Fotografia z okresu międzywojennego. Skauci francuscy składający wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. W tle widoczni salutujący: harcerz, skauci i ksiądz/skaut. Na horyzoncie fragment budynku Hotelu Europejskiego.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/11439Data wykonania: 14 lipca 1938Autor zdjęcia: Tadeusz Bukowski „Bończa”Źródło: MPW
Fotografia z okresu międzywojennego. Skauci francuscy składający wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. W tle widoczni salutujący skauci i ksiądz/skaut.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/11440Data wykonania: 14 lipca 1938Autor zdjęcia: Tadeusz Bukowski „Bończa”Źródło: MPW
Fotografia z okresu międzywojennego. Skauci z flagami (m.in francuską) przed Grobem Nieznanego Żołnierza po złożeniu wieńca. W tle pomnik księcia Poniatowskiego, hotel Europejski i kamienice przy Krakowskim Przedmieściu.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/11441Data wykonania: 14 lipca 1938Autor zdjęcia: Tadeusz Bukowski „Bończa”Źródło: MPW
Fotografia z okresu międzywojennego. Grupy skautów francuskich przed Grobem Nieznanego Żołnierza, niektórzy oddający hołd salutem rzymskim. W tle widoczna kolumnada pałacu Saskiego.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/11442Data wykonania: 14 lipca 1938Autor zdjęcia: Tadeusz Bukowski „Bończa”Źródło: MPW
Fotografia z okresu międzywojennego. Skauci francuscy salutujący przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego. Wśród nich ksiądz/skaut oddający salut rzymski i salutujący polscy harcerze. Obok niego skauci z flagą francuską, na pierwszym planie skaut z flagą/sztandarem z emblematem organizacji Scouts de France
Nr inwentarzowy: MPW-IN/11443Data wykonania: 14 lipca 1938Autor zdjęcia: Tadeusz Bukowski „Bończa”Źródło: MPW
Fotografia z okresu międzywojennego. Grupa francuskich skautów przy Grobie Nieznanego Żołnierza, w momencie dokonywania wpisu do księgi pamiątkowej. Wśród skautów oficer Wojska Polskiego. Wpisu dokonuje Tony de Franc[...].
W tle widoczny Hotel Europejski, pomnik księcia Józefa Poniatowskiego, gmach Sądów Wojskowych przy pl. Piłsudskiego.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/11444Data wykonania: 14 lipca 1938Autor zdjęcia: Tadeusz Bukowski „Bończa”Źródło: MPW
Fotografia z okresu międzywojennego. Skaut francuski (Tony de Franc[...]) dokonujący wpisu do księgi pamiątkowej Grobu Nieznanego Żołnierza. Obok niego widoczny ksiądz/skaut.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/11445Data wykonania: 14 lipca 1938Autor zdjęcia: Tadeusz Bukowski „Bończa”Źródło: MPW
Fotografia z okresu międzywojennego. Francuski ksiądz/skaut dokonujący wpisu do księgi pamiątkowej Grobu Nieznanego Żołnierza. W tle widoczni inni skauci.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/11446Data wykonania: 14 lipca 1938Autor zdjęcia: Tadeusz Bukowski „Bończa”Źródło: MPW
Fotografia z okresu międzywojennego. Skaut (francuski?) stojący przy autobusie na pl. Piłsudskiego. W tle Hotel Europejski.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/11447Data wykonania: 14 lipca 1938Autor zdjęcia: Tadeusz Bukowski „Bończa”Źródło: MPW
Fotografia z okresu międzywojennego. Skauci francuscy siedzący w autobusie marki PZInż. Zawrat.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/11448Data wykonania: 14 lipca 1938Autor zdjęcia: Tadeusz Bukowski „Bończa”Źródło: MPW
Fotografia z okresu międzywojennego. Trzech francuskich księży/skautów i polski harcerz przy Grobie Nieznanego Żołnierza. W tle Hotel Europejski i gmach Sądów Wojskowych przy pl. Piłsudskiego.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/11449Data wykonania: 14 lipca 1938Autor zdjęcia: Tadeusz Bukowski „Bończa”Źródło: MPW
Fotografia z okresu międzywojennego. Grupa skautek i skautów przed wejściem do Związku Propagandy Turystycznej m.st. Warszawy w nieustalonej lokalizacji.
[RM] Być może jest to narożnik Teatru Wielkiego - okna od strony ul. Wierzbowej.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/11450Data wykonania: 14 lipca 1938Autor zdjęcia: Tadeusz Bukowski „Bończa”Źródło: MPW
Tadeusz Bukowski urodził się 22 kwietnia 1909 r. w Warszawie. W wieku 19 lat rozpoczął pracę jako nauczyciel, jednak od początku jego największą pasją była fotografia. Prowadził szkolne kółka fotograficzne, a jego działalność w ruchu harcerskim również była związana z tą dziedziną. W 1927 r. został członkiem Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. W 1939 r. ożenił się Haliną Glińską. W okresie okupacji był zaangażowany w działalność konspiracyjną – sporządzał dokumentację fotograficzną nie tylko zniszczeń i okupacyjnych realiów, ale też ruchów wojsk niemieckich. W powstaniu warszawskim należał do Batalionu „Wigry” i jako fotoreporter z równą pieczołowitością dokumentował walkę, co powstańczą codzienność. 12 września dostał się do niewoli i opuścił miasto z ludnością cywilną. Po wojnie Bukowscy mieszkali na Mokotowie; 1946 r. Halina zmarła. Owdowiały Bukowski od 1948 r. pracował jako fotoreporter, a następnie na stanowisku kierownika Działu Fotografii w Instytucie Wydawniczym „Nasza Księgarnia”. Był szczegółowo prześwietlany przez władze komunistyczne. W 1958 r. otrzymał tytuł artysty prestiżowej Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej. Pierwszą indywidualną wystawę, prezentującą zdjęcia z Powstania, udało mu się zorganizować dopiero w 1979 r. Zmarł rok później w Warszawie. 18 stycznia 1981 r., już po śmierci artysty, otwarto w galerii Kordegarda przygotowaną według jego koncepcji wystawę Warszawa trzydziestych lat.
Świadectwo doskonałego warsztatu i fotoreporterskiej wrażliwości, ale też głębokiej miłości do miasta, w którym się wychował, walczył i do którego powrócił po wojnie. Na zdjęciach z okresu międzywojnia widać stolicę tętniącą życiem i dumną. Są na nich zarówno podniosłe wydarzenia, jak i codzienne życie miasta. Ten rozdział kończy niepokojący akcent: kopanie rowów przeciwlotniczych – zapowiedź nowej epoki w dziejach miasta. Potem przychodzą zdjęcia okupacyjne: od pierwszych zniszczeń aż po pospieszne opuszczanie miasta przez Niemców pod koniec lipca 1944 r. Następne są fotografie powstańcze, przy czym Bukowski z taką samą pieczołowitością zapisywał sceny przygotowania do walki i Powstańców w akcji, co codzienność walczącej Warszawy. Ostatni rozdział to zdjęcia powojenne – zapis zniszczeń, ale też miasta, w którym wola życia wygrała z wojenną traumą.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie