Data urodzenia:
1928-12-04
Miejsce urodzenia:
Inowrocław
Imiona rodziców:
Edwin - Kazimiera z domu Zawadzka
Nazwiska konspiracyjne:
"Celińska", "Zawadzka"
Wykształcenie do 1944 r.:
W czasie wojny uczęszczała na komplety Gimnazjum im. Emilii Plater. Przed Powstaniem skończyła trzecią klasę gimnazjum.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Elektoralna 47
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VIII - Szefostwo Biur Wojskowych "Teczka" ("Głóg", "Róża", "Zeszyt") - ochotniczka, następnie w Grupie "Północ"
Szlak bojowy:
Wola (ul. Leszno) - Stare Miasto do 2.09.1944 - wyszła z ludnością cywilną.
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
Brat
Jerzy ps. „Norbert” był żołnierzem Grupy Bojowej "Krybar" i poległ wraz ze swoim dowódcą Adamem Dewiczem ps. „Szary Wilk” podczas walk o Uniwersytet Warszawski (23.08.1944)
Losy po Powstaniu Warszawskim:
Przez Dworzec Zachodni trafiła wraz z matką do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulag 121). Z obozu pruszkowskiego dzięki pomocy znajomego lekarza udało im się wyjść jako chore. Zatrzymały się w Krakowie, a po wyzwoleniu Warszawy - ponownie w stolicy.
Losy po wojnie:
Po wojnie represjonowana w związku z działalnością komendanta VII Oddziału ppłk. Edwarda Lubowickiego "Seweryn", "Janicki" i skrytką zawierającą ukryte po Powstaniu dolary - w lokalu zajmowanym przez Barbarę, jej mamę i siostrę. Po rewizji wyjechały z czasem na Ziemie Zachodnie. Tam ponownie Barbara chodziła do szkoły, lecz już nie pod swoim nazwiskiem, a jako Barbara Zawadzka. Ukończyła pierwszą klasę liceum, lecz powstała tam komórka WIN-u, została rozszyfrowana i wszystkich aresztowano. Barbara została zatrzymana w szkole. Przetrzymywana w więzieniu na Montelupich w Krakowie. Zwolniona po 5 miesiącach bez sądowego wyroku.
Nazwisko po wojnie:
Barbara Wagner-Tumanowicz
Informacje dodatkowe:
Matka Barbary - Kazimiera Wagner z d. Zawadzka otrzymała na dwa tygodnie przed Powstaniem od komendanta VII Oddziału Komendy Głównej pułkownika Stanisława Thuna polecenie zorganizowania oddziału sanitarnego. Barbara z matką woziły więc apteczki z magazynu na ulicy Franciszkańskiej i skupowały środki opatrunkowe na rzecz zaopatrzenia oddziału. Jednakże tuż przed Powstaniem zapadła decyzja sztabu, żeby oddział nie wchodził do walk, a zaangażowani w nim lekarze - Adam Zubczewski i Stanisław Majewski oraz zawodowa pielęgniarka i Barbara z matką Kazimierą Tumanowicz zmuszeni byli poszukać dla siebie nowych przydziałów (źródło: Archiwum Historii Mówionej, relacja Barbary Tumanowicz)
Miejsce pochówku:
Warszawa, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, kw. A 27-6-16.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, materiały do Słownika Uczestników PW - Pokój Kombatanta, Archiwum Historii Mówionej, relacja Barbary Tumanowicz, nekrolog prasowy, GW, data emisji 21.05.2021
Archiwum Historii Mówionej: