Grodzisk Mazowiecki, okres powojenny. Ryszard Witkowski pozujący do zdjęcia z bronią wśród porzuconego niemieckiego sprzętu artyleryjskiego.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/3172Data wykonania: marzec 1945Autor zdjęcia: Ryszard Witkowski „Romuald”, „Orliński”Źródło: MPW
Warszawa powojenna. Śródmieście Południowe. Radziecki plakat propagandowy przy ul. Kruczej (?).
Nr inwentarzowy: MPW-IN/3173Data wykonania: luty 1945Autor zdjęcia: Ryszard Witkowski „Romuald”, „Orliński”Źródło: MPW
Warszawa powojenna, dokumentacja zniszczeń. Śródmieście Południowe. Ul. Bracka w kierunku pl. Trzech Krzyży. Na wprost ocalała wieża kościoła św. Aleksandra.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/3174Data wykonania: luty 1945Autor zdjęcia: Ryszard Witkowski „Romuald”, „Orliński”Źródło: MPW
Warszawa powojenna, dokumentacja zniszczeń. Śródmieście Południowe. Pozostałości kościoła św. Aleksandra i wsch. pierzei pl. Trzech Krzyży. Ujęcie od wylotu ul. Brackiej.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/3175Data wykonania: luty 1945Autor zdjęcia: Ryszard Witkowski „Romuald”, „Orliński”Źródło: MPW
Warszawa powojenna. Afisz propagandowy i prowizoryczna reklama jadłodajni.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/3176Data wykonania: luty 1945Autor zdjęcia: Ryszard Witkowski „Romuald”, „Orliński”Źródło: MPW
Warszawa powojenna, dokumentacja zniszczeń. Śródmieście Południowe. Przedwojenna siedziba Inżynierskiej Szkoły Wawelberga i Rotwanda (w czasie okupacji Państwowej Szkoły Budowy Maszyn II stopnia) przy ul. Mokotowskiej 4/6. Ujęcie w kierunku północnym. Po lewej w głębi widoczne uszkodzone wieże kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/3177Data wykonania: luty 1945Autor zdjęcia: Ryszard Witkowski „Romuald”, „Orliński”Źródło: MPW
Warszawa powojenna, dokumentacja zniszczeń. Śródmieście Południowe. Zniszczony gmach Ubezpieczalni Społecznej na tyłach posesji przy ul. Polnej 30. Ujęcie od strony projektowanej Aleji Piłsudskiego. Po prawej fragment ruin pawilonu mieszczącego cukiernię LardellegoWarszawa powojenna, dokumentacja zniszczeń. Śródmieście Południowe. Budynek w rejonie pl. Zbawiciela / ul. Mokotowskiej.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/3178Data wykonania: luty 1945Autor zdjęcia: Ryszard Witkowski „Romuald”, „Orliński”Źródło: MPW
Warszawa powojenna, dokumentacja zniszczeń. Śródmieście Południowe. Fragment elewacji z wejściem do przedwojennej siedziby Szkoły Wawelberga i Rotwanda (w czasie okupacji Państwowej Szkoły Budowy Maszyn II stopnia) przy Mokotowskiej 4/6.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/3179Data wykonania: luty 1945Autor zdjęcia: Ryszard Witkowski „Romuald”, „Orliński”Źródło: MPW
Warszawa powojenna, dokumentacja zniszczeń. Śródmieście Południowe. Pomieszczenie warsztatów w przedwojennej siedzibie Inżynierskiej Szkoły Wawelberga i Rotwanda przy Mokotowskiej 5/6 (w czasie okupacji Państwowa Szkoła Budowy Maszyn II stopnia).
Nr inwentarzowy: MPW-IN/3180Data wykonania: luty 1945Autor zdjęcia: Ryszard Witkowski „Romuald”, „Orliński”Źródło: MPW
Warszawa powojenna. Afisz propagandowy i prowizoryczna reklama jadłodajni.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/3181Data wykonania: luty 1945Autor zdjęcia: Ryszard Witkowski „Romuald”, „Orliński”Źródło: MPW
Warszawa powojenna. Plakat propagandowy.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/3182Data wykonania: luty 1945Autor zdjęcia: Ryszard Witkowski „Romuald”, „Orliński”Źródło: MPW
Grodzisk Mazowiecki, okres powojenny. Niemiecki sprzęt artyleryjski porzucony przy szosie Grodzisk-Błonie.
Nr inwentarzowy: MPW-IN/3183Data wykonania: marzec 1945Autor zdjęcia: Ryszard Witkowski „Romuald”, „Orliński”Źródło: MPW
Ryszard Witkowski urodził się w 1926 r. w Milanówku koło Warszawy. Jego matka, Felicja, prowadziła jedyny w Milanówku zakład fotograficzny. Przed wojną, jako harcerz 197 Mazowieckiej Drużyny Harcerzy, brał udział w kursach modelarskich, budował modele latające. W czasie okupacji uczył się w szkole zawodowej, od 1942 r. pracował najpierw w jako pomocnik mechanika w zakładach Škody, a od 1943 r. w fabryce obrabiarek „Pionier” w Warszawie. W 1941 r. został członkiem konspiracyjnej Narodowej Organizacji Wojskowe (NOW), pod pseudonimem „Romuald”, a po scaleniu NOW z Armią Krajową zaprzysiężony, jako żołnierz AK „Orliński” w VII Obwodzie „Obroża” Okręgu Warszawskiego AK. Był kolporterem tajnej prasy, przenosił m.in. pisma: „Walka”, „Biuletyn Informacyjny”, „Insurekcja”. W 1944 r. brał udział w osłonie alianckich zrzutów broni na placówce „Solnica” koło Grodziska Mazowieckiego. Z powodu działalności konspiracyjnej jego matka i siostra Aniela zostały aresztowane przez Gestapo i były przetrzymywane na Pawiaku we wrześniu i październiku 1943 r. W czasie Powstania rodzina Witkowskich udzieliła schronienia trzem uciekinierom z Warszawy – Żydom. Byli to: Józef Roman, więzień Pawiaka, działacz żydowskiego Bundu, któremu Ryszard wyrobił fałszywą kenkartę na nazwisko Grotte oraz bracia Bronisław i Józef Miodowscy, wyzwoleni przez powstańców z obozu koncentracyjnego „Gęsiówka”. W 1993 r. Witkowscy zostali odznaczeni medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Po Powstaniu Ryszard współpracował z komórką „Foto” Delegatury Rządu na Kraj. Jesienią 1945 r. podjął studia w Sekcji Lotniczej Wydziału Mechanicznego Szkoły Inżynierskiej im. Wawelberga i Rotwanda. Był pilotem szybowcowym, a w 1947 r. uzyskał licencję pilota samolotowego. W 1949 r. rozpoczął pracę w Głównym Instytucie Lotnictwa w Warszawie, jednak w 1950 r., kiedy został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa z powodu działalności w AK, stracił pracę i pozwolenie latania. Wrócił do Instytutu Lotnictwa w 1955 r., odzyskał także uprawnienia pilota. Zajmował się pilotażem śmigłowców, jako jeden z pierwszych w kraju uzyskał licencję pilota śmigłowca. Wielokrotnie uczestniczył w zawodach szybowcowych. Jest autorem i tłumaczem artykułów i książek o tematyce lotniczej. Mieszka w Warszawie.
Podobnie jak jego matka Felicja, Ryszard Witkowski dokumentował ważne wydarzenia w Milanówku i okolicach. Podczas okupacji robił zdjęcia jeńcom włoskim i żołnierzom węgierskim, stacjonującym w budynku miejscowego gimnazjum. Zachowała się także dokumentacja zniszczonego przez Niemców magazynu broni AK. W czasie Powstania, kiedy do Milanówka został ewakuowany z walczącej Warszawy Szpital Dzieciątka Jezus, portretował personel i rannych. Jednym z nich był Józef Miodowski, uratowany z „Gęsiówki” Żyd, którym, udając krewną, opiekowała się siostra Ryszarda, Aniela. Fotografie powojenne przedstawiają zniszczoną Warszawę, powracających do niej w zatłoczonych pociągach mieszkańców oraz ćwiczenia wojskowe dla młodzieży w okolicach Grodziska Mazowieckiego. Powagę trudnych czasów rozweselają zdjęcia z sylwestra 1944/1945 r. i uśmiechnięte twarze studentek i studentów pierwszego powojennego rocznika Szkoły Inżynierskiej im. Wawelberga i Rotwanda. Wśród dokumentacji powojennej znajdują się także zdjęcia wraków samolotów.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie