Pseudonim:
"Kim"
Data urodzenia:
1928-08-16
Data śmierci:
2023-09-05
Funkcja:
łącznik - listonosz
Miejsce urodzenia:
Bydgoszcz
Imiona rodziców:
Wawrzyniec - Wanda z domu Stentka
Wykształcenie do 1944 roku :
Przed wojną był uczniem Szkoły Powszechnej przy Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy. Tam też należał od 1937 roku do drużyny zuchowej. W Warszawie kontynuował naukę na tajnych kompletach gimnazjum Niklewskiego przy ul. Złotej 58.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Szare Szeregi - Blok Reduta (hufiec Wola). Do konspiracji wprowadzony w kwietniu 1942 roku przez kolegę szkolnego Mieczysława Gruszczyńskiego „Belinę". Przysięgę składał w szkole niedaleko ul. Leszno, przed komendantem hufca, Jerzym Bonawenturą Dargielem ps. Henryk, Jimmy, Kali, Juda (1917-1973).
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Zielna 15
Miejsce koncentracji na godzinę W:
Punkt kontaktowy w Wilanowie - o godz. 16:30 wraz z kolegami z drużyny Mieczysławem Gruszczyńskim „Beliną” i Ireneuszem Tazbirem wyruszyli rowerami do Wilanowa, jednak z powodu trwających już walk nie udało im się dotrzeć na wyznaczone miejsce koncentracji. Dotarli do Sadyby, gdzie po 2-3 dniach rozdzielili się - Mietek Gruszczyński udał się na Mokotów (walczył w „Baszcie - batalion "Olza" - kompania O-2 ppor. "Withala"), zaś Andrzej Jakubowski i Irek Tazbir udali się w kierunku ul. Chełmskiej.
Oddział:
Harcerska Poczta Polowa
Dzielnica:
Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną
Losy po wojnie:
Członek Związku Powstańców Warszawskich, mieszkał we Wrocławiu
Informacje dodatkowe - losy rodziny :
Jego ojciec Wawrzyniec Jakubowski był rzemieślnikiem i pracował na Woli. Po wybuchu Powstania został zabrany przez Niemców i wywieziony do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz. Zginął w KL Natzweiler (Vaihingen) 28 lutego 1945 r. Syn widział go po raz ostatni w dniu 1.08.1944. Starszy brat Andrzeja - Marian Jakubowski „Stępnowski”, „Marian" (1922-2008) był żołnierzem 4 kompanii zgrupowania ”Bartkiewicz„. Po wyzwoleniu z obozu jenieckiego pozostał na Zachodzie, a następnie wyemigrował do Australii.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego, informację o śmierci zgłoszono za pośrednictwem Działu Kombatanta MPW
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fot. BohaterON, 2021

Fot. BohaterON, 2021

Nasz newsletter