Data urodzenia:
1928-07-26
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Piotr - Jadwiga z domu Kałudzińska [inne wersje: Kołudzieńska]
Okres okupacji niemieckiej :
Po wysiedleniu z Łodzi, a następnie z Rudy Pabianickiej i Lotniska-Lubinek cała rodzina zatrzymała się w Warszawie.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1942 roku - Szare Szeregi. Działał w "małym sabotażu", przeszedł szkolenie wojskowe. W 1944 roku został drużynowym 7. WDH Szarych Szeregów. Pełnił służbę wywiadowczą i szkoleniową.
Miejsce koncentracji na godzinę „W”:
1 sierpnia 1944 r. stawił się na miejsce koncentracji na Mokotowie i został przydzielony do kompanii wartowniczej w pułku "Baszta"
Oddział:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - kompania wartownicza, następnie w batalionie "Ryś" - kompania "Gustaw"
Szlak bojowy:
Sadyba - Mokotów. Uczestniczył w walkach w rejonie ulic: Odyńca, Malczewskiego, Dolnej i przy Królikarni.
Losy po Powstaniu:
27 września 1944 dostał się do niewoli niemieckiej na ul. Szustra. Jeniec Stalagu X-B Sandbostel. Pracował przymusowo na komenderówce w Hamburgu. Po kapitulacji Niemiec przebywał w obozie wojskowym na Sylcie, tam został zmobilizowany do kompanii polskiej żandarmerii w ramach I Dywizji Pancernej gen. Maczka. Pełnił służbę we Flensburgu.
Losy po wojnie:
W 1946 roku powrócił do kraju i zamieszkał na Wybrzeżu.
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Partyzancki, Medal za Warszawę 1939-1945, Odznaka Pamiątkowa Akcji "Burza", Odznaka "Weterana Walk o Niepodległość". Awansowany do stopnia starszego sierżanta.
Miejsce śmierci :
Konstancin Jeziorna
Miejsce pochówku:
Cmentarz Witomiński w Gdyni, kwatera 63, rząd 69, grób 1.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Kamieński Bogdan Piotr ps. Maciek, broszura środowiskowa "Warszawskie dzieci poszły w bój" zawierająca sylwetki Powstańców - członków gdańskiego Koła ZPW wg. stanu w roku 1998, OBUWiM IPN w Gdańsku.
Archiwum Historii Mówionej: