miało miejsce w obecności drużynowego Jerzego Latochy w 1943 roku. Ewaryst Bafeltowski brał udział w "małym sabotażu", przeszedł szkolenie strzeleckie i był instruktorem strzeleckim swojego zastępu.
Oddział:
VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej, - 1 Rejon "Brzozów" (Legionowo) - I batalion - pluton 709. W dniach 1-4 sierpnia 1944 roku brał udział w akcji zbrojnej przeciwko niemieckim oddziałom pancernym w rejonie szosy warszawskiej w pobliżu ul. Batorego i Słowackiego. W wyniku starcia z czołgami niemieckimi zginęli wówczas druhowie Zbigniew Zakrzewski „Arab”, Zenon Kałamaja „Zieńko” i Sławomir Klejment „Huragan”. Po tej akcji reszta harcerzy przedarła się wieczorem 2 sierpnia 1944 roku przez szosę na Bukowiec do lasów pod Choszczówką, z zamiarem niesienia pomocy walczącej Warszawie. W nocy z 3 na 4 sierpnia 1944 odbyła się koncentracja wszystkich oddziałów AK w lasach pod Choszczówką, jednak wobec bliskości Armii Czerwonej nastąpiła demobilizacja i złożenie broni.
Rodzeństwo biorące udział w Powstaniu Warszawskim:
Jego siostra Alicja Bafeltowska (po wojnie Tyczkowska) ps. Czajka była sanitariuszką w szpitalu powstańczym 1. Rejonu "Brzozów" (legionowo), gdzie pracowała do końca października 1944 r.
Losy po Powstaniu:
9 listopada 1944 roku został aresztowany przez NKWD i odprowadzony przez sowieckiego żołnierza do Nieporętu. Kilkukrotnie przesłuchiwany nie wydał nikogo.
Losy po wojnie:
W latach 1949-1950 pracował w Komendzie Głównej ZHP w Warszawie. Ukończył studia wyższe na AWF w Warszawie, otrzymując w 1952 roku dyplom magistra wychowania fizycznego. Od 1950 do 1952 roku pracował w Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława IV w Warszawie jako nauczyciel WF, a następnie był nauczycielem w Studium Wychowania Fizycznego Politechniki Warszawskiej (lata 1952-1987) oraz sportu na AZS (Akademicki Związek Sportowy). W 1966 roku wraz z całą rodziną przeprowadził się do Warszawy. Aktywnie działał w organizacjach kombatanckich, m.in. zarządach Związku Powstańców Warszawskich, Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a od 1994 roku był członkiem Stowarzyszenia Szarych Szeregów w Legionowie - Oddziale im. Stanisława Broniewskiego "Orszy".
Represje w okresie stalinizmu:
W latach 1950-1956 był inwigilowany i przesłuchiwany przez UB w Nowym Dworze Mazowieckim oraz w wojewódzkim UB w Warszawie na ul. Sierakowskiego.
Odznaczenia:
Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Partyzancki, Medal za Warszawę 1939 -1945, Odznaka Pamiątkowa Akcji "Burza", Odznaka Weterana Walk o Niepodległość, Srebrny Krzyż Zasługi dla ZHP z Rozetą i Mieczami. Za pracę pedagogiczną uhonorowany został m. in. Złotym Krzyżem Zasługi (1973), Złotą Odznaką ZG AZS (1975), Diamentową Odznaką Związku Piłki Ręcznej w Polsce (1976) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1988).
Miejsce śmierci :
Warszawa
Miejsce pochówku:
Warszawa, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, Panteon Żołnierzy Polski Walczącej, kwatera D18-L-10-3.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, materiały do Słownika Uczestników PW - Pokój Kombatanta. Informację o śmierci przekazało na swoich stronach Stowarzyszenie "Paczka dla Bohatera", dostęp: 13.09.2021; MPW-kontakt: p. Adam Czernis. Kontakt w imieniu rodziny: ks. Andrzej Bafeltowski SAC; klepsydra. Prezentowane w biogramie zdjęcia pochodzą ze zbiorów rodzinnych.
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Ewaryst z pierwszą sympatią w Legionowie 1943. Fot. ze zbiorów rodzinnych udostępnił ks. Andrzej Bafeltowski SAC

Ewaryst z pierwszą sympatią w Legionowie 1943. Fot. ze zbiorów rodzinnych udostępnił ks. Andrzej Bafeltowski SAC

Zbiórka instruktorów, 1944 r. Fot. ze zbiorów rodzinnych udostępnił ks. Andrzej Bafeltowski SAC

Zbiórka instruktorów, 1944 r. Fot. ze zbiorów rodzinnych udostępnił ks. Andrzej Bafeltowski SAC

Ewaryst Bafeltowski. Fotografia zamieszczona w książce Bronisławy Romanowskiej-Mazur pt. "Czas próby"

Ewaryst Bafeltowski. Fotografia zamieszczona w książce Bronisławy Romanowskiej-Mazur pt. "Czas próby"

Nasz newsletter