Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1925-12-05
Data śmierci:
2008-08-16
Funkcja:
sanitariuszka
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Marian - Halina z d.Borkowska
Nazwisko panieńskie:
Od lat 70-tych XX w. posługiwała się formą nazwiska Anna Świderkówna
Wykształcenie:
W momencie wybuchu wojny rozpoczynała III klasę gimnazjum. W czasie okupacji uczennica liceum chemicznego w Warszawie. W 1943 r. zdała maturę na tajnych kompletach w szkole im. Cecylii Plater-Zyberkówny.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od wiosny 1944 r.- Armia Krajowa
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - Podobwód Śródmieście-Południe - Szpital Polowy ul. Mokotowska 55
Dzielnica:
Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - wywieziona do obozu jenieckiego IV-B/H Zeithain k. Mülbergu (Saksonia) - Szpital Jeńców AK Zeithain
Numer jeniecki:
299626
Losy po wojnie:
Do Polski powróciła w czerwcu 1945 r. Trzy miesiące później rozpoczęła studia pod kierunkiem prof. Kazimierza Kumanieckiego z zakresu filologii klasycznej na Uniwersytecie Warszawskim. W 1951 r. uzyskała stopień doktora, a w 1957 r. stypendium rządu francuskiego, dzięki któremu przez 5 miesięcy pracowała pod kierunkiem prof. André Bataille w Instytucie Papirologii na Sorbonie. Dwa lata później otrzymała półroczne stypendium rządu polskiego na wyjazd naukowy do Egiptu, które zostało jej później przedłużone przez prof. Kazimierza Michałowskiego. Efektem wyjazdu było przygotowanie (wraz z Mariangelą Vandoni z Universitá Statale z Mediolanu) wydania papirusów aleksandryjskich, które ukazały się w języku francuskim w Warszawie w 1964 r. W 1960 r. habilitowała się na Wydziale Historycznym UW. W 1969 r. została profesorem nadzwyczajnym, a w 1986 r. profesorem zwyczajnym.
Praca po wojnie:
Historyk literatury, filolog klasyczny, papirolog, biblistka, tłumaczka; profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka wielu książek o tematyce antycznej i biblijnej (od lat 70-tych publikowała jako Anna Świderkówna). Pisała artykuły m.in. do „Znaku” i „Tygodnika Powszechnego”. Przez ponad 30 lat kierowała Katedrą Papirologii.
Losy rodziny:
Rodzice : Halina z domu Borkowska i Marian Świderek byli inżynierami chemikami, ojciec ponadto profesorem Politechniki Warszawskiej i dyrektorem Instytutu Chemicznego na Żoliborzu. 1 kwietnia 1940 trafił do obozu w Buchenwaldzie, gdzie przebywał 3 lata. Ciężko ranny w czasie Powstania Warszawskiego.2 lutego 1961 roku Anna Świderkówna złożyła prywatny ślub, że - gdy tylko będzie to realne - wstąpi do klasztoru. Po śmierci matki ślub można było zrealizować - w 1978 roku wstąpiła do benedyktynek w Żarnowcu. Rok później jednak wróciła do Warszawy, ponieważ władze zakonne stwierdziły, że nie ma powołania.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochówku:
Została pochowana 21 sierpnia 2008 na Cmentarzu Powązkowskim (Powązki Cywilne)
Odznaczenia:
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski 2008 r. (pośmiertnie) W 2007 została uhonorowana nagrodą literacką polskiego PEN Clubu im. J. Parandowskiego.
Twórczość:
Autorka m.in. książek:„Rozmowy o Biblii: Nowy Testament” (2000), „Koń, który trafił do historii” (2004), „Rozmowy o Biblii: Opowieści i przypowieści” (2006) , „Nie tylko o Biblii”(2006)
Archiwum Historii Mówionej:
Anna Halina Świderek Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Anna Świderkówna z ciotecznym bratem Leszkiem w 1936 r.

Anna Świderkówna z ciotecznym bratem Leszkiem w 1936 r.

Anna Świderkówna nad papirusami  1966 r.

Anna Świderkówna nad papirusami 1966 r.

Profesor Anna Świderkówna

Profesor Anna Świderkówna

Nasz newsletter