Była uczennicą żeńskiej Szkoły im. Królewny Anny Wazówny.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Grochowska, następnie Juliana Smulikowskiego (Powiśle)
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa Bojowa „Krybar” (Powiśle). 1 sierpnia 1944 roku zgłosiła się jako ochotniczka do gmachu ZNP przy ul. Smulikowskiego. Początkowo została skierowana przez por. Stanisława Krowackiego ”Leonowicza" do pomocy w pralni w gmachu ZNP jako "peżetka", od połowy sierpnia kolportowała prasę powstańczą - głównie „Biuletyn Informacyjny” i „Barykadę Powiśla”.
Szlak bojowy:
Powiśle
Losy po Powstaniu:
Po wkroczeniu Niemców na Powiśle i do szpitala Alfa Laval wraz z rodzicami (a nawet pieskiem Milusiem na smyczy) i z mieszkańcami okolicznych domów Powiśla, została wygnana z Warszawy z ludnością cywilną kierowaną do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulagu 121). W Pruszkowie nastąpiła segregacja. Po wywózce pociągiem elektrycznym do miasta Końskie z rodziną i sąsiadami dotarli przez Przysuchę do Radomska, gdzie doczekali wkroczenia wojsk sowieckich.
Nazwisko po mężu:
Barbara Łempicka
Miejsce pochówku:
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki), kwatera 325, rząd 6, grób 2.
Treść tymczasowej tabliczki epitafijnej: Śp. BARBARA JUNOSZA ŁEMPICKA VEL LAHTINEN, POR. AK GRUPA BOJOWA "KRYBAR", ŻYŁA LAT 82, ZM. DN. 23.09.2012 R. POKÓJ JEJ DUSZY "
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Jej ojciec był farmaceutą. Po Powstaniu został wywieziony do KL Dachau.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.