3. edycja gry terenowej „Labirynt’44”: „W” znaczy wolność

80. rocznica

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza rodziny z dziećmi do udziału w grze plenerowej „Labirynt 44”, łączącej elementy zagadek edukacyjnych, escape roomu oraz rekonstrukcji historycznej z udziałem aktorów i statystów. Gracze będą się poruszać po zrekonstruowanym fragmencie przedwojennego Śródmieścia Warszawy, szukać skrytek, łamać szyfry, rozwiązywać zadania i zagadki. Wątkiem głównym tegorocznej edycji będą postacie samych Powstańców.

 

80 lat po wybuchu Powstania Warszawskiego w przestrzeni miejskiej jest wiele śladów wydarzeń, które rozegrały się w sierpniu i wrześniu 1944 roku. Wiele jest znanych miejsc, ale są też takie, które mijamy na co dzień i nawet nie jesteśmy świadomi ich powstańczej historii. Dzięki  udziałowi w grze „Labirynt’44” uczestnicy mogą je odkryć, lepiej poznać historię Warszawy oraz spędzić wartościowy czas z najbliższymi na zabawie i wspólnym łamaniu szyfrów.

W tym roku gra będzie miała dwa etapy. Najpierw odbędzie się etap miejski, który startuje już 3 lipca. Następnie etap stacjonarny, który rozegra się 4 sierpnia w Hali B przy ul. Włościańkiej 52.

Wzięcie udziału we wszystkich etapach gry nie jest warunkiem koniecznym. Można wybrać jedno z zadań etapu I, różnią się one stopniem trudności i rodzajem zadań do wykonania.

ETAP MIEJSKI

Żeby wziąć udział w etapie miejskim należy pobrać zadania ze strony www.labirynt44.1944.pl i po ich rozwiązaniu wysłać odpowiedzi na adres labirynt@1944.pl. Zadania dla graczy zostaną opublikowane na stronie przez 3 kolejne środy lipca, tj. 3, 10 i 17 lipca. Na rozwiązanie zagadek i nadesłanie odpowiedzi gracz będzie miał czas do końca danego tygodnia, tj. odpowiednio 7, 14 i 21 lipca.

Za rozwiązanie wszystkich zadań z danego tygodnia gracz otrzyma maksymalnie 10 pkt. Jeżeli weźmie udział także w grze 4 sierpnia, liczba punktów zdobyta w etapie miejskim będzie dodana do ogólnej puli punktów zdobytych przez jego drużynę.  

4 - 7 lipca: Ślady Powstania. Zagadki.

Na terenie Śródmieścia ułożonych zostanie 10 zagadek w miejscach związanych z Powstaniem Warszawskim.

11 - 14 lipca: Ślady wojny. Muzea.

W tym tygodniu będą do rozwiązania zagadki w kilku muzeach w Warszawie, związanych z tematyką wojenną.

18-21 lipca: Bez śladu. Zadanie fotograficzne.

Na graczy czekało będzie zadanie fotograficzne. Na podstawie 10 specjalnie przygotowanych zdjęć, gracze będą musieli odnaleźć lokalizację i wykonać zdjęcie z możliwie jak najbardziej zbliżonej perspektywy, co fotografia historyczna.

ETAP STACJONARNY: GRA GŁÓWNA

4 sierpnia w zabytkowej Hali B Miejskich Zakładów Autobusowych odbędzie się Gra Główna, czyli etap stacjonarny, który jest jednym z największych projektów edukacyjnych realizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego. To gra, której scenariusz oparty jest na kanwie wojennych wydarzeń i oryginalnych wspomnień Powstańców, zebranych przez Archiwum Historii Mówionej. Tak jak w poprzednich latach, gracze będą poruszać się po tytułowym „labiryncie” zbudowanym z płotów budowlanych, na których zawisną wydruki wielkoformatowe z wizerunkami kamienic. Będą ustawione tak, jak wyglądała siatka ulic przedwojennego Śródmieścia Warszawy. W nich ukryto kilkadziesiąt skrytek i kilka specjalnych pokoi z zadaniami. Uczestnicy podzieleni zostaną na 6 tur, a każda z nich przewiduje możliwość startu dla 120 osób. Wątkiem głównym tegorocznej edycji będą postacie samych Powstańców, dlatego każdy pokój zagadek poświęcony zostanie innemu Bohaterowi, a zadania prowadzące do danego pokoju będą dotyczyć tej konkretnej postaci, której tożsamość uczestnicy poznają dopiero po wejściu do danego pokoju.

Na graczy będzie czekać 8 pokoi zagadek. Do każdego pokoju prowadzić będzie 6 zagadek, które przygotowane zostaną na podstawie wspomnień danego bohatera i dodatkowo zaszyfrowane różnymi kodami, kalamburami itp.

 

Zobacz także

Nasz newsletter