Fotografia z okresu międzywojennego. Warszawa, Śródmieście. Uroczystość odsłonięcia pomnika Lotnika na pl. Unii Lubelskiej. Widok w kierunku Pola Mokotowskiego. Sekretarz Komitetu Wykonawczego Budowy Pomnika, kpt. Zygfryd Piątkowski, odczytuje akt erekcyjny pomnika.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/6701Data wykonania: 11 listopada 1932Autor zdjęcia: Władysław Toczyłowski Źródło: MPW
Fotografia z okresu międzywojennego. Warszawa, Śródmieście. Uroczystość odsłonięcia pomnika Lotnika na pl. Unii Lubelskiej. Prezydent RP Ignacy Mościcki i Edward Wittig, twórca pomnika, przechodzą wokół monumentu. Widok w kierunku południowym. Po prawej rogatka mokotowska.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/6702Data wykonania: 11 listopada 1932Autor zdjęcia: Władysław Toczyłowski Źródło: MPW
Fotografia z okresu międzywojennego. Warszawa, Śródmieście. Uroczystość odsłonięcia pomnika Lotnika na pl. Unii Lubelskiej. Prezydent RP Ignacy Mościcki składa wieniec pod pomnikiem.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/6703Data wykonania: 11 listopada 1932Autor zdjęcia: Władysław Toczyłowski Źródło: MPW
Fotografia z okresu międzywojennego. Warszawa, Śródmieście. Uroczystość odsłonięcia pomnika Lotnika na pl. Unii Lubelskiej. Składanie wieńców. W tle po prawej kamienica Adama Bromke przy ul. Bagatela 14 róg al. Szucha 2. Po lewej wylot al. Szucha.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/6704Data wykonania: 11 listopada 1932Autor zdjęcia: Władysław Toczyłowski Źródło: MPW
Fotografia z okresu międzywojennego. Warszawa, Śródmieście. Uroczystość odsłonięcia pomnika Lotnika na pl. Unii Lubelskiej. Składanie wieńców.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/6705Data wykonania: 11 listopada 1932Autor zdjęcia: Władysław Toczyłowski Źródło: MPW
Fotografia z okresu międzywojennego. Warszawa, Śródmieście. Uroczystość odsłonięcia pomnika Lotnika na pl. Unii Lubelskiej. Składanie wieńców.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/6706Data wykonania: 11 listopada 1932Autor zdjęcia: Władysław Toczyłowski Źródło: MPW
Fotografia z okresu międzywojennego. Warszawa, Śródmieście. Uroczystość odsłonięcia pomnika Lotnika na pl. Unii Lubelskiej. Składanie wieńców. W głębi wylot al. Szucha. Po prawej kamienica Adama Bromke przy ul. Bagatela 14 róg al. Szucha 2.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/6707Data wykonania: 11 listopada 1932Autor zdjęcia: Władysław Toczyłowski Źródło: MPW
Fotografia z okresu międzywojennego. Warszawa, Śródmieście. Uroczystość odsłonięcia pomnika Lotnika na pl. Unii Lubelskiej. Składanie wieńców. Po lewej kamienica Adama Bromke przy ul. Bagatela 14 róg al. Szucha 2. Po prawej wylot ul. Bagatela.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/6708Data wykonania: 11 listopada 1932Autor zdjęcia: Władysław Toczyłowski Źródło: MPW
Fotografia z okresu międzywojennego. Warszawa, Śródmieście. Uroczystość odsłonięcia pomnika Lotnika na pl. Unii Lubelskiej. Koniec uroczystości. Po prawej kamienica Adama Bromke przy ul. Bagatela 14 róg al. Szucha 2. W głębi wylot al. Szucha.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/6709Data wykonania: 11 listopada 1932Autor zdjęcia: Władysław Toczyłowski Źródło: MPW
Fotografia z okresu międzywojennego. Warszawa, Stare Miasto. 250. rocznica odsieczy wiedeńskiej. Powitanie prezydenta RP Ignacego Mościckiego. W tle kamienica przy ul. Miodowej 14. Od prawej biskup polowy Józef Gawlina.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/6710Data wykonania: 17 września 1933Autor zdjęcia: Władysław Toczyłowski Źródło: MPW
Fotografia z okresu międzywojennego. Warszawa, Stare Miasto. 250. rocznica odsieczy wiedeńskiej. Powitanie prezydenta RP Ignacego Mościckiego z biskupem polowym Józefem Gawliną. W tle kamienica przy ul. Miodowej 14.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/6711Data wykonania: 17 września 1933Autor zdjęcia: Władysław Toczyłowski Źródło: MPW
Fotografia z okresu międzywojennego. Warszawa, Stare Miasto. 250. rocznica odsieczy wiedeńskiej. Powitanie prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Od lewej pierwszy Władysław Jaroszewicz komisarz rządu RP na Miasto Stołeczne Warszawę, trzeci gen. Felicjan Sławoj Składkowski, czwarty kpt. Zygmunt Gużewski, dalej biskup polowy Józef Gawina. W tle kamienica przy ul. Miodowej 14 i wylot ul. Kapitulnej.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/6712Data wykonania: 17 września 1933Autor zdjęcia: Władysław Toczyłowski Źródło: MPW
Urodził się w 1898 roku w Warszawie jako syn Katarzyny i Józefa, właścicieli młyna na Powiślu.
12 października 1916 roku wstąpił do Związku Zawodowego Fotografów Królestwa Polskiego; zachowana legitymacja dokumentuje opłacanie składek do roku 1922. Współpracował z Ajencją Prasowo-Fotograficzną „Propaganda” Mariana Fuksa działającą dla MSW, co potwierdza zaświadczenie z 1925 roku. 22 czerwca 1930 roku wziął ślub z Heleną Zagajewską. Ceremonia odbyła się w kościele pw. Wszystkich Świętych na pl. Grzybowskim. Mieli dwie córki, Irenę i Marię. Toczyłowski zainteresował fotografią swojego zięcia, męża Marii, i został jego nauczycielem. Starsza córka umarła wkrótce po wojnie.
Do wybuchu wojny Toczyłowski pracował jako elektrotechnik w Teatrze Rozmaitości. Nie porzucił jednak swojej pasji. Zachowały się fotografie z września 1939 r., na których utrwalił najpierw przygotowania do obrony Warszawy, potem zniszczenia stolicy wskutek nalotów bombowych.
Podczas okupacji pracował w prywatnym zakładzie fotograficznym w Sochaczewie. Nie brał udziału w Powstaniu Warszawskim, natomiast udokumentował obchody jego pierwszych rocznic.
Ulubionym aparatem Toczyłowskiego była Leica; aparatem własnej konstrukcji robił efektowne zdjęcia panoramiczne. Od 1946 do śmierci w 1968 roku fotograf pracował w Teatrze Polskim, prywatnie utrwalając na kliszy przedstawienia i występujących w nich aktorów. Pochowany w grobie rodzinnym na Starych Powązkach.
Władysław Toczyłowski pozostawił po sobie zróżnicowany zbiór negatywów, w również szklanych, odbitek pozytywowych, oraz kilkanaście klatek filmu kolorowego.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie