Bogusław Aleksander Pepel-Czarmiński

Pseudonim:
"Maszynka"
Data urodzenia:
1928-05-03
Data śmierci:
-
Funkcja:
drużynowy
Miejsce urodzenia:
Toruń
Imiona rodziców:
Teodor - Stefania
Udział w konspiracji 1939-1944:
Szare Szeregi - przyboczny w drużynie im. B. Chrobrego, Rój Ziem Zachodnich.
Oddział:
Szare Szeregi - Harcerska Poczta Polowa
Dzielnica:
Śródmieście Południe. Podczas Powstania Warszawskiego organizator drużyny (i jej drużynowy) im. S. Batorego, powołanej specjalnie do obsługi Harcerskiej Poczty Polowej.
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną. Wywieziony na przymusowe roboty do Niemiec (Zelle - Mehlis; Turyngia)
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu: dziennikarz prasowy i telewizyjny; publicysta, krytyk teatralny, pisarz.
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż "Za Zasługi dla ZHP" (11.11.1981 r., Leg. Nr A-7412)
Informacje dodatkowe:
Jego wspomnienia z okresu konspiracji i Powstania Warszawskiego można znaleźć m.in. w książce pt. "Tamte lata", wydanej staraniem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (Warszawa 2004 r.). na str.317 - pt. "Ostatni krąg". Swoje poglądy na Powstanie Warszawskie wykłada polemicznym tonem w swej książce pt. "Głowy, główki i pół..." (Wyd. Agape; 2006 r): str. 311 - "Mieczysław F. Rakowski - w sosie własnym" oraz str. 353 - "Epitafium dla jeszcze żyjących" (dedykowane koleżankom i kolegom z Szarych Szeregów).
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Powstanie Warszawskie: Kościół św. Aleksandra przy Placu Trzech  Krzyży w Warszawie, po zbombardowaniu w dniu 2 września 1944 r. Na zdjęciu w akcji ratowniczej na gruzach kościoła: pierwszy od prawej - Bogusław Czarmiński ("Maszynka"), drugi od prawej - Jerzy Daroszewski ("Dorsz"), trzeci - ks. wikary Kazimierz Peciak, czwarty - nieznany.

Powstanie Warszawskie: Kościół św. Aleksandra przy Placu Trzech Krzyży w Warszawie, po zbombardowaniu w dniu 2 września 1944 r. Na zdjęciu w akcji ratowniczej na gruzach kościoła: pierwszy od prawej - Bogusław Czarmiński ("Maszynka"), drugi od prawej - Jerzy Daroszewski ("Dorsz"), trzeci - ks. wikary Kazimierz Peciak, czwarty - nieznany.

Nasz newsletter