Fotografia z okresu międzywojennego. Warszawa, widok z pl. Zamkowego na ul. Nowy Zjazd. Po lewej Zamek Królewski i oficyna saska. W głębi pałac Pod Blachą i kamienice przy ul. Nowy Zjazd 7 i 3.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/6569Data wykonania: ok. 1918 - 1926Autor zdjęcia: Władysław Toczyłowski Źródło: MPW
Fotografia z okresu międzywojennego. Warszawa, pl. Napoleona. Po prawej gmach Poczty Głównej, z rzeźbą czterech gigantów dźwigających globus, usunietą w 1921 roku. Po lewej pomnik Napoleona ustawiony i zdemontowany w 1921 roku.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/6570Data wykonania: 1921Autor zdjęcia: Władysław Toczyłowski Źródło: MPW
Fotografia z okresu międzywojennego. Warszawa, widok z mostu Kierbedzia na Stare Miasto. Na pierwszym planie Koszary Oddziału Zamkowego Prezydenta RP, rozebrane w latach 30 XX w. W głębi Arkady Kubickiego, nad nimi Zamek Królewski. Po prawej wieże katedry pw. św. Jana i kościoła jezuitów.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/6571Data wykonania: 1930- 1935Autor zdjęcia: Władysław Toczyłowski Źródło: MPW
Fotografia panoramiczna z okresu międzywojennego. Warszawa, pl. Trzech Krzyży. Widok z wylotu Al. Ujazdowskich w kierunku Nowego Światu. Na wprost kościół pw. św. Aleksandra.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/6572Data wykonania: 1921 - 1925Autor zdjęcia: Władysław Toczyłowski Źródło: MPW
Fotografia panoramiczna z okresu powojennego. Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście. Widok z wylotu ul. Trębackiej na skwer wokół pomnika Adama Mickiewicza (widoczy częściowo).
Nr inwentarzowy: MPW-IN/6573Data wykonania: lata 60. XX wiekuAutor zdjęcia: Władysław Toczyłowski Źródło: MPW
Fotografia panoramiczna z okresu powojennego. Warszawa, pl. Zamkowy. Widok na Stare Miasto. Po prawej ruiny Zamku Królewskiego i odbudowana Brama Grodzka, w głębi Kolumna Zygmunta. Na barierce tunelu Trasy W-Z transparent reklamujący film "Samson" Andrzeja Wajdy z roku 1961.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/6574Data wykonania: 1961Autor zdjęcia: Władysław Toczyłowski Źródło: MPW
Fotografia panoramiczna z okresu powojennego. Warszawa, widok z pl. Zamkowego na Trasę W-Z. Po lewej pałac Pod Blachą i ruiny Zamku Królewskiego. Po prawej zabudowania Mariensztatu.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/6575Data wykonania: 1961Autor zdjęcia: Władysław Toczyłowski Źródło: MPW
Fotografia panoramiczna z okresu powojennego.. Warszawa, pl. Teatralny. Pomnik Bohaterów Warszawy (Warszawska Nike) przed Teatrem Wielkim.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/6576Data wykonania: 1964 - 1968Autor zdjęcia: Władysław Toczyłowski Źródło: MPW
Fotografia panoramiczna z okresu powojennego. Warszawa, pl. Teatralny, widok w kierunku Trasy W-Z. Na wprost pomnik Bohaterów Warszawy (Warszawska Nike), po prawej Pałac Blanka.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/6577Data wykonania: 1964 - 1968Autor zdjęcia: Władysław Toczyłowski Źródło: MPW
Fotografia panoramiczna z okresu powojennego. Warszawa, pl. Zwycięstwa (dziś pl. marsz. Józefa Piłsudskiego), widok w kierunku zachodnim na Grób Nieznanego Żołnierza i Ogród Saski. Po lewej gmach Zachęty i kopuła kościoła ewangelicko-augsburskiego pw. św. Trójcy. Za nimi Pałac Kultury i Nauki.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/6578Data wykonania: lata 60. XX wiekuAutor zdjęcia: Władysław Toczyłowski Źródło: MPW
Fotografia panoramiczna z okresu powojennego. Warszawa, pl. Bankowy. Widok w kierunku zachodnim. Po prawej pomnik Feliksa Dzierżyńskiego.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/6579Data wykonania: lata 60. XX wiekuAutor zdjęcia: Władysław Toczyłowski Źródło: MPW
Fotografia panoramiczna z okresu powojennego. Warszawa, pl. Na Rozdrożu. Po prawej Al. Ujazdowskie i kamienica Bohdanowicza, dalej wylot ul. Koszykowej. Na wprost wylot al. Wyzwolenia, w głębi wieże kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/6580Data wykonania: lata 60. XX wiekuAutor zdjęcia: Władysław Toczyłowski Źródło: MPW
Urodził się w 1898 roku w Warszawie jako syn Katarzyny i Józefa, właścicieli młyna na Powiślu.
12 października 1916 roku wstąpił do Związku Zawodowego Fotografów Królestwa Polskiego; zachowana legitymacja dokumentuje opłacanie składek do roku 1922. Współpracował z Ajencją Prasowo-Fotograficzną „Propaganda” Mariana Fuksa działającą dla MSW, co potwierdza zaświadczenie z 1925 roku. 22 czerwca 1930 roku wziął ślub z Heleną Zagajewską. Ceremonia odbyła się w kościele pw. Wszystkich Świętych na pl. Grzybowskim. Mieli dwie córki, Irenę i Marię. Toczyłowski zainteresował fotografią swojego zięcia, męża Marii, i został jego nauczycielem. Starsza córka umarła wkrótce po wojnie.
Do wybuchu wojny Toczyłowski pracował jako elektrotechnik w Teatrze Rozmaitości. Nie porzucił jednak swojej pasji. Zachowały się fotografie z września 1939 r., na których utrwalił najpierw przygotowania do obrony Warszawy, potem zniszczenia stolicy wskutek nalotów bombowych.
Podczas okupacji pracował w prywatnym zakładzie fotograficznym w Sochaczewie. Nie brał udziału w Powstaniu Warszawskim, natomiast udokumentował obchody jego pierwszych rocznic.
Ulubionym aparatem Toczyłowskiego była Leica; aparatem własnej konstrukcji robił efektowne zdjęcia panoramiczne. Od 1946 do śmierci w 1968 roku fotograf pracował w Teatrze Polskim, prywatnie utrwalając na kliszy przedstawienia i występujących w nich aktorów. Pochowany w grobie rodzinnym na Starych Powązkach.
Władysław Toczyłowski pozostawił po sobie zróżnicowany zbiór negatywów, w również szklanych, odbitek pozytywowych, oraz kilkanaście klatek filmu kolorowego.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie