Fotografia z okresu okupacji niemieckiej w Warszawie. Stare Miasto. Zamek Królewski zniszczony we wrześniu 1939 r.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2585Data wykonania: 1940-44Autor zdjęcia: Władysław Martyka „Biskup”Źródło: MPW
Fotografia z okresu okupacji niemieckiej w Warszawie. Stare Miasto. Dwie kobiety przed zniszczonym Zamkiem Królewskim.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2586Data wykonania: 1940-44Autor zdjęcia: Władysław Martyka „Biskup”Źródło: MPW
Fotografia z okresu okupacji niemieckiej w Warszawie. Dwie kobiety na gruzach kamienicy przy ul. Krakowskie Przedmieście 73, róg Miodowej 1, zniszczonej we wrześniu 1939. W tle po prawej górna kondygnacja Muzeum Przemysłu i Rolnictwa przy Krakowskim Przedmieściu 66 i zwieńczenie fasady kościoła pw. św. Anny (bernardynów) przy Krakowskim Przedmieściu 68.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2587Data wykonania: 1940-44Autor zdjęcia: Władysław Martyka „Biskup”Źródło: MPW
Fotografia z okresu okupacji niemieckiej w Warszawie. Śródmieście Północne. Dwie kobiety na szczycie zniszczonego domu przy Krakowskim Przedmieściu u zbiegu z Miodową. W tle po lewej widoczny przez otwór okienny szczyt Resursy Obywatelskim przy Krakowskim Przedmieściu 64.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2588Data wykonania: 1940-44Autor zdjęcia: Władysław Martyka „Biskup”Źródło: MPW
Fotografia z okresu okupacji niemieckiej w Warszawie. Śródmieście Północne. Dwie kobiety przy ogrodzeniu otaczającym pomnik Adama Mickiewicza na Krakowskim Przedmieściu.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2589Data wykonania: 1940-44Autor zdjęcia: Władysław Martyka „Biskup”Źródło: MPW
Fotografia z okresu okupacji niemieckiej w Warszawie. Śródmieście Południowe. Dwie kobiety spacerujące alejką w parku Ujazdowskim.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2590Data wykonania: 1940-43Autor zdjęcia: Władysław Martyka „Biskup”Źródło: MPW
Fotografia z okresu okupacji niemieckiej w Warszawie. Powiśle. Władysław Martyka stojący na szczycie muru zniszczonego budynku u zbiegu ulicy Okólnik i Ordynackiej. Ujęcie w kierunku północno-zachodnim. W głębi po prawej kopuła pałacu Staszica, wieże kościoła pw. św. Krzyża i zwieńczenie kościoła wizytek przy Krakowskim Przedmieściu
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2591Data wykonania: 1940-44Autor zdjęcia: Władysław Martyka „Biskup”Źródło: MPW
Fotografia z okresu okupacji niemieckiej w Warszawie. Powiśle. Mężczyzna na rowerze na ulicy Ordynackiej, ujęcie w kierunku wschodnim. Po lewej ruiny kamienic przy Ordynackiej 8 i 6, dalej Dom Miłosierdzia i kaplica sióstr św. Wincentego a Paulo (szarytek) przy Ordynackiej 4. Na wprost w tle konserwatorium muzyczne u zbiegu z ul. Okólnik.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2592Data wykonania: 1940-44Autor zdjęcia: Władysław Martyka „Biskup”Źródło: MPW
Fotografia z okresu okupacji niemieckiej w Warszawie. Powiśle. Mężczyzna siedzący na szczycie muru zniszczonego budynku u zbiegu Okólnik i Ordynackiej. W głębi po prawej wieże kościoła św. Krzyża i kopuła pałacu Staszica przy Krakowskim Przedmieściu.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2593Data wykonania: 1940-44Autor zdjęcia: Władysław Martyka „Biskup”Źródło: MPW
Fotografia z okresu okupacji niemieckiej. Powiśle. Mężczyzna stojący na dachu budynku u zbiegu Okólnik i Ordynackiej. Na dalszym planie pozostałości cyrku przy Okólnik. Ujęcie w kierunku południowo-wschodnim.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2594Data wykonania: 1940-44Autor zdjęcia: Władysław Martyka „Biskup”Źródło: MPW
Fotografia z okresu okupacji niemieckiej. Wola. Władysław Martyka na dachu domu przy ul. Leszno w pobliżu wylotu Orlej. Ujęcie w kierunku wschodnim. W tle po lewej fragmenty kamienic nr 10 i 8.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2600Data wykonania: 1940-44Autor zdjęcia: Władysław Martyka „Biskup”Źródło: MPW
Fotografia z okresu okupacji niemieckiej w Warszawie. Wola. Mężczyzna w ubraniu kominiarza na dachu kamienicy przy ul. Leszno 13. Ujęcie w kierunku północnym. Na dalszym planie, niżej, pałac Działyńskich z zaślepionymi oknami.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/2601Data wykonania: 1940-44Autor zdjęcia: Władysław Martyka „Biskup”Źródło: MPW
Władysław Martyka „Biskup” urodził się. 27 czerwca 1914 r. W konspiracji działał od marca 1940 r., w III Obwodzie Wola Okręgu Warszawa Armii Krajowej. W Powstaniu dołączył do III Zgrupowania „Konrad” na Powiślu. Zginął pierwszego dnia walk w pobliżu budynku Ubezpieczalni Społecznej przy ulicy Smulikowskiego.
Prezentowany zbiór zdjęć Władysława Martyki obejmuje około 400 negatywów, pokazujących Warszawę w okresie okupacji. Martyka fotografował swoich przyjaciół i rodzinę w parkach, na skwerach i ulicach Warszawy, tworząc portret okupowanego miasta. Piętno wojny, widoczne w postaci zniszczeń z walk we wrześniu 1939 r. i obecności wojsk niemieckich, łagodzone jest pozorami normalnego życia.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie