Fotografia z okresu międzywojennego. Gdynia. Uroczyste obchody Święta Morza. Gołębie wypuszczone po mszy świętej odprawionej na molo Rybackim, przy Basenie Prezydenta.
Na drugim planie widoczne drewniane molo (obecnie w tym miejscu Molo Południowe, za nim Dom Marynarza Marynarki Wojennej, a za nim wille na Kamiennej Górze.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/6617Data wykonania: 29 czerwca 1933Autor zdjęcia: Władysław Toczyłowski Źródło: MPW
Fotografia z okresu międzywojennego. Gdynia. Uroczyste obchody Święta Morza. Wypuszczanie gołębi.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/6618Data wykonania: 29 czerwca 1933Autor zdjęcia: Władysław Toczyłowski Źródło: MPW
Fotografia z okresu międzywojennego. Gdynia. Uroczyste obchody Święta Morza. Wypuszczanie gołębi.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/6619Data wykonania: 29 czerwca 1933Autor zdjęcia: Władysław Toczyłowski Źródło: MPW
Fotografia z okresu międzywojennego. Gdynia, budynek Dowództwa Marynarki Wojennej RP przy ul. Waszyngtona 44. Uroczyste obchody Święta Morza.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/6620Data wykonania: 29 czerwca 1933Autor zdjęcia: Władysław Toczyłowski Źródło: MPW
Fotografia z okresu międzywojennego. Gdynia. Uroczyste obchody Święta Morza. Defilada na ul. 10 Lutego. Przejście honorowych gości. Po lewej fragment gmachu poczty przy ul. 10 Lutego 10. Drugi od lewej biskup chełmiński Stanisław Okoniewski.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/6621Data wykonania: 29 czerwca 1933Autor zdjęcia: Władysław Toczyłowski Źródło: MPW
Fotografia z okresu międzywojennego. Gdynia. Uroczyste obchody Święta Morza. Trybuna przy ul. 10 Lutego.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/6622Data wykonania: 29 czerwca 1933Autor zdjęcia: Władysław Toczyłowski Źródło: MPW
Fotografia z okresu międzywojennego. Gdynia. Uroczyste obchody Święta Morza. Trybuna przy ul. 10 Lutego.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/6623Data wykonania: 29 czerwca 1933Autor zdjęcia: Władysław Toczyłowski Źródło: MPW
Fotografia z okresu międzywojennego. Gdynia. Uroczyste obchody Święta Morza. Defilada na ul. 10 Lutego. Przejazd kawalerii.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/6624Data wykonania: 29 czerwca 1933Autor zdjęcia: Władysław Toczyłowski Źródło: MPW
Fotografia z okresu międzywojennego. Gdynia. Uroczyste obchody Święta Morza. Defilada na ul. 10 Lutego. Przejazd kawalerii.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/6625Data wykonania: 29 czerwca 1933Autor zdjęcia: Władysław Toczyłowski Źródło: MPW
Fotografia z okresu międzywojennego. Gdynia. Uroczyste obchody Święta Morza. Defilada na ul. 10 Lutego. Przejazd kawalerii.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/6626Data wykonania: 29 czerwca 1933Autor zdjęcia: Władysław Toczyłowski Źródło: MPW
Fotografia z okresu międzywojennego. Gdynia. Uroczyste obchody Święta Morza. Defilada na ul. 10. Lutego. Przejście orkiestry marynarki wojennej.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/6627Data wykonania: 29 czerwca 1933Autor zdjęcia: Władysław Toczyłowski Źródło: MPW
Fotografia z okresu międzywojennego. Gdynia. Uroczyste obchody Święta Morza. Defilada na ul. 10-ego Lutego. Przemarsz marynarki wojennej.
Widok ze skrzyżowania z ul. Władysława IV, po lewej kamienice pod obecnymi numerami 19 i nr 21. Po prawej willa przy ul. 10-ego lutego 18.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/6628Data wykonania: 29 czerwca 1933Autor zdjęcia: Władysław Toczyłowski Źródło: MPW
Urodził się w 1898 roku w Warszawie jako syn Katarzyny i Józefa, właścicieli młyna na Powiślu.
12 października 1916 roku wstąpił do Związku Zawodowego Fotografów Królestwa Polskiego; zachowana legitymacja dokumentuje opłacanie składek do roku 1922. Współpracował z Ajencją Prasowo-Fotograficzną „Propaganda” Mariana Fuksa działającą dla MSW, co potwierdza zaświadczenie z 1925 roku. 22 czerwca 1930 roku wziął ślub z Heleną Zagajewską. Ceremonia odbyła się w kościele pw. Wszystkich Świętych na pl. Grzybowskim. Mieli dwie córki, Irenę i Marię. Toczyłowski zainteresował fotografią swojego zięcia, męża Marii, i został jego nauczycielem. Starsza córka umarła wkrótce po wojnie.
Do wybuchu wojny Toczyłowski pracował jako elektrotechnik w Teatrze Rozmaitości. Nie porzucił jednak swojej pasji. Zachowały się fotografie z września 1939 r., na których utrwalił najpierw przygotowania do obrony Warszawy, potem zniszczenia stolicy wskutek nalotów bombowych.
Podczas okupacji pracował w prywatnym zakładzie fotograficznym w Sochaczewie. Nie brał udziału w Powstaniu Warszawskim, natomiast udokumentował obchody jego pierwszych rocznic.
Ulubionym aparatem Toczyłowskiego była Leica; aparatem własnej konstrukcji robił efektowne zdjęcia panoramiczne. Od 1946 do śmierci w 1968 roku fotograf pracował w Teatrze Polskim, prywatnie utrwalając na kliszy przedstawienia i występujących w nich aktorów. Pochowany w grobie rodzinnym na Starych Powązkach.
Władysław Toczyłowski pozostawił po sobie zróżnicowany zbiór negatywów, w również szklanych, odbitek pozytywowych, oraz kilkanaście klatek filmu kolorowego.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie