Data urodzenia:
1918-01-13
Funkcja:
pielęgniarka, siostra zakonna
Miejsce urodzenia:
Barszczewo koło Białegostoku
Wykształcenie :
Przed wojną należała do Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej, gdzie bardzo ofiarnie pracowała. Na początku lat trzydziestych wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących w Wilnie. Pracowała jako pielęgniarka w szpitalu. Jeszcze przed wybuchem wojny zdała w Wilnie maturę. Dyplomowana pielęgniarka - w latach 1942 -1944 uczennica szkoły pielęgniarskiej Warszawie.
Imiona rodziców :
Wincenty - Anastazja
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
W czasie kampanii wrześniowej 1939 pracowała jako pielęgniarka w szpitalu powiatowym w Kozienicach, jednocześnie wypełniając zadania nowicjuszki u Sióstr Franciszkanek w Kozienicach.
Udział w konspiracji 1939 -1944:
W czasie wojny sanitariuszka Armii Krajowej w Obwodzie Kozienice Okręgu Radomsko- Kieleckiego AK. W 1942 wyjechała do Warszawy aby podjąć naukę w szkole pielęgniarskiej, którą zakończyła tuż przed wybuchem Powstania.
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - Podobwód Śródmieście-Południe - Szpital Polowy ul. Mokotowska 55
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu IV B Zeithain (obóz szpitalny - oddział Stalagu IV-B Mühlberg)
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu powróciła do Warszawy i podjęła prace w szkole pielęgniarstwa jako instruktorka. Ostatnie lata życia spędziła domu sióstr franciszkanek w Anielinie.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Zmarła w wieku 98 lat dnia 24.10.2016 r.
Miejsce pochówku:
Cmentarz parafialny w Otwocku, kw. VI, rząd I, grób 40. W tej samej mogile pochowana jest siostra Henryka Kawczyńska, podczas Powstania również pełniąca obowiązki pielęgniarki w szpitalu polowym przy Mokotowskiej 55
Informacje dodatkowe:
W Powstaniu od pierwszych aż do kapitulacji dni pracowała w szpitalu powstańczym przy ul. Mokotowskiej 55. Opiekowała się rannymi wraz z czterema siostrami z jej domu zakonnego. Pracowała w ogromnie ciężkich warunkach, szczególnie po 6 IX, gdy w Warszawie nie było już światła. Operacje wykonywano przy lampach naftowych i świecach, trzeba było bardzo uważać aby gorący stopiony wosk nie spadł na pole operacyjne. Po upadku Powstania jak większość sióstr trafiła do obozu w Zeithain, gdzie pracowała w szpitalu obozowym.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, wspomnienie o siostrze (imię zakonne Alojza) na www.franciszkanki.com/anielin. Materiały do biogramu udostępniła Muzeum s. Joanna Gędek, Franciszkanka od Cierpiących
Archiwum Historii Mówionej: