Maciej Czapliński: album "Powojenna Warszawa: pamięć i odbudowa "

Maciej Czapliński: album "Powojenna Warszawa: pamięć i odbudowa " (319)

Prezentowany zbiór pochodzi z albumu fotografii wykonanych po 1945 r. przez fotografa-amatora, pana Macieja Czaplińskiego.

Urodzony w 1935 r. w Warszawie. W momencie wybuchu Powstania Warszawskiego mieszkał z matką przy ul. Bielańskiej 9. Wraz z innymi mieszkańcami Starego Miasta szukali schronienia min. na ul. Długiej 27, w klasztorze dominikanów przy ul. Freta a następnie na ul. Brzozowej.  Po kapitulacji zostali wyprowadzeni do obozu przejściowego w Pruszkowie. Po 1945 r. powrócił do Warszawy. Był członkiem 105 Warszawskiej Drużyny Harcerzy im. R. Traugutta. Po 1953 r. razem z rodzicami zamieszkał na Starym Mieście przy ul. Szeroki Dunaj. W latach 50. wyjechał do Gdańska, do Technikum Budowy Okrętów (obecnie Szkoły Okrętowe i Techniczne Conradinum). Następnie powrócił do Warszawy, gdzie ukończył studia na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Warszawskiej.
Zmarł w Warszawie w 2007 r.

Album zawiera 319 zdjęć wykonanych po wojnie w latach 40. i 50. Wśród fotografii znajduje się ciekawy zbiór ukazujący warszawskie miejsca pamięci, często w swojej pierwotnej formie, zanim zostały zastąpione znanymi dziś warszawiakom tablicami zaprojektowanymi przez rzeźbiarza Karola Tchorka, oraz sceny z cmentarza wojskowego na Powązkach. Autor upamiętnił też niektóre z widocznych jeszcze w latach 40. antyniemieckich napisów z okresu wojny i Powstania Warszawskiego, jak. np. „Pawiak Pomścimy”. Wśród miejsc uwiecznionych na fotografiach znajdują się również te związane z dzieciństwem autora: pozostałości kamienicy przy Bielańskiej 9 i zniszczone zabudowania w jej okolicy, czy też ruiny klasztoru dominikanów i kościoła św. Jacka przy ul. Freta. Wartościową częścią albumu są fotografie zniszczonego Starego Miasta i rumowisko po wysadzonym w powietrze Zamku Królewskim. Dalsze karty albumu wypełniają zdjęcia pokazujące rozmaite aspekty odbudowy Warszawy – odrestaurowane Stare Miasto, wzniesione od podstaw osiedle Mariensztat, odbudowane warszawskie kościoły, odsłonięcie zrekonstruowanego pomnika Chopina.

Album fotografii pana Macieja Czaplickiego został podarowany Muzeum w listopadzie 2024 r. przez wdowę, panią Jolantę Czaplińską.

Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie

Pomóż uzupełnić bazę ofiar cywilnych