Muzeum Powstania Warszawskiego rozwija projekt „Korzenie Pamięci”, którego celem jest pielęgnowanie pamięci o Powstańcach Warszawskich.
To inicjatywa, która została zainaugurowana w 2021 roku i staje się kluczowym elementem realizacji długofalowej misji Muzeum. Chcemy tworzyć społeczność potomków Powstańców Warszawskich, która podejmuje „sztafetę pokoleń” – opiekunów wspomnień, marzeń i wartości przekazywanych przez Powstańców.
Działalność Muzeum i obchody rocznic Powstania Warszawskiego zawsze były przede wszystkim spotkaniem z Powstańcami — uczestnikami i świadkami historii. Każda rozmowa, każda uroczystość, każde wydarzenie pozwalały obcować z ich męstwem, mądrością, życzliwością, siłą i pogodą ducha. Zawsze wiedzieliśmy, że możemy liczyć na ich wsparcie, a przede wszystkim na ich obecność. Czas jednak płynie nieubłaganie – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Musimy zmierzyć się z tym, co nieuchronne. Powstańcy gasną na naszych oczach, a misją całego zespołu Muzeum Powstania Warszawskiego jest nie dopuścić, by zgasła również pamięć o ich życiu, dokonaniach, marzeniach – dodaje dyrektor. Dlatego Muzeum zaprasza potomków Powstańców Warszawskich, by pielęgnować wspomnienia o swoich babciach, dziadkach, o tym jakie były ich zwyczaje, rytuały, zasady, jakie mądrości i prawdy w sobie nosili, czego się bali, czego pragnęli, o czym marzyli, i dlaczego poszli walczyć.
Do udziału w projekcie „Korzenie Pamięci” zapraszamy potomków Powstańców Warszawskich: dzieci, wnuków, prawnuków, krewnych – wszystkich, którzy mają pragnienie, by pielęgnować pamięć o swoich przodkach i dzielić się historiami, wspomnieniami i opowieściami o tym, jak w ich rodzinach zmaterializowało się marzenie o życiu w wolnym kraju.
Pierwszymi potomkami powstańców, którzy zgodzili się wziąć udział w akcji „Korzenie pamięci”, są: Aleksandra Kaiper-Miszułowicz, Szymon Majewski, Karolina Korwin-Piotrowska, Anna Warzyńska, Jan Emil Młynarski, Krystyna Nowacka, Małgorzata Lenczewska, Łukasz Garlicki, Tomasz Hipsz, Marta Oleksy, Michał Bigoszewski, Aleksandra Gołąbek i wielu innych.
„Korzenie Pamięci” to szereg inicjatyw, budujących społeczność potomków Powstańców Warszawskich:
Muzeum zaprasza wnuki i dzieci Powstańców Warszawskich, by nagrać z nimi wywiady o ich przodkach. O tym jakie były ich zwyczaje, rytuały, zasady, jakie mądrości i prawdy w sobie nosili, czego się bali, czego pragnęli, o czym marzyli i dlaczego poszli walczyć.
Dotychczasowe rozmowy:
list=PLWxxS6ji7P26kj7q_Xkt86W02hK_ajC5g" videotitle="" placement=""]
Muzeum we współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy organizuje cykliczne wydarzenia, podczas których przy nowo posadzonych drzewach odsłaniane są tabliczki upamiętniające Powstańców Warszawskich.
Dotychczasowe wydarzenia w Parku Powstańców Warszawy: https://www.1944.pl/artykul/korzenie-pamieci-sadzimy-drzewa-pami,5234.html
Muzeum zaprasza do włączenia się w obchody rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego. Ten szczególny czas chcemy dzielić z członkami społeczności „Korzenie Pamięci”.
Organizowane raz w roku nieformalne spotkania w charakterze pikniku w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Chcemy poznawać się bliżej, wymieniać opowieściami i wspomnieniami, a przede wszystkim wspólnie spędzać czas w miejscu szczególnie ważnym dla rodziców, dziadków, pradziadków i krewnych uczestników „Korzenie Pamięci”. Aby wziąć udział w projekcie, należy wypełnić zgłoszenie dostępne pod adresem: https://www.1944.pl/artykul/korzenie-pamieci-.-ankieta-czlonka-rodzin,5134.html. Zapraszamy również do kontaktu mailowego pod adresem: korzeniepamieci@1944.pl