Data urodzenia:
1929-09-04
Imiona rodziców:
Eugeniusz - ...
Wykształcenie do 1944 r. :
Do wybuchy Powstania uczęszczał do Zawodowej Szkoły Drogowej prowadzonej przez oo. Marianów w Lesie Bielańskim (przed wojną Gimnazjum i Liceum Księży Marianów), gdzie oprócz przedmiotów ogólnokształcących wykładane były przedmioty dotyczące budowy dróg: miernictwo, propedeutyka architektury i inne.
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
2 sierpnia udał się z kolegą Wojtkiem Tatarskim na punkt na ul. Kozietulskiego, jednak nikogo już nie zastali z powodu wymarszu oddziałów do Kampinosu. Ok. 8 sierpnia nawiązał kontakt z łączniczką AK przy Zakładzie dla Niewidomych Laskach, Krystyną Skupówną, która poleciła mu zgłosić się do Zofii Skoniecznej ps. Sowa. W tym czasie w Laskach był już kolega z patrolu Andrzeja - Janusz Zabłocki „Żaba”, Andrzej Ścibor-Rylski z gimnazjum księży Marianów, Eugeniusz Wlaź z Bielan i inni chłopcy.
Oddział :
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej, następnie Grupa "Kampinos", d-ca kpt. Józef Krzyczkowski "Szymon", przełożona chłopców na terenie Zakładu dla Ociemniałych w Laskach -
Zofia Skonieczna ps. "Sowa". Łącznik pomiędzy Bielanami a Laskami, ostatni raz przeszedł z Lasek na Bielany 15.09.1944 r.
Szlak bojowy :
Bielany - Kampinos
Losy po Powstaniu :
Gdy powrócił na Bielany, dwa dni później, tj. 17 września 1944 Niemcy zamknęli dzielnicę i ogłosili, że w ciągu dwóch godzin wszyscy mieszkańcy Bielan mają się zgłosić w aleję Zjednoczenia, koło sierocińca „Nasz Dom", a następnie zostaną wysiedleni z Bielan. Wśród nich był Andrzej Sterniński. Zebrani Polacy zostaliśmy uformowani w kolumnę, otoczeni przez Niemców, żandarmów z psami i poprowadzeni do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulagu 121).
Odznaczenia:
Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Złoty Krzyż Zasługi
Miejsce pochówku :
Warszawa, Cmentarz Wojskowy na Powązkach - kwatera A II, rząd 5, grób 12
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego - ewidencja kombatantów, nekrolog prasowy
Archiwum Historii Mówionej: