Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1930-10-14
Data śmierci:
2022-09-26
Funkcja:
służba pomocnicza
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców :
Stefan - Wiktoria
Wykształcenie do 1944 r. :
W czasie okupacji od 1943 roku była uczennicą tajnego gimnazjum przy ulicy Miodowej 14 róg Kapitulnej 8. Było to Prywatne Gimnazjum i Liceum Towarzystwa "Współpraca". Szkoła oficjalnie działała jako kursy krawiecko-bieliźniarskie.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Ludna 3A m. 11
Oddział :
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - Grupa Bojowa "Krybar" - III zgrupowanie "Konrad" - sanitariat - przydzielona pod komendę dr. Józefa Kubiaka ps. Andrzej, kierownika i lekarza szpitala polowego w piwnicach zakładu Alfa-Laval" - Tamka 3, róg Smulikowskiego.
Dzielnica:
Powiśle do 6 września 1944 r.
Odniesione rany:
Ranna odłamkami pocisku w obie nogi.
Losy po Powstaniu :
Wypędzona w grupie osób z budynku Tamka 13 róg Solec 70, opuściła dzielnicę z ludnością cywilną. Przeszła przez obóz przesiedleńczy w Pruszkowie (Dulag 121). Jako ranna została przewieziona do Szymanowa, do Sióstr Niepokalanek, gdzie spędziła kilka następnych miesięcy.
Losy po wojnie:
W kwietniu 1945 roku powróciła do Warszawy. Naukę kontynuowała w gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie. Należała do harcerstwa (była w zastępie żeńskim przy 23. Warszawskiej Drużynie Harcerskiej "Pomarańczarni"). W 1948 roku zdała maturę i rozpoczęła studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego. Nie była represjonowana.
Nazwisko po wojnie:
Barbara Berek-Pyzikowa
Miejsce pochówku:
Cmentarz na Służewie, przy plebanii kościoła św. Katarzyny (tzw. Stary Cmentarz), ul. Fosa 17/ul. Renety 18.
Informacje dodatkowe - losy rodziny :
Jej ojciec Stefan Berek (1901-1944) był radcą prawnym, pracował w Ministerstwie Spraw Wojskowych, w Archiwum Akt Dawnych na ulicy Długiej. Zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau pod koniec września 1944 roku.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego - Pokój Kombatanta MPW, UdsKiOR - uprawnienia kombatanckie z tytułu udziału w Powstaniu Warszawskim (2018), baza Straty.pl - dane za AAN, zespół: Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie w Warszawie [nr zespołu 2680] U52056. Informacje o ojcu - relacja B. Berek-Pyzikowej dla AHM MPW, Straty.pl: Edmund Chart, Spis pomordowanych Polaków w obozie koncentracyjnym w Dachau, 1946, Instytut Pamięci Narodowej - Archiwum Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce GK/128/45/16, Informację o śmierci zgłoszono za pośrednictwem Działu Kombatanta MPW.
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter