Data urodzenia:
1926-09-26
Miejsce urodzenia:
Gawłówek powiat płoński
Imiona rodziców:
Jan - Felicja (Feliksa) z domu Rębecka [inne wersje: Rembecka]
Harcerstwo przed wojną :
Do ZHP wstąpił w 1937 roku przy Szkole Powszechnej nr 3 w Legionowie. Jego zastępowym był druh Tadeusz Natanek, przybocznymi drużyny Matusiak i Stefan Coghen, drużynowym Stanisław Biernat a hufcowym hm. Stanisław Godlewski.
Wykształcenie do 1944 r. :
W 1940 roku wstąpił do Gimnazjum Kupieckiego w Legionowie.
Udział w konspiracji 1939-1944:
VII Obwód „Obroża” (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej, - 1 Rejon „Brzozów” (Legionowo). W okresie konspiracji od września 1942 roku jako członek „Szarych Szeregów” na terenie Legionowa, gdzie pełnił funkcję zastępowego w drużynie Jerzego Latochy ps. Dąb. Do tzw. „zastępu zastępowych” należeli: Zbigniew Wiśniewski „Mars„, Edward Piekarski ”Lupus„, Michał Jakubowski ”Rój”. W 1942 roku do swojego zastępu Ewaryst Bafeltowski zwerbował swoich kolegów z tajnego gimnazjum: Bogusława Piątka „Kalifa„, Wiesława Budkiewicza ”Lorenca„, Mieczysława Domańskiego ”Małego„, ”Miecza„, Kazimierza Burzę ”Groma" oraz Tadeusza Kuleszę. Zbiórki odbywały się w jego domu w Legionowie przy ul. Batorego 16. Przyrzeczenie harcerskie całego zastępu miało miejsce w obecności drużynowego Jerzego Latochy w 1943 roku. Ewaryst Bafeltowski brał udział w "małym sabotażu", przeszedł szkolenie strzeleckie i był instruktorem strzeleckim swojego zastępu.
Oddział:
VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej, - 1 Rejon "Brzozów" (Legionowo) - I batalion - pluton 709. W dniach 1-4 sierpnia 1944 roku brał udział w akcji zbrojnej przeciwko niemieckim oddziałom pancernym w rejonie szosy warszawskiej w pobliżu ul. Batorego i Słowackiego. W wyniku starcia z czołgami niemieckimi zginęli wówczas druhowie Zbigniew Zakrzewski „Arab”, Zenon Kałamaja „Zieńko” i Sławomir Klejment „Huragan”. Po tej akcji reszta harcerzy przedarła się wieczorem 2 sierpnia 1944 roku przez szosę na Bukowiec do lasów pod Choszczówką, z zamiarem niesienia pomocy walczącej Warszawie. W nocy z 3 na 4 sierpnia 1944 odbyła się koncentracja wszystkich oddziałów AK w lasach pod Choszczówką, jednak wobec bliskości Armii Czerwonej nastąpiła demobilizacja i złożenie broni.
Rodzeństwo biorące udział w Powstaniu Warszawskim:
Losy po Powstaniu:
9 listopada 1944 roku został aresztowany przez NKWD i odprowadzony przez sowieckiego żołnierza do Nieporętu. Kilkukrotnie przesłuchiwany nie wydał nikogo.
Losy po wojnie:
W latach 1949-1950 pracował w Komendzie Głównej ZHP w Warszawie. Ukończył studia wyższe na AWF w Warszawie, otrzymując w 1952 roku dyplom magistra wychowania fizycznego. Od 1950 do 1952 roku pracował w Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława IV w Warszawie jako nauczyciel WF, a następnie był nauczycielem w Studium Wychowania Fizycznego Politechniki Warszawskiej (lata 1952-1987) oraz sportu na AZS (Akademicki Związek Sportowy). W 1966 roku wraz z całą rodziną przeprowadził się do Warszawy. Aktywnie działał w organizacjach kombatanckich, m.in. zarządach Związku Powstańców Warszawskich, Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a od 1994 roku był członkiem Stowarzyszenia Szarych Szeregów w Legionowie - Oddziale im. Stanisława Broniewskiego "Orszy".
Represje w okresie stalinizmu:
W latach 1950-1956 był inwigilowany i przesłuchiwany przez UB w Nowym Dworze Mazowieckim oraz w wojewódzkim UB w Warszawie na ul. Sierakowskiego.
Odznaczenia:
Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Partyzancki, Medal za Warszawę 1939 -1945, Odznaka Pamiątkowa Akcji "Burza", Odznaka Weterana Walk o Niepodległość, Srebrny Krzyż Zasługi dla ZHP z Rozetą i Mieczami. Za pracę pedagogiczną uhonorowany został m. in. Złotym Krzyżem Zasługi (1973), Złotą Odznaką ZG AZS (1975), Diamentową Odznaką Związku Piłki Ręcznej w Polsce (1976) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1988).
Miejsce śmierci :
Warszawa
Miejsce pochówku:
Warszawa, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, Panteon Żołnierzy Polski Walczącej, kwatera D18-L-10-3.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, materiały do Słownika Uczestników PW - Pokój Kombatanta. Informację o śmierci przekazało na swoich stronach Stowarzyszenie "Paczka dla Bohatera", dostęp: 13.09.2021; MPW-kontakt: p. Adam Czernis. Kontakt w imieniu rodziny: ks. Andrzej Bafeltowski SAC;
klepsydra. Prezentowane w biogramie zdjęcia pochodzą ze zbiorów rodzinnych.
Archiwum Historii Mówionej: