Pseudonim:
"Filozof"
Data urodzenia:
1924-02-22
Data śmierci:
2022-12-02
Funkcja:
-
Stopień:
kapral podchorąży
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Michał - Jadwiga z domu Strzałkowska
Wykształcenie:
W 1942 r. rozpoczął studia lekarskie w Szkole Zaorskiego w Warszawie
Udział w konspiracji 1939-1944:
Narodowa Organizacja Wojskowa (NOW) - Armia Krajowa (AK) - batalion "Gustaw" - kompania "Grażyna"
Praca przed Powstaniem:
Od 1943 r. asystent - demonstrator anatomii w Szkole Zaorskiego.
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Harnaś" - kompania "Grażyna" - III pluton
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Rodzeństwo walczące w Powstaniu Warszawskim:
Młodszy brat Witold ps. ”Jeleń" był żołnierzem II plutonu 1. kompanii „Maciek” batalionu „Zośka”
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną
Losy po wojnie:
Po Powstaniu Warszawskim przeniósł się do Krakowa. W 1948 r. ukończył studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1949 r. uzyskał doktorat, w 1961 r. stopień doktora habilitowanego, w 1970 r. tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1980 r. profesora zwyczajnego. Pracował kolejno w Zakładzie Anatomii Prawidłowej i Zakładzie Farmakologii Wydziału Lekarskiego U.J. W 1950 r. został powołany do wojska i pracował przede wszystkim jako wykładowca farmakologii. W 1957 r. po zwolnieniu z wojska objął stanowisko pierwszego kierownika Zakładu Farmakologii AM w Białymstoku. Stworzył tam Badawczy Ośrodek Radiobiologiczny. W 1969 r. został służbowo przeniesiony na stanowisko kierownika Zakładu Farmakologii Instytutu Leków w Warszawie. W 1983 r. powołany na stanowisko dyrektora naczelnego Instytutu Leków, pełnił tę funkcję do 1991 r. W 1992 r. objął funkcję kierownika Zakładu Farmakologii Instytutu Farmaceutycznego, którą pełnił do 1995 r.
Odznaczenia:
Krzyż Kawalerski i Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Warszawski Krzyż Powstańczy (09.05.1990), Krzyż Armii Krajowej (15.04.1997), Medal za zasługi Parlamentu Europejskiego i in.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Danysz Andrzej „Filozof”, zasób Pokoju Kombatanta MPW archiwum prywatne A. Danysza, informację o śmierci przekazało Środowisko Byłych Żołnierzy Batalionów „Gustaw„- ”Harnaś„. Ilustracje: zdjęcie współczesne pochodzi z serii portretów Powstańców Warszawskich wykonanych w ramach projektu „1944/70/2014” realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013.
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Michał i Jadwiga Danysz z synami. Archiwum rodzinne Andrzeja Danysza.

Michał i Jadwiga Danysz z synami. Archiwum rodzinne Andrzeja Danysza.

Fotografia z Powstania Warszawskiego. Grupa żołnierzy i sanitariuszek z kompanii "Grażyna" Batalionu "Harnaś" w podwórzu domu przy ulicy Mazowieckiej 4. W grupie stojących po lewej, od lewej: kpr. pchor. Tadeusz Treszczanowicz "Szadis", NN, kpr. pchor. Ryszard Benedykciński "Niesiołowski". Wśród siedzących po lewej, w okularach, kpr. pchor. Andrzej Danysz "Filozof". Fot. ze zbiorów  Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IN/3268

Fotografia z Powstania Warszawskiego. Grupa żołnierzy i sanitariuszek z kompanii "Grażyna" Batalionu "Harnaś" w podwórzu domu przy ulicy Mazowieckiej 4. W grupie stojących po lewej, od lewej: kpr. pchor. Tadeusz Treszczanowicz "Szadis", NN, kpr. pchor. Ryszard Benedykciński "Niesiołowski". Wśród siedzących po lewej, w okularach, kpr. pchor. Andrzej Danysz "Filozof". Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IN/3268

Okres Powstania. Andrzej Danysz, drugi od lewej, wśród kolegów z oddziału. Archiwum A.Danysza / SPPW1944.

Okres Powstania. Andrzej Danysz, drugi od lewej, wśród kolegów z oddziału. Archiwum A.Danysza / SPPW1944.

Andrzej Danysz z ojcem i bratem. Archiwum rodzinne A. Danysza

Andrzej Danysz z ojcem i bratem. Archiwum rodzinne A. Danysza

Andrzej Danysz  z żoną Wiesławą Dec. Zdjęcie ślubne. Archiwum rodzinne A. Danysza.

Andrzej Danysz z żoną Wiesławą Dec. Zdjęcie ślubne. Archiwum rodzinne A. Danysza.

Zdjęcie z serii portretów Powstańców Warszawskich wykonanych w ramach projektu "1944/70/2014" realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013.

Zdjęcie z serii portretów Powstańców Warszawskich wykonanych w ramach projektu "1944/70/2014" realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013.

Nasz newsletter