Pseudonim:
"Pszczoła"
Data urodzenia:
1928-08-22
Data śmierci:
-
Funkcja:
sanitariuszka
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Antoni - Marianna
Udział w konspiracji 1939-1944:
Szare Szeregi
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
1 sierpnia 1944 o godz. 6 rano wyruszyła z druhną Marianną Fandri ps. Smętek (1914-2006) z Ursusa do Warszawy po materiały opatrunkowe. Jeszcze tego samego dnia powróciły kolejką EKD do Włoch, a następnie przeszły dwa kilometry pieszo do Ursusa. Materiały opatrunkowe pozostawiły u Urszuli Wróblewskiej, córki płk. Wróblewskiego w jego domu, który znajdował się naprzeciw wejścia do fabryki „Ursus”. O godz. 14 Urszula Wróblewska na zbiórce harcerek z Gołąbek, Włoch i Piastowa poinformowała o poleceniu udania się w grupach na Okęcie. Bez przeszkód dotarły do obrzeży lotniska Okęcie i zgłosiły się na wyznaczone miejsce koncentracji w stodole w obejściu przy obecnej Al. Krakowskiej, gdzie oczekiwały na dalsze rozkazy. O północy z 1 na 2 sierpnia do harcerek dotarł łącznik z rozkazem powrotu do Ursusa. Po powrocie do Ursusa na punkt w mieszkaniu pp. Wróblewskich do połowy sierpnia 1944 r. kilkukrotnie udawała się pieszo z Urszulą Wróblewską na trasie Ursus - Okęcie - Ursus, po ukrytą na terenie Okęcia broń "Garłucha". Po utworzeniu przez Niemców na terenie Ursusa obozu przejściowego, dalsze wyprawy po broń były zbyt niebezpieczne i zdecydowano o ich zaprzestaniu.
Oddział :
Warszawski Okręg Armii Krajowej - VIII Samodzielny Rejon Okęcie - 7. pułk piechoty "Garłuch"- WSK (Wojskowa Służba Kobiet).
Szlak bojowy:
Okęcie - Ursus
Losy po wojnie:
Po zakończeniu wojny powróciła do pracy w harcerstwie, do którego należała do 1949 roku. Po ukończeniu szkoły średniej i zdaniu matury w liceum im. Staszica w Warszawie, rozpoczęła studia farmaceutyczne.
Nazwisko po mężu:
Daniela Ogińska
Źródła:
Urząd ds Kombatantów i Osób Represjonowanych, zaliczony okres służby od kwietnia 1942 do stycznia 1945 w Szarych Szeregach, w tym Powstanie Warszawskie, ŚZŻAK - legitymacja członkowska, Muzeum Powstania Warszawskiego, Archiwum Historii Mówionej, relacja Danieli Ogińskiej „Pszczoła”, 25.01.2010 r.
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Zdjęcie z serii portretów Powstańców Warszawskich wykonanych w ramach projektu "1944/70/2014" realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013.

Zdjęcie z serii portretów Powstańców Warszawskich wykonanych w ramach projektu "1944/70/2014" realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013.

Nasz newsletter